Yazıcı Sürümü

Umre Ödüllü MBSTS ve Yeterlik Deneme Sınavı Konya’da…


Umre Ödüllü MBSTS ve Yeterlik Deneme Sınavı Konya’da…
17.02.13, Pazar
17 Mart 2013 tarihinde Diyanet İşleri Başkanlığının Mbsts ve Yeterlilik Sınavı’na hazırlık amacıyla Diyanet-Sen Konya Şubesi ve Kitap Dünyası’nın organizesiyle düzenlenecek deneme sınavında, birinci olanların arasından kurayla belirlenecek iki kişi, ücretsiz umreye gönderilecek.

17 Mart 2013 tarihinde Diyanet İşleri Başkanlığının Mbsts ve Yeterlilik Sınavı’na hazırlık amacıyla Diyanet-Sen Konya Şubesi ve Kitap Dünyası’nın organizesiyle düzenlenecek deneme sınavında, birinci olanların arasından kurayla belirlenecek iki kişi, ücretsiz umreye gönderilecek.

Diyanet-Sen Konya Şube Başkanı Ali Koç, Diyanet-Sen’in, Diyanet çalışanlarına ve Kur’an gönüllülerine yönelik farklı ve kaliteli hizmetler yapma konusunda ilkleri yaparak başarılı çalışmalar elde ettiğini söyledi. Selçuk Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Demirci ise, Konya’da Gülbahçe restoranda düzenlenen basın toplantısında, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın personel alımı, görevlendirme ve görevde yükselmek için çeşitli sınavlar yaptığını söyledi. Kitap Dünyası Sahibi Mustafa Çalışkan da Konyalı yayıncı kuruluş olarak, bu konuda herkese yardımcı olmaktan mutluluk duyduklarını dile getirdi.

Gülbahçe restoranda Mbsts ve Yeterlik Deneme Sınavı sorularını hazırlayacak ve kaynakça olarak ta (Pratik Hazırlık ve Bilgi Hazinesi) kitabını hazırlayan ilim heyeti adına Selçuk Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Demirci ile Kitap Dünyası sahibi Mustafa Çalışkan’la bir basın toplantısı düzenleyen Diyanet-Sen Konya Şube Başkanı Ali Koç yaptığı açıklamada, Diyanet İşleri Başkanlığımızın 17 Mart 2013 tarihinde yapacağı “MBSTS VE YETERLİK SINAVI” na girmek isteyenleri hazırlamak amacıyla, Kitap Dünyası ile birlikte 10 Mart 2013 tarihinde “DENEME SINAVI” yapacaklarını söyledi.

deneme2013.4

Konya Şube Başkanı Ali Koç, Diyanet İşleri Başkanlığı bünyesinde Din Hizmetleri Sınıfında Görev Almak isteyenlerin, (İmam Hatiplik, Müezzin Kayyımlık ve Kur’an Kursu Öğreticiliği) Yeterlik sınavına girebilecekleri gibi, ayrıca (Halen Diyanet Çalışanlarından İmam Hatip Müezzin Kayyım ve Kur’an Kursu Öğreticisi kadrolarında çalışanlarında katılacağı) yapılacak olan MBSTS ve YETERLİK Sınavına girmek isteyenlerin başarı oranlarını artırmak amacıyla umre ödüllü bir deneme sınavını gerçekleştireceğiz.  Mbsts ve Yeterlik deneme sınavına katılmak isteyenlerin 13.02.2013 ile 08.03.2013 tarihleri arasında Diyanet-Sen Konya Şubesi ve Kitap Dünyasına 10 lira karşılığı müracaat edebileceklerini açıkladı.

 “MBSTS ve YETERLİK DENEME SINAVI 10 Mart 2013 Pazar günü saat 10:00’da Konya Karatay Merkez Anadolu İmam Hatip Lisesinde gerçekleştirilecektir.”

Bu sınavlara iyi bir şekilde hazırlanabilmek için kapsamlı bir kaynağa ihtiyaç duyulduğunu belirten Prof. Dr. Mustafa Demirci, ”Kitap Dünyası bu ihtiyaca cevap verebilmek için alanında uzman hocaların kontrolünde bir kitapla okuyucularının karşısına çıktı. Yayınladığı kitabı ile haklı bir kamuoyu teveccühüne mazhar olan yayınevi şimdi yeni bir hizmet sunuyor” dedi.

