Mehmet Yaman

Mehmet Yaman

Diyanet-Sen Genel Başkan Yardımcısı (Mevzuat ve Toplu Sözleşme)
mehmetyaman@diyanetsen.org.trYazıcı Sürümü

İmtihan Dünyasında İmtihanı Verenlerden Olmak


09.06.12, Cumartesi

Merhaba

“İlkeli Hizmet Sendikacılığını”şiar edinmiş Diyanet-Sen, 4.Olağan Kongresini yapmıştır. Kongre sonrası hizmetlerine kaldığı yerden devam eden genel merkezimiz çalışmalarını aralıksız sürdürmektedir. Yeni kazanımlara imza atmaktadır. Ülkemizin en ücra yerlerinde görev yapan kardeşlerimizin sorunlarına çözüm üretmektedir.

İmtihan ve Sabır;

Müslüman(insan) , fıtratı icabı üzüntüyü, kederi, sevinci, sevgiyi beraber yaşayabilen tek varlıktır. Sevinmesine yol açan ve sevindiren, üzüntüsüne vesile olan ve üzen birçok olay yaşar. Hayatı boyunca birçok tehlikelerle karşı karşıya kalır. Bu dünyanın doğal ve beşeri birçok sıkıntılarıyla imtihan edilir. İmanı kamil ve ameli salih olan bir insan (mümin) bu imtihandan başarıyla çıkacaktır. Hayatın bir imtihan olduğunu aklından bile çıkarmaz. Yüce Rabbimizin Kur’an-ı Kerimdeki emirleri, Efendimiz (s.a.v)’in mübarek sözleri hep rehberlik yapar ona. Rehberi iyi olanın dünyası da, ahireti de mamur olur.Yüce Rabbimiz (c.c) Zümer Suresinde (49.ayet) “İnsana bir zarar dokunduğun da bize yalvarır.Sonra ona tarafımızdan bir nimet verdiğimizde, ‘Bu bana ancak bilgim sayesinde verilmiştir’ der. Hayır, o bir imtihandır. Fakat Onların çoğu bilmezler.”Simav,Van-Erciş depremleri bize sorumluluklarımızı hatırlattı. Oralarda yaşayan başta din görevlileri kardeşlerimiz olmak üzere, bütün vatandaşlarımıza başsağlığı ve sabrı cemil niyaz ederim. Peygamber Efendimiz (s.a.v) “Sabır, musibetin ilk darbesinde yapılan sabırdır.”İlk anda verilen tepkiye dikkat çekmişlerdir.

Sendika (Fahri KKÖ-GİH)

Ülkemizin en ücra köşesinde görev yapan değerli kardeşlerimiz, sendikamız Diyanet-Sen; öncelikle sizlerin duaları, saniyen üyeliklerimizle her yıl büyümekte ve hayırlı hizmetlere imza atmaktadır. Kuruluşundan bu yana ezberler bozan, tarihe geçecek çalışmaları ile üyelerimize hizmet etmektedir.

Çalışmalarıyla, üyelerimize ve Diyanet çalışanlarına farklı bir bakış açısı kazandırdı. Adeta hayal denilenleri gerçekleştirme başarısını gösterdi.

- Üyeleriyle, Diyanet İşleri Başkanlığı ile siyaset ve hükümetlerle kurduğu diyalog sayesinde hayırlı hizmetlerin gelmesine vesile oldu.

-Vekil İmam Hatiplerin kadroya alınması

-Cami hizmetkarlarına yaz kurslarında ek ders ücretinin alınması.(Bizler çalışırken herkes hayal görüyorsunuz derlerdi)

-Yaklaşık 31 yıldır çıkmayan Teşkilat Yasasının çıkarılmasının sağlanması.(40 bin imza toplandı. 2008 yılının Mart ayında Manisa ilimizde start verilmişti)

-Cami görevlilerinin sayısının (Kadro-4/B) artırılması (Katsayı engeli ile istikbali kararan İHL mezunlarının, öğretmenlik hakları ellerinden alınan İlahiyat Fakültesi mezunlarının ümit kapısı olmuştur.

-Teşkilat yasası ile 2400 vekil İmam Hatibimiz 4/B kadrosuna geçirildi. Fahri Kur’an Kursu Öğreticilerimize kadro imkanı doğdu.

-Diyanet-Sen ve Konfederasyonumuz (Memur-Sen’in büyük destekleri ile İHL önündeki katsayı engeli (ayıbı) ortadan kaldırıldı

-Demokrasimiz adına utanç verici bir uygulama olan 28 Şubat kalıntısı, 12 yaş sınırlaması kaldırıldı. (Emeği geçenlere, dualarını eksik etmeyenlere binlerce teşekkürler)

- GİH’ deki kardeşlerimizin haklı sitemlerini hep dikkate aldık. Gündemden düşürmedik, sonucu da hayırlı oldu inşallah…

Üyelerimizin destekleri ile hayırlı hizmetlere durmadan, yılmadan, yanılmadan devam etmek istiyoruz.

Din Gönüllülerine:

Ailemiz, devletimiz bizlere çeşitli imkanlar sunmuştur. Bizlerde, nasibimiz oranında bundan faydalanıyoruz. Bizlere bu imkanları sunanlara, hayırlı hizmetlerimizle cevap vermeliyiz. Görev yaptığımız mahalde (mezra, köy, mahalle, kasaba ve şehirlerde) kanaat önderi olduğumuzu, insanların bizlere bakış açısının bu olduğunu unutmamalıyız. Sözümüzle, sohbetimizle, giyimimizle, kuşamımızla farkındalık meydana getirmeliyiz. İnsanlarımıza haftalık hutbe irad edebilme imkanımızı ve sorumluluğumuzu hiçbir zaman unutmamalıyız. Rabbim(c.c) unutturmasın. (Amin)

Üyelerimize:

Sendikamız üyelerimize çeşitli imkanlar sunmaktadır.

-Hukuk Büromuzla Danışmanlık hizmeti

-Anlaşmalı üç misafirhane ile Ankara’da konaklama imkanı

-15 Bin TL Ferdi Kaza ödemesi, 2 yılda vefat eden 25 üyemizin mirasçılarına 15.000 TL verildi. Kaza neticesinde sakat kalan 10 üyemize de çeşitli oranlarda yardım çeki verildi.

Destek sizlerden, çalışma bizlerden, inayet Yüce Rabbimizden olsun. Hepinizi Allah’a emanet ederim.

Sağlıcakla…

Bu haberi 3811 kişi görüntüledi.
TümüDİĞER BAŞLIKLAR