Yazıcı Sürümü

İstanbul 2 ve 4 Nolu Şube Divan Toplantısı Yapıldı


İstanbul 2 ve 4 Nolu Şube Divan Toplantısı Yapıldı
06.04.15, Pazartesi
​İstanbul 2 ve 4 NoluGenişletilmiş Şube Divan Toplantısı Mudurnu Sarot Termal Otel’de gerçekleştirildi.

4 Nisan 2015’te gerçekleştirilen toplantıya Genel Başkan Vekili Osman Aydın, Genel Başkan Yardımcıları Hacibey Özkan, Cebrail Yakışır, Hacı Bayram Gür, 2 Nolu Şube Başkanı Ruhani Aras ve yönetim kurulu üyeleri, 4 Nolu Şube Başkanı Mehmet Kumaş ve yönetim kurulu üyeleri, İstanbul 2 ve 4 Nolu şubelere bağlı ilçe temsilcileri ve yönetimleri, zorunlu organlar katıldı.

Aydın: Rotasyon Konusunda Çözüm Odaklı Müzakerelerimiz Devam Ediyor

Divan Başkanlığı’nı Genel Başkan Yardımcısı Hacibey Özkan’ın yaptığı toplantıda konuşan Genel Başkan Vekili Osman Aydın, Diyanet-Sen’in kurulduğu günden beri farklı bir misyonu ve vizyonu olduğunu hatırlatarak “Diyanet-Sen bir davadır, Diyanet-Sen bir sevdadır. İlk gün ki heyecanı ile yoluna devam etmektedir. Birlik ve beraberliğimizi bozmak isteyenler boşa kürek çekmektedir. Allah’ın izni ile buna kimsenin gücü yetmeyecektir” dedi.

Rotasyon konusuna da değinen Aydın, “Sendika olarak üzerinde en çok durduğumuz konulardan birisi hiç şüphesiz rotasyon. Çözüm için görüşmelerimiz girişimlerimiz her platformda devam ediyor. Siyasilerle, başkanlığımızla çözüm odaklı müzakerelerimizi devam ettiriyoruz. İlitam konusunda YÖK Başkanı ve Diyanet İşleri Başkanımızdan olgunlaştıralım, konuşalım sözünü aldık. 54 Bin İlahiyat Ön lisans mezunu çalışanımızın eğitimlerini ilitam aracılığı ile tamamlamasını önemsiyoruz.” İfadelerini kullandı.

Özkan: Diyanet-Sen Ekoldür

Toplantıda yaptığı konuşmada Diyanet-Sen’in ülkemizin en önemli ve güçlü sivil toplum kuruluşlarından birisi olduğunun altını çizen Özkan “2014 yılı resmi gazete verilerine göre, ülkemizde sendikalaşma oranı en yüksek hizmet kolu Diyanet ve Vakıf Hizmetleri koludur. Hizmet kolumuzda her 100 çalışandan 70’i sendika üyesidir ve sendika üyesi olan her 100 çalışanın yüzde 59’u Diyanet-Sen’in üyesidir. Bunun anlamı, din görevlileri ve vakıf çalışanları, hak ve menfaatlerini aramada ve ortak menfaatlerini korumada kararlıdır.Bunun anlamı, din görevlileri ve vakıf çalışanları, hak arama çabalarında, menfaatlerini koruma çalışmalarında Diyanet-Sen’i yetkin görmektedir, etkili görmektedir. Diyanet-Sen’e ve onun lider kadrosunu oluşturan sizlere güvenmektedir. Bu güvenin neticesi 11 yıldır yetkidir. Onlarca kazanımdır. Bunun anlamı Diyanet-Sen artık ekoldür” şeklinde konuştu.

Yakışır: Önceliğimiz İnsan Onurudur

Genel Başkan Yardımcısı Cebrail Yakışır Diyanet-Sen’in kurulduğu günden beri insan onurunu ve inanç özgürlüklerini önceleyen bir yaklaşımla yoluna devam ettiğini belirterek konuşmasına şöyle devam etti:

Bizim sendikacılığımız, cüzdanı büyütürken vicdanı körelten maddeci yaklaşımları reddeder. Bizim sendikamız, komşusu açken tok yatmayı zul kabul eden, kadim değerlerin rehberliğinde hareket eder. Biz, bu anlayışımızla ücretlerle sınırlı cüzdan sendikacılığının da, insanlık için ses veren, vicdan sendikacılığının da zirvesine yerleştik. Zirvedeyiz; ama kimseyi küçük görmeyiz. Zirvedeyiz; ama kimseyi öteki ilan etmeyiz. Biz, kendimizi merkeze alıp, diğerlerini tefrik etmek için değil, insanı merkeze alıp, herkese Hakkı tebliğ etmek için, çalışanların haklarını tahkim etmek için sendikacılık yapıyoruz. Sendikacılığı da, insanı mahlûkun en şereflisi kılan değerlerin, erdemlerin, hikmetlerin inşası ve bu inşanın ürünü olarak neşv-ü nema bulmuş medeniyetimizin ihyası davasının bineği olarak görüyoruz. Bu dün böyleydi, yarında böyle olacak. Diyanet-Sen ve onu büyüten erdemli insan kitlesi; değerlerinden taviz vermeden, diğerlerini incitmeden, yılmadan, yıkmadan, kırmadan, korkmadan Hak için, haksızlıklara son vermek için, zulmü bitirmek, mazluma el vermek için sendikacılık yapmaya devam edecek.

Gür: İnsana Yapılan En Güzel Yatırım Eğitimdir

Genel Başkan Yardımcısı Hacı Bayram Gür ise insana yapılabilecek en büyük yatırımın eğitim olduğunun altını çizerek “Önümüzdeki dönemde eğitim çalışmaları birinci önceliğimiz olacak. Bu kapsamda bölge eğitim, toplantıları, başkanlar kurulu toplantıları ve “Diyanet-Sen” akademisi çerçevesinde eğitim programları gerçekleştirmeyi planlıyoruz. Çünkü biz çalışanlarımıza bilgiye dayalı bilimin ışığında hizmet sunmayı amaçlıyoruz. Çünkü biz Din görevlilerini temsil edecek, ne istediğini bilen, özgüveni gelişmiş, iyi eğitim almış sendikacılar yetiştirmek istiyoruz. Çünkü biz bu eğitimleri başarıyla almış arkadaşlarımıza seldikal kadrolarda öncelik vererek bunu bir prensip haline getirmek istiyoruz. Kurulduğu günden beri sendikal manada eğitimin önemini kavramış bir sivil toplum kuruluşu olarak yeni dönemde de önceliğimizin eğitim çalışmaları ve Diyanet-Sen akademisi olacağının bir kez daha altını çiziyorum. Çünkü biliyoruz ki başarı yalnızca çok çalışmakla elde edilmiyor. Bilgiyle, bilinçle çalışmak gerekiyor.” İfadelerini kullandı.

İstanbul 2 Nolu Şube Başkanı Ruhani Aras ve 4 Nolu Şube Başkanı Mehmet Kumaş ve bazı ilçe temsilcilerinin de birer konuşma yaptığı toplantı oldukça verimli geçti.

Bu haberi 3303 kişi görüntüledi.
TümüDİĞER BAŞLIKLAR