Bin 300 soru ve 2 binden fazla kavram açıklaması ile oldukça kapsamlı bir kitap olan Pratik Hazırlık Kitabı’nın 19. Baskısını yayınlayan Kitap Dünyası’nın, Diyanet-Sen Konya Şubesi işbirliğiyle Türkiye’de bir ilki başararak bu yıl ikinci kez deneme sınavının yapılacağını ifade eden Prof. Dr. Mustafa Demirci, şunları kaydetti

”10 Mart 2013 Pazar günü saat 10.00′da Konya Karatay Merkez Anadolu İmam Hatip Lisesi’nde yapılacak sınav sonucunda MBSTS ve YETERLİK DENEME Sınavında (Her iki kategori ayrı ayrı olmak üzere) birinci gelenler içerisinden kura ile belirlenecek birer kişi umre ile ödüllendirilecek, ikinci ve üçüncü gelenlere ise Elmalı Hamdi Efendi’nin Hak Dini Kur’an Dili adlı tefsir takımı hediye edilecek. Sınav, Diyanet İşleri Başkanlığında görev almak isteyen yahut kurumda halen çalışanları yakinen ilgilendirdiği gibi temel dini konularda kendini ölçmek ve seviyesini görmek isteyenleri de ilgilendirmektedir.” dedi.

Kitap Dünyası Sahibi Mustafa Çalışkan ise, Konyalı yayıncı kuruluş olarak, bu konuda herkese yardımcı olmaktan mutluluk duyduklarını dile getirdi.

Pratik Hazırlık Kitabı’nın Türkiye genelinde aranan bir kitap haline geldiğini vurgulayan Çalışkan, ”Diyanet İşleri Başkanlığı görevlileri arasında en çok üyeye sahip ve yetki sahibi olan Diyanet-Sen Konya Şubesi’nin Başkanı Ali Koç ve Yönetim Kuruluyla birlikte bu önemli hizmette işbirliği yaparak önemli bir hizmeti icra etmeye talip olduk” diye konuştu.

deneme2013.3.

DİYANET-SEN KONYA ŞUBESİ VE KİTAP DÜNYASI ORGANİZASYONUYLA TÜRKİYEDE İKİNCİSİNİN GERÇEKLEŞTİRİLECEĞİ

DİYANET İŞLERİ BAŞKANLIĞI YETERLİK SINAVLARINA YÖNELİK

“DENEME SINAVI”

• 17 Mart 2013 tarihinde Diyanet İşleri Başkanlığının yapacağı sınav öncesi adaylara büyük bir hazırlık ve deneme imkânı.

• Yapılacak Deneme Testi tamamen D.İ.B. formatlarına uygun olup önceki yıllarda sorulan sorular ayarında ve kalitesinde olacaktır.

• Deneme sınavı halen Diyanette çalışmakta olan “İMAM HATİP, MÜEZZİN KAYYIM VE KUR’AN KURSU ÖĞRETİCİLERİ (MBSTS) İLE İMAM HATİP YETERLİK, MÜEZZİN-KAYYIM YETERLİK VE STAJYER KUR’AN KURSU ÖĞRETİCİLİĞİNE” yönelik yapılacaktır.

• Bu sınavla adaylar sınav heyecanından kurtulmanın provasını yapacaklardır.

• Bu sınavla adaylar bilgi ve birikimlerini ölçme imkânına sahip olacaklardır.

DENEME TESTİ SORULARINI HAZIRLAYAN İLMİ EKİP

(PRATİK HAZIRLIK KİTABI EKİBİ)

-Prof. Dr. Ali AKPINAR

 Gaziantep Üniv. İlahiyat Fakültesi Dekanı

-Prof. Dr. Ramazan ALTINTAŞ

Necmettin Erbakan Üniv. İlahiyat Fakültesi

-Prof. Dr. Saffet KÖSE

 Necmettin Erbakan Üniv. İlahiyat Fakültesi

-Prof. Dr. Mustafa DEMİRCİ

 S.Ü. Fen Edebiyat Fakültesi

-Doç. Dr. Adil YAVUZ

 Necmettin Erbakan Üniv. İlahiyat Fakültesi

-Yrd. Doç. Dr. Ali ÖGE

 Necmettin Erbakan Üniv. İlahiyat Fakültesi

-Yrd. Doç. Dr. Ahmet GÜZEL

 Akdeniz Üniv. İlahiyat Fak.

-Hasan Hüseyin SOFUOĞLU

  İlahiyatçı-Yazar

DENEME SINAVINA KATILMA ŞARTLARI

• Deneme sınavına girebilmek için herhangi bir belge istenmeyecektir. İmam Hatip Lisesi öğrencileri, İlahiyat Fakültesi, İlahiyat Önlisans, İlitam öğrencileri ve (Resmi görevde olanlar MBSTS), görevde olmayan herkes bu deneme sınavına girebileceklerdir.

