Yazıcı Sürümü

Diyanet Çalışanlarının Hak ve Yetkileri Paneli Konya’da Gerçekleştirildi


Diyanet Çalışanlarının Hak ve Yetkileri Paneli Konya’da Gerçekleştirildi
08.03.12, Perşembe
Diyanet-Sen Konya Şubesinin organize etmiş olduğu “Diyanet Çalışanlarının Hak ve Yetkileri” konulu Panel Konya Alaaddin Keykubat Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi.

Diyanet-Sen Konya Şubesinin organize etmiş olduğu “Diyanet Çalışanlarının Hak ve Yetkileri” konulu Panel Konya Alaaddin Keykubat Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi.

Konya Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Muhiddin Okumuşlar’ın moderatörlüğünde gerçekleştirilen panelde 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu, DİB Teşkilat Kanunu ile Yönetmelikleri ve 4688 sayılı Kamu Görevlileri Sendikaları Kanunu ele alınarak katılımcılara bilgi verildi. Panele konuşmacı olarak Diyanet-Sen Genel Merkezi Hukuk Müşaviri Av. Muharrem Mankır, Konya Şubesi Hukuk Danışmanı Av. Ömer Faruk Seleş, Uzman Hukukçu Cihan Ergün ve Memur-Sen Konya İl Başkanı Latif Selvi  katlıdı.  İlginin fazla olduğu panele AK Parti Konya Milletvekili Prof. Dr. Cem Zorlu, Din İşleri Yüksek Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ramazan Altıntaş, Diyanet-Sen Genel Mevzuat ve Toplu Sözleşme Sekreteri Ali Bayır, Genel Araştırma ve Dış İlişkiler Sekreteri Mehmet Yaman, S.Ü. Fen Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Demirci, Türkiye Din Görevlileri Vakfı Genel Başkanı Sadık Gündoğdu, Konya Din Görevlileri Derneği Başkanı Mehmet Bina, Kitap Dünyası Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Çalışkan ile çok sayıda Diyanet çalışanı ve davetliler katıldı. Panelistler tarafından kanunlar ve yönetmeliklerin detaylı olarak anlatıldığı programda Konya Şubesi Yönetimi, Gençlik ve Hanımlar Komisyonu yönetimleri tam kadro görev yaptılar.

Konya Milletvekili Cem Zorlu “Kantarın Topuzunu Kaçırmamalıyız”

Panele katılan AK Parti Konya Milletvekili Cem Zorlu panelde yaptığı konuşmada, “Diyanet sendikaları, din konusunda hassasiyetli olmalıdır. Din sendikaları dünyevileşmemelidir. Dünya ile ahiret arasında ince bir çizgi vardır, din adamları bunu iyi ayarlamalıdır. İmamlık kutsal bir görevdir, onun için kantarın topuzunu kaçırmamalıyız” dedi.

Açılış konuşmasını yapan Diyanet-Sen Konya Şube Başkanı Ali Koç, ise  Diyanet İşleri Başkanlığının 88. kuruluş yılı münasebetiyle yurt içi ve yurt dışında vatandaşlarımıza Kur`an ve Sünnete dayalı olarak İslam Dininin emir ve yasaklarını öğreten, özverili bir şekilde görev ifa eden din görevlilerimize teşekkürlerimi sunuyorum” şeklinde konuştu.

Başkan Ali Koç konuşmasına şu şöyle devam etti:

Ülkemizin en ücra köşesinde kısıtlı imkânlarla ve olumsuz şartlarda görev yapan din görevlilerinin yaptığı bu önemli görev her türlü takdire şayandır. Toplumun hızla geliştiği, bilgiye ulaşmanın çok kolay olduğu bir zamanda, önder öncü rolü üstlenen din görevlisi de kendini daha da geliştirerek örnek olma vasfını en iyi yapabilmelidir.

Bunun sağlanabilmesi sorumluluğu da 88. yılını kutladığımız bu güzide kurumumuzun başkanından, il ve ilçe müftüsüne, eğitim merkezi yöneticileri ve bütün yönetim kadrosuna aittir.

Görevlisini anlayabilen, dinleyebilen, sevebilen, paylaşabilen, hiçbir ayrım yapmadan hakkaniyet ölçüsünde değerlendirebilen bir bakış ve yönetim anlayışının tesis edilmesi örnek olmaya vesile olacaktır.

Türkiye Cumhuriyetinin köklü bir kuruluşu olan Diyanet İşleri Başkanlığımızın bugün 88. Kuruluş yılını kutluyoruz. Kuruluşundan bu güne kadar bu güzide kurumun günümüze kadar gelmesinde emeği geçenlere şükranlarımızı arz eder, vefat edenlere de yüce rabbimizden rahmetler diliyoruz.

Diyanet’imizin kuruluşunun 88. Yılı anısına tüm Diyanet Çalışanlarımızın hukuki yönden “HAK ve YETKİLERİ” konusunda bilgi sahibi olmalarını sağlamak amacıyla uzman hukukçularımız tarafından detaylı bir şekilde bilinçlendirmeyi hedeflediğimiz “DİYANET ÇALIŞANLARININ HAK VE YETKİLERİ” konulu panelimizi gerçekleştirmiş bulunmaktayız.

Diyanet Çalışanı telefonla arandığı veya bir mesajla çağrıldığı zaman Acaba mı? Neden ki? Kim olabilir? Sorularını kafasında sürekli canlandırmadan Mihrapta, Minberde, Kürsüde ve Sınıftaki vakar ve cesaretini üzerinde taşıyarak, tesis ettirilen işlemler konusunda hür iradesiyle hak ve yetkisini kullanabilecektir

Konya Şubesi Çok Önemli Bir Hizmeti Gerçekleştirdi

Panele katılan Diyanet-Sen Genel Mevzuat ve Toplu Sözleşme Sekreteri Ali Bayır ise yaptığı konuşmada, “Diyanet Çalışanlarının Hukuki Hak ve Yetkilerini bilerek Din Hizmeti ile sosyal ve özlük haklarında gelişme ve değişimlerden haberdar olabilmeli açısından Konya Şubemiz önemli bir hizmete daha imza atmıştır.” dedi

Bu haberi 6701 kişi görüntüledi.
TümüDİĞER BAŞLIKLAR