Yazıcı Sürümü

Kayseri'de sivil toplum yine galip geldi


Kayseri'de sivil toplum yine galip geldi
27.05.15, Çarşamba
​Bugün sendikal örgütlenmenin örneklerinden bir tanesi olan Memur-Sen, üye sayıları sonuçlarını ilan ederken, aynı zamanda haklı bir gururu da sizlerle yaşamaktadır.

Memur-Sen’in hak arayışını sadece sendikal kimlik etrafında sınırlandırmaya çalışmak, ailemizin hak ve özgürlük arayışını sınırlandırmak demektir. Çünkü, Memur-Sen sendikacılık yaparken mazlumun sesi olabilmeyi, kardeşin elinden tutabilmeyi, komsusu açken tok yatmamayı kendisine şiar edinmiş erdemli bir hareketin adıdır.

Memur-Sen Hıl fil fudul geleneğinden gelen, peygamberin ilk sivil toplum düşüncesini günümüzde yaşamak ve yaşatmak adına, aynı çatı altında toplanmış, bir milyon aile olma yolunda emin adımlarla yürümektedir. Bizler büyük bir ailenin en önemli parçası olarak Kayseri genelinde tek tek sıralayacak olursak Eğitim Bir-Sen 1 Nolu Şube: 7277 Eğitim Bir-Sen 2 nolu şube 523, Sağlık-Sen:4415, Diyanet-Sen:1863,Bem Bir-Sen:1460, Büro Memur-Sen:890, Toç Bir-Sen:580, Bayındır Memur-Sen:450,Birlik Haber-Sen 232, Enerji Bir-Sen:227, Ulaştırma Memur-Sen:133, Kültür Memur-Sen: 90, toplamda 18140 üye sayısıyla yetkinin ve etkinin adı olmayı bir kez daha tekrarlamanın haklı gururunu yaşıyoruz.

Kıymetli dostlarım, ülkeyi germe, gerdirme politikalarının devam ettiği şu günlerde sivil toplum geleneğinin yeni rol modeli olan memur-sen ailesi olarak, sükûneti, istişare ve toplantı kültürünü tek çıkış yol olarak görüyoruz. Masada alınması gereken hakların sokakta yıkarak, yıktırarak şekillenmesi Memur-Sen ailesinin yabancı olduğu bir durumdur. Bizler Yeniden büyük Türkiye derken, aynı zamanda kardeşin kardeşçe yaşaya bildiği yeni bir Türkiye hayalini kuruyoruz.

İsteklerimizin önemsenmesi sendikal becerilerin,ve tartışma ortamının verimliliğiyle ilgilidir. Memur-Sen ailesine göre kazanılmamış olan bir hak, ülke menfaatleri için kaybedilmiş bir fırsattır.Bu fırsatın gereğini yerine getiremeyen hükümet ise kazanım üretmek yerine, Yeni Türkiye yolunda yerinde sayması demektir. Bu sebeple sivil toplum örgütlerinin gereğini 1 Milyon üye olarak sahiplenen Memur kardeşlerimizin sözcüsü olarak tekrar Memur-Sen yapacaktır. Genel Merkez ve bağlı sendikaları olarak toplu sözleşme hazırlıklarını şimdiden başlattığımızı, yeni dönemin bol kazanımlı şekilde geçmesini temenni ediyoruz.

Sağlık alanında, Eğitim alanında, Diyanet alanında uygulanmak istenen Rotasyon ve yıpranma paylarının olumlu yönde sonuçlanması için çalışmalarımız sürmektedir. Sağlık alanında yıpranma paylarını Cumhurbaşkanımız ilan etmişken halen yürürlüğe girmemiş olmasını büyük bir talihsizlik olarak görüyorum. Diyanet alanında mükafatlandırılması gereken imamların Rotasyon konusunda göçe zorlanmasını ciddi bir sıkıntı olarak görüyorum. Kamuda çalışan hizmetlilerin bir defaya mahsus olmak üzere genel idari hizmetlere geçirilmesini talep ediyoruz.

İtfaiye ve Zabıta memurları ile diğer bazı kadrolarda yaşanan kademe derece ilerlemesindeki kısıtlamalar kaldırılmalıdır.