• Adaylar deneme sınavına giriş belgelerini Diyanet-Sen Konya Şubesinden (Rampalı Çarşı Karşısı Doğan Çanta Üzeri birinci kat), Kitap Dünyasından (Arapoğlu Makasında adreslerinden alacaklardır.

• Sınava giriş ücreti 10 TL dir.

• Sınava girecek olan adaylar sınav günü giriş belgeleri ve kimliklerini ibraz eden bir belge, yumuşak uçlu siyah kalem, silgi ve kalemtıraşı yanında  bulunduracaklardır.

DENEME SINAVI SONUÇLARI VE ÖDÜL ŞARTLARI

• Deneme sınavı cevapları 10 Mart 2013 tarihinden sonra www.konyadiyanetsen.org.tr ile www.diyanetsinav.com sitelerinde yayınlanacaktır.

• Yeterlik Deneme Sınavı ve MBSTS Deneme sınavında birinci olacak kişilere (Sınav Uygulamasında) iki sınav kitapçığı kullanılacak, her sınavda bir binci belirlenecektir. Bu belirleme Yeterlik deneme sınavında 80 soru sorulacak ve bir değerlendirme yapılacaktır; MBSTS Deneme Sınavında ise 120 soru sorulacak, sınavın tümünde bir birinci olacaktır.) Umre ödülü verilecektir. Bir sınavda birden fazla kişi birinciliği paylaşırsa, yaşı küçük olan gün, ay itibariyle önceki sırayı alır. Ayrıca dereceye giren ikinci ve üçüncü kişilere Kitap Dünyası tarafından birer takım 10 ciltlik Elmalılı Hamdi Yazır’ın Tefsiri hediye edilecektir

DİYANET-SEN VE KİTAP DÜNYASI

YETERLİLİK VE MBSTS DENEME SINAVI

YARIŞMASI KATILIM ŞARTNAMESİ

“SINAV YÖNERGESİ”

 

 KONU     

Diyanet İşleri Başkanlığının 17.03.2013 tarihinde yapacağı Yeterlik ve MBSTS Sınavı için aynı standartta bir deneme sınavı yapmak.

       AMAÇ

Bu sınava katılacak adaylara Kur’an Kursu Öğreticiliği, İmam-Hatiplik ve Müezzin-Kayyımlık 10.03.2013 tarihinde Diyanet İşleri Bakanlığı Yeterlilik ve Mbsts Deneme Sınavı yapmak.

         KAPSAM:

Diyanet İşleri Başkanlığının 17.03.2013 tarihinde yapacağı Yeterlik ve MBSTS Sınavı için aynı standartta bir deneme sınavı yaparak bu sınava katılacak adaylara ön hazırlık yaptırmak.

         BAŞVURU ŞARTLARI

I-      Sınava Katılmak İsteyen Adaylar, Diyanet İşleri Başkanlığı’nda halen görevli bulunanlar ile Kur’an Kursu Öğreticiliği, İmam-Hatiplik, Müezzin-Kayyımlık sınavına başvuranlar için yapılacaktır.

ü  Daha önce yeterliliği olan ve yeterlik süresi devam edenler istemeleri halinde ilan edilen unvanlardan herhangi birine o unvanın şartlarını taşıması halinde müracaat edebileceklerdir. (Örnek: İmam-Hatip yeterliliği olan, Müezzin-Kayyımlık yeterliliğine başvurabilir).

            Başvuru İşlemleri

a)      Yeterlik ve MBSTS Deneme Sınavına müracaat edecek adaylar öncelikle 10 TL (On TL KDV dâhil) sınav giriş ücretini, makbuz karşılığında yatıracaklardır.

b)    Başvuru işlemleri şahsen yapılacaktır.

c)    Başvuru işlemlerinin hatasız, eksiksiz ve duyuruda belirtilen hususlara uygun olarak yapılmasından adayın kendisi sorumlu olacaktır.

d)   Sınav başvuru tarihleri içerisinde sınav ücretini yatırmayanların itirazları dikkate alınmayacaktır.

e)      Bu duyuruda belirlenen esaslara uygun olmayan 08/03/2013 tarihi mesai saati bitiminden sonra yapılan başvurular kabul edilmeyecektir.

f)      Başvurusu/sınavı geçersiz sayılan, sınava girmeyen, sınava alınmayan ya da sınavdan çıkarılan adayların sınav ücret iadesi yapılmayacaktır.

g)     Sınava başvuranlardan sınav öncesinde ve sınav anında Sınav Yürütme Kurulu tarafından Belirlenen esaslara uyarlar.


