Yazıcı Sürümü

İstanbul İl Müftüsü Yaran’dan 1Nolu Şubemize Ziyaret


İstanbul İl Müftüsü Yaran’dan 1Nolu Şubemize Ziyaret
10.12.12, Pazartesi
İstanbul İl Müftüsü Doç.Dr. Rahmi Yaran; Diyanet-Sen İstanbul 1 Nolu Şube Başkanı Osman Aydın’ı ziyaret ederek din görevlileri olarak diyalogdan yana olduklarını belirtti.

İstanbul İl Müftüsü  Doç.Dr. Rahmi Yaran; Diyanet-Sen İstanbul 1 Nolu Şube Başkanı Osman Aydın’ı ziyaret ederek din görevlileri olarak diyalogdan yana olduklarını belirtti.

 

Ziyarette konuşan İl Müftüsü Yaran “ Diyanet-Sen İstanbul 1 No’lu Şube Başkanı Sayın Osman Aydın ve Yönetim Kurulu Üyeleri, göreve başladığımızda bize bir nezaket ziyaretinde bulundular. Biz de kendilerine bu gün iade-i ziyarette bulunmak istedik.Din Hizmeti gibi önemli bir görevin sorumluluğundaki bizler, topluma hatta tüm dünyaya örnek olması gereken insanlarız. Bu örnekliğin temelinde samimi ve insani ilişkiler, samimi ilişkilerin temelinde de diyalog yatmaktadır.Bizler güzel ilişkiler içerisinde olup ,diyaloğumuzu canlı tutar ve geliştirirsek, İstanbul genelindeki din görevlilerimiz de insanlarımıza o kadar yaklaşarak samimi diyalog sağlayacak  ve hizmet de milletimize o kadar etkin, o kadar faydalı yansıyacaktır, bundan eminim.” dedi.

 

Ziyaretten duyduğu memnuniyeti ifade eden Diyanet-Sen İstanbul 1 No’lu Şube Başkanı Sayın Osman Aydın ise; “Sayın İl Müftümüzün sendika şubemize yapmış oldukları iade-i ziyaret bizi ziyadesiyle memnun etmiştir, kendilerine şubelerimiz ve üyelerimiz adına teşekkürlerimizi sunuyorum. Bu ziyaret ,Sayın D.İ.Başkanımızın din görevlilerine göndermiş oldukları bayram mesajları ile başlatmış oldukları samimi diyalogun devamı niteliğindedir ve ilk olarak Sayın İl Müftümüzün attıkları müthiş kıymette önemde değerde bir adımdır.Din hizmeti veren görevlilerimiz için de ayrı bir moral ve motivasyon sebebi olarak, halkımıza  pozitif yansımalarının olacağına inanıyorum. Böylesine ulvi bir görevi yürüten insanların birbirleriyle devamlı ve yapıcı diyalog içerisinde olmaları yadsınamaz bir gerçektir.Sivil Toplum Kuruluşlarının bu günkü dünya şartlarında yeri ve önemi ortadadır.Güzel Türkiyemiz hakkında içeride ve dışarıda bir sürü plan yapılıp uygulamaya konuluyor.Yakın çevremiz ve sınırlarımızda başımıza türlü türlü entrikalar kurulmaya çalışılıyor.Böyle bir dünya gerçeğinde özellikle din hizmetinde olan insanların, din hizmetini  görev kabul etmiş kurumların yakın diyalog içerisinde olmaları, plan proje geliştirmeleri kaçınılmazdır. Hiç şüphesiz Din görevlilerinin de insan olmaları sebebiyle sıkıntı ve problemleri vardır.Bu sıkıntılar Başkanlığımız ve İl Müftülüğümüz tarafından iyi görülüp okunur ve incelenerek çözülürse eminim ki din görevlileri çok daha verimli hale gelecek ve sunacakları hizmetten  en büyük faydayı kurumlarımız milletimiz ülkemiz görecektir. Sayın İl Müftümüzün ziyaretleriyle başlatmış oldukları diyalog döneminin hayırlı olacağına inanıyorum. Belirli aralıklarla Şube Başkanları ve Yönetim Kurulları olarak İl Müftümüzü makamlarında ziyaret edip din hizmetinin en güzel halde halkımıza sunulabilmesi için bu diyalogu devam ettireceğimizi ifade etmek istiyorum.” şeklinde görüşlerini açıkladı.

  

Samimi bir havada  geçen ziyarette;

 

1-İstanbul gibi büyük bir metropolde Din Hizmetinin daha başarılı ve amaca ulaşacak şekilde nasıl sunulabileceği,

 

2-Din görevlilerinin bu hizmeti halkımıza daha etkin nasıl verebileceği,

 

3-Gelişen ülke ve dünya şartları içerisinde din görevlisinin pozisyonunun ne olması gerektiği,

 

4-Sivil toplum kuruluşlarının dünya genelinde ve Türkiyemizdeki önemi

 

5-İstanbul’daki kayıp camiler konusu

 

6-Cami dernekleri meselesi

 

7-Kadınlara vaaz konusunun disipline edilmesi

 

8-İmzasız isimsiz şikayetler konusu

 

9-KİK’de görüşülmesi istenen konuların önceden karşılıklı olarak istişare edilmesi

 

10-Din hizmeti sunulurken ve görev verilirken, görevlilerimizin ve idarecilerimizin gönüllerinde olması muhtemel cemaat sevgilerinin etkisinde kalmamaları

 

11-Hizmet verirken özellikle idarecilerimizin görevlilerimize karşı herhangi bir sendika ayrımı içine girmemeleri, görevlilerin sendika üyeliği tercihlerini tehdit ile etkilememeleri

 

12-Ayasofya ile ilgili basın açıklaması konusu

 

Ayrıca  il genelinde din görevlileri ve din hizmeti ile ilgili bir çok konu ele alınıldı.

 

Ziyarette ayrıca  gününün anısına Diyanet-Sen İstanbul 1 No’lu Şube Başkanı  Osman Aydın ve Diyanet-Sen 3 No’lu Şube Başkanı  Neslibey Özkan tarafından İstanbul İl Müftüsü Doç.Dr.Rahmi Yaran’a hat sanatı bir tablo hediye edildi.

Bu haberi 5157 kişi görüntüledi.
TümüDİĞER BAŞLIKLAR