Yazıcı Sürümü

Şehit İmam Konya'da Toprağa Verildi


Şehit İmam Konya'da Toprağa Verildi
23.05.12, Çarşamba
Ağrı'nın Doğubeyazıt ilçesine bağlı Yaygınyurt köyünde eli kanlı teröristlerce başından vurularak öldürülen İmam Hatip Mehmet Uzun'un cenazesi, memleketi Konya'nın Çumra ilçesinde ailesi, yakınları ve vatandaşların katıldığı cenaze töreninin ardından toprağa verildi.

Ağrı'nın Doğubeyazıt ilçesine bağlı Yaygınyurt köyünde eli kanlı teröristlerce başından vurularak öldürülen İmam Hatip Mehmet Uzun'un cenazesi, memleketi Konya'nın Çumra ilçesinde ailesi, yakınları ve vatandaşların katıldığı cenaze töreninin ardından toprağa verildi.

Ağrı'nın Doğubeyazıt İlçesine bağlı Yaygınyurt Köyü'nde İmam Hatip olarak görev yapan Mehmet Uzun, önceki gece saat 20:30 sularında evine gelen kimliği belirsiz kişilerce dışarıya çağrılmış ve köyün dışında başından vurularak şehit edilmişti. Olaydan sonra otopsi için Trabzon'a götürülen Uzun'un cenazesi, daha sonra memleketi  Konya'nın Çumra ilçesine bağlı Apa beldesindeki baba evine getirildi.

Uzun'un yakınları, cenazeyi gözyaşlarıyla karşıladı. Evli ve üç çocuk babası olan Uzun'un baba evi Türk bayraklarıyla donatılırken, baba Durmuş Uzun (67), "Pazar akşam saat 20.30 sularında evine gelerek oğlumdan dışarı gelmesini istemişler. Yaklaşık 70-80 metre götürdükten sonra da vurmuşlar. Oğlum yaklaşık 10 ay önce köyde göreve başlamıştı. Olay günü öğle saatlerinde telefonda görüştük. Hiçbir sorun yok demişti. Halkla iç içe olduğunu anlatmıştı." dedi.

Görev şehidi İmam Hatip Mehmet Uzun'un ağabeyi Hakkı Uzun, acılarının çok büyük olduğunu belirterek, bu cinayeti işleyen canilerin bulunmasını ve hakettiği en ağır cezaya çarptırılmasını istedi. Aynı bölgede görev yapan İmam Mehmet Küçük (37), arkadaşı ve meslektaşı Mehmet Uzun'la haftada en az bir kez görüştüğünü söyledi. Şehit Uzun'un köy halkıyla iç içe yaşadığını anlatan Küçük, 'Halk bizi seviyordu. Bir problemimiz yoktu. Mehmet Uzun'un da köylülerle arası çok iyiydi.' diye konuştu.

İmam Hatip Uzun, Faili Meçhul Bir Cinayete Kurban Edilmemeli

Yaklaşık on aydır İmam Hatip olarak Doğubeyazıt İlçesinin Yaygınyurt köyünde görev yapmakta iken evinden alınarak şehit edilen Mehmet Uzun’un faili meçhul cinayetler arasına kurban edilmemesi gerektiğini söyleyen  Diyanet-Sen Konya Şube Başkanı Ali Koç, İmam Hatip Mehmet Uzun’un hiç kimseyle bir husumetinin bulunmadığını, görgü tanıkları, olay yeri incelemesi, bilirkişi raporları ve yapılan otopsi sonuçlarının birleşmesi sonucunda terör örgütü PKK’nın olayın failleri olduğuna işaret etmesine rağmen, şehit işlemi yapılmamasının güvenlik güçleri ile mülki ve idare amirlerini görevde adaleti uygulamaya davet etti. Konya Şube Başkanı Ali Koç, “geç gelen adalet, adalet değildir” diyerek, konunun adım adım takipçisi olacaklarına vurgu yaptı.

Şehit İmam Hatip Mehmet Uzun Göz Yaşlarıyla Defnedildi

Ayşenur (13), Recep (7) ve Abdülbaki (5) isimlerinde 3 çocuğu olan Şehit İmam Hatip Mehmet Uzun’un cenazesine, AK Parti Konya İl Başkanı Ahmet Sorgun, MHP Konya İl Başkanı Hasan Kaya, Konya İl Müftü Yardımcıları Dr. Hamza Küçük, Hüseyin Çalışkan, Çumra Kaymakamı Ali Akça, İlçe Emniyet Müdürü, Çumra İlçe Müftüsü Bekir Yücel, Diyanet-Sen Genel Teşkilatlanma Sekreteri Mehmet Ali Güldemir, Genel Araştırma ve Dış İlişkiler Sekreteri Mehmet Yaman, Konya Şube Başkanı Ali Koç, Mevzuat ve Toplu Sözleşme Sekreteri Osman Özcan, Gençlik Komisyonu Başkanı İsmail Aksoy, Çumra İlçe Başkanı Abdurrahman Cömert, Diyanet Çalışanları Platformu Başkanı Sadık Gündoğdu, Merhumun ailesi , çok sayıda din görevlisi ve vatandaşın katıldığı cenaze namazının ardından belde mezarlığına defnedildi.

Bu haberi 6663 kişi görüntüledi.
TümüDİĞER BAŞLIKLAR