III-
   Sınav İşlemleri

b)    Adaylar sınava giriş belgelerini 13/02/2013 tarihinden itibaren kayıt sırasında kayıt bürolarından alabileceklerdir.

c)     Adayların sınava girecekleri adres ve sınav saati giriş belgelerinde belirtilecektir.

d)    Adaylar sınava gelirken “Sınav Giriş Belgesi” ile birlikte T.C. Kimlik No’sunun yer aldığı kimlik belgelerinden birini (Nüfus Cüzdanı, Pasaport veya Ehliyet) yanlarında bulunduracaklardır.

e)    Adaylara; yeterlik ve Mbsts sınavında, her grup için ayrı-ayrı olmak üzere test usulü çoktan seçmeli 80 soru yöneltilecektir.

Her soru 1,25 puandır. Sınav süresi 90 (doksan) dakikadır.

g)    Değerlendirme sırasında hatalı soru/sorular çıkması durumunda hatalı bulunan soru/sorular adaylar lehine doğru kabul edilerek değerlendirme 100 puan üzerinden yapılacaktır.

h)    Adaylar sınav sonuçlarını, 11.03.2013 tarihinden itibaren www.konyadiyanetsen.org.tr ve www.diyanetsinav.com internetten öğrenebileceklerdir.

IV-    DİĞER HUSUSLAR

a)      Sınav öncesi ve sonrası işlemlerde gerçeğe aykırı beyanda bulunduğu tespit edilen adayların başvuru ve sınavları geçersiz sayılacaktır. Bu durumdaki adaylar hiçbir hak talebinde bulunamayacaktır.

b)     Sınav başvurularında adayın beyanı esas alınacaktır. Sınav Yürütme Kurulu, sınav sürecinin her aşamasında sınava ilişkin hususlarda adaydan belge talep edebilecektir.

c)     İlan edilen sınav tarihinde sınava katılmayan adaylar sınav hakkını kaybetmiş sayılacaktır. Bu durumdaki adaylara her ne sebeple olursa olsun ikinci bir sınav hakkı verilmeyecektir.

d)    Ücret İadesi; Başvurusu/sınavı geçersiz sayılan, sınava girmeyen, sınava alınmayan ya da sınavdan çıkarılan, başarılı olamayan, başvuru şartlarını taşımadığı halde sınav ücreti yatırmış olan adayların ödedikleri ücretler kesinlikle iade edilmeyecektir.

e)      Sınav ve sonuçları ile ilgili www.konyadiyanetsen.org.tr ve www.diyanetsinav.com internet adreslerinde yapılan tüm duyurular tebligat sayılacaktır. Adaylara ayrıca tebligat yapılmayacaktır.

f)     Bu duyuruda yer almayan hususlarla ilgili olarak SINAV YÜRÜTME KURULU KARARLARI

geçerlidir.


V-
      SINAV SORULARINA VE SINAV SONUÇLARINA İTİRAZLAR

a)    Adaylar, sınav sorularına ve sınav uygulamasına ilişkin itirazlarını soru ve cevap anahtarının www.konyadiyanetsen.org.tr ve www.diyanetsinav.com internet sitesinde yayımlanmasından itibaren en geç 1(GÜN) işgünü içerisinde Sınav yürütme Kuruluna yapacaklardır. Kurul, sınav sorularına ilişkin itirazları değerlendirerek 1 (bir) işgünü içerisinde adaya bilgi verecektir.

b) Sınavlara yapılacak itirazlar konusunda bu maddede belirtilen usule aykırı itiraz başvuruları dikkate alınmayacaktır.

VI-     SINAV KONULARI

Sınava giren adayların yeterliklerinin tespitinde, Diyanet İşleri Başkanlığının internet sitesi “Eğitim Hizmetleri” sayfasındaki “Personel Yeterlikleri” kısmında yer alan Diyanet İşleri Başkanlığı teşkilatında din hizmetlerini yürütenlerin temel ve özel yeterlik kriterleri esas alınır.

 

1.  Kur’an kursu öğreticiliği için;

a)     Kur’an-ı Kerim,

b)     Akaid,

c)     Fıkıh (ibadet konuları),

d)     Siyer ve ahlâk,

 

2.  İmam-hatiplik için;

a)  Kur’an-ı Kerim,

b) Akaid,

c)  Fıkıh (ibadet konuları),

d) Siyer ve ahlâk,

 

3.  Müezzin-kayyımlık için;

a)  Kur’an-ı Kerim,

b) Akaid,

c)  Fıkıh (ibadet konuları),

DİB MBSTS Sınavına katılacak adaylar için 120 soruluk tüm konuları içeren (genel sorular + hac + yurtdışı)  şeklinde soru yöneltilecek ve bu sorular değerlendirilmeye alınacaktır. Aday sadece kendisini ilgilendiren soruları çözecektir.