6495 sayılı kanunun 9/C-4 maddesiyle; “memur kadrolarına atananların beş yıl süreyle başka kamu kurum ve kuruluşlarına nakli yapılamaz.” hükmü kaldırılmalıdır.

Yerel yönetimlerde uzman olarak görev yapan, uzmanların diğer kurumlardaki uzmanlarla eşitlenmeli ve mağduriyetleri giderilmelidir.

Yangın ve diğer itfaiye çalışanlarının görevleri başında vefat etmeleri durumunda şehit sayılması sağlanmalıdır.

Bazı kamu kurum ve kuruluşlarında parmak izi, retina taraması gibi bir takım hukuka aykırı uygulamalarının kaldırılması konularının da ivedi olarak kamu görevlileri lehine çözüme kavuşturulmasını,

Hizmet kolu çalışanlarımıza "fiili hizmet zammı" "yıpranma payı" ödenmesini istiyoruz.

Kamuda kılık-kıyafet dayatmasının son bulmasını istiyoruz.

Eşit işe eşit ücretin, eşit ünvana eşit ücret olarak uygulanmamasını, gerçekten eşit iş yapan farklı unvan personelin eşit ücret almasını istiyoruz.

Biyologların ek ödemelerinin Veteriner Hekimlere ödenen ek ödeme düzeyine çekilmesini istiyoruz.

Kimyagerlerin ek göstergelerinin 3600 olmasını istiyoruz.

Gıda denetim elemanlarının özel hizmet tazminatlarının artırılmasını istiyoruz.

Hizmet kolumzda lisans tamamlama istiyoruz.

Bizler Memur-Sen ailesi olarak hizmet alanlarımızın hepsinde hak edilmiş olan konuların bir an evvel çözümlenmesi konusunda ısrarımızı sürdürüyoruz.

Kıymetli dostlarım çok kısa bür süre önce işci sendikalarındaki ayaklanmaların akıbetini hepimiz birlikte gördük. Özellikle seçim döneminde böyle bir tercihte bulunan sendika yönetimleri hak ve menfaatler noktasında gerekeni yaptılar mı? Yoksa emeği için uğraşan kardeşlerimizi kendi siyasi menfaatleri uğruna kullandılar mı? Germe gerdirme olarak gördüğüm ve ülkemin vatan sever halkı tarafından oyuna gelmemiş olan işçi kardeşlerimi tekrar kutluyorum.

Biliyorsunuz ki ülkeyi yıkmak Ortadoğu ülkelerinde sokakta başladı, bunun aynısını ülkemizde hayata geçirmek istediler. 17 Aralık operasyonlarının başlangıç noktası bu ülkeyi deneme tarihidir. Bizler siyasi düşüncelerin dışında sendikal mücadelemizi sürdürmek istiyoruz. Hak arayışımızın içeriğinde dinimizi, diyanetimizi siyasetinize alet etmeyin diyoruz.

Kullanılan üsluptan dolayı son derece rahatsızız. Siyasetleri uğruna Diyanet ve din alanında yapılmak istenen saldırıların farkındayız. Bizler kardeşi kardeşe kırdıranları, yıllarca bu ülkede camileri ahıra çevirenleri çok gördük. Bugün yaptığım bu açıklamayla siyasetin kendi kulvarında yürürken insan onurunu onursuzlaştırmak adına kullandığı kelimelerden arınmasını istiyoruz.

Bu yetkinin alınmasında emeği geçen siz değerli başkanlarıma ve yönetim kurullarına, İlçe temsilcilerimize, işyeri temsilcilerimize, Genç Memur-Sene, Memur-Sen kadın komisyonlarına sizlerin huzurunda teşekkürlerimi sunuyorum. Yetkili ve etkili bir sivil düşünce için kardeşçe insan onurunun şekilleneceği yeni bir yılı onurlu yaşamak adına bismillah diyoruz. Bu yılın bol kazanımla ve üye sayısı itibariyle yine rekor kıran bir yıl olmasını cenabı Allahtan niyaz eder, en kalbi duygularla saygılarımı sunarım.

MEMUR-SEN İL TEMSİLCİSİ

İrfan KAŞIKÇIOĞLU

Bu haberi 2207 kişi görüntüledi.
TümüDİĞER BAŞLIKLAR