VII-  YETERLİK VE MBSTS SINAVI KAYNAKLARI

YETERLİK VE MBSTS SINAVI KAYNAK ESERLERİ

S.No KİTAP ADI İLGİLİ YETERLİK UNVAN GRUPLARI YAZAR ADI (YAYINEVİ)
1 Kur’an Yolu Türkçe Meal ve Tefsiri K.K.Ö., İ.H., M.K. Komisyon(DİB Yayınları)
2 İlmihal I. ve II. Ciltler K.K.Ö., İ.H., M.K. Komisyon(TDV Yayınları)
3 Dini Kavramlar Sözlüğü K.K.Ö., İ.H., M.K. Komisyon(DİB Yayınları)
4 Hz. Muhammed ve Evrensel Mesajı K.K.Ö., İ.H. Prof. Dr. İbrahim SARIÇAM(DİB Yayınları)
5 Tecvidli Kur’an Okuma Rehberi K.K.Ö., İ.H., M.K. Davut KAYA(DİB Yayınları)
6 Kuranı Kerim’i Okumanın Faziletleri ve Okuma Kaideleri K.K.Ö., İ.H., M.K. Prof.Dr. İsmail KARAÇAM
7 Türkiye Diyanet Vakfı İslam Ansiklopedisi “Allah” ve “Din” Maddeleri K.K.Ö., İ.H., M.K TDV Yayınları
8 Türkiye Diyanet Vakfı İslam Ansiklopedisi “Ahlak” Maddesi K.K.Ö., İ.H TDV Yayınları


E- İletişim ve Duyurular

Şükran Mahallesi Başaralı Caddesi Karahüyüklü İşhanı Kat 1/26 Meram-KONYA

Sahi bata Mah. Mimar Muzaffer Cad. No: 48/101 Zafer Meydanı, Anadolu Dershanesi altı Meram-KONYA

www.konyadiyanetsen.org.tr ve www.diyanetsinav.com

ÖDÜL

        Yarışma neticesinde dereceye giren adaylardan her sınıf seviyesinde ;

 

       1. Olan adaya: Umre (Her iki sınav birincilerine)

 

       2. Olan adaya: 10 ciltlik Elmalı Tefsiri

 

       3. Olan adaya: 10 ciltlik Elmalı Tefsiri

 

      Uyarı: Aynı puan alanlardan, doğum tarihi sonra olan, Yaşı küçük olan: gün, ay, önceki sırayı alır.

            YARIŞMA ORGANİZE

Prof. Dr. Mustafa Demirci

Zafer Karakuş

           YÜRETME KURULU

Mustafa Çalışkan

Ali Koç

SINAV KOMİSYONU

DENEME TESTİ SORULARINI HAZIRLAYAN  İLMİ EKİP

(PRATİK HAZIRLIK KİTABI EKİBİ)

-Prof. Dr. Ali AKPINAR
Gaziantep Üniv. İlahiyat Fakültesi Dekanı
-Prof. Dr. Ramazan ALTINTAŞ
Necmettin Erbakan Üniv. İlahiyat Fakültesi
-Prof. Dr. Saffet KÖSE
Necmettin Erbakan Üniv. İlahiyat Fakültesi
-Prof. Dr. Mustafa DEMİRCİ

S.Ü. Fen Edebiyat Fakültesi

-Yrd. Doç. Dr. Ali ÖGE

Necmettin ErbakanÜniv. İlahiyat Fakültesi

-Doç. Dr. Adil YAVUZ
Necmettin ErbakanÜniv. İlahiyat Fakültesi

-Yrd. Doç. Dr. Ahmet GÜZEL

Akdeniz Üniv. İlahiyat Fak.
-Hasan Hüseyin SOFUOĞLU
 İlahiyatçı-Yazar

             ADRES BİLGİLERİ:     

Not : Yarışma ile ilgili işlemler, duyurular ve bilgilendirmeler..

 

Şükran Mahallesi Başaralı Caddesi Karahüyüklü İşhanı Kat 1/26 Meram-KONYA

Sahi bata Mah. Mimar Muzaffer Cad. No: 48/101 Zafer Meydanı, Anadolu Dershanesi altı Meram-KONYA

www.konyadiyanetsen.org.tr ve www.diyanetsinav.com) web adresinden yapılacaktır.

Bu haberi 8173 kişi görüntüledi.
TümüDİĞER BAŞLIKLAR