Yazıcı Sürümü

Kanal Es’den Davacıyız


Kanal Es’den Davacıyız
01.06.15, Pazartesi
Eskişehir’in Yerel kanalı olan Kanal ES ekranlarında yayınlanan Seçimin Nabzı programında Başörtüsü hakkında ‘lanet olsun başörtüsü, lanet olsun türban ifadelerini kullanan, başörtülü insanları hayat kadınlarına benzeten CHP’li vatandaşın söylediklerini tastik eden, kurduğu ifadelerden dolayı vatandaşa teşekkür eden kanal için Diyanet-Sen Eskişehir Şube Başkanı İlhan Köroğlu basın açıklaması yayınladı.

Köroğlu yaptığı basın açıklamasında, İnsanları ötekileştiren, toplumun değer yargılarını kendileri için bir tehdit olarak gören, söz konusu vatandaşın söylemini tasdik eden kanala tepki gösterek şöyle konuştu:

Türkiye yüzde 99’u Müslüman olan bir ülke, bu ülkede başörtülü olan da kardeşimizdir, olmayan da. İnsanların inancından dolayı ötekileştirilmesi bu ülkede sadece belli bir kesim tarafından yapılmakta. Bu kesim bu ülkeye yıllarca Türkçe ezanı dikte edenler, bu kesim Kuran kurslarını kapatan, Kur’an-ı kerimleri yıllarca toprağa gömdürenlerdir.

Kendi değer yargıları karşısında anlayış gösteren ve hiçbir surette eleştirilmeyen bu insanlar, din- diyanet ve değerlerimiz konusunda en acımasız ifadeleri kullanmaktan maalesef geri kalmıyorlar. Toplumu öteki ilan eden bu kesimin saldırıları karşısında son derece rahatsız olduğumuzu, dinimize, değerlerimize yapılmış olan bu küstahlığın affedilmeyeceğini buradan ifade etmek isterim.

Bu açıklamalar karşısında, Diyanet-Sen Eskişehir Şubesi olarak söz konusu vatandaş için insanların inanç değerlerini küçümseme, insanları din ve diyanet noktasında ötekileştirme, anlaşılamayacak derecede başörtüsünü çok çirkin benzetmelerle kötüleme, ifade özgürlüğünü saldırı ve tehdit olarak kullanma gibi hususlarla kişiden, bu kişinin ifadelerini yayınlama, alenen toplum önünde kurulan ifadeleri tasdik etme, basın özgürlüğünü kötüye kullanma gibi hususlardan dolayı da programı yayınlayan kanal hakkında yasal işlem başlatacağımızı bilgilerine sunarız.

Bizler Diyanet-Sen olarak toplumun değer ve inançlarını her zaman önemseyen, ötekileştirilmelerin her çeşidine karşı duran bir sivil toplum örgütüyüz.

Ülkemiz huzurunda bütün annelerimiz, kızlarımız, çocuklarımız hakkında olumsuz ifade kullanan ve kullanmasına izin ve imkan sunan kişi ve kanaldan davacıyız.

Kanal yetkililerinin yayınlamış olduğu programdan dolayı Türkiye’de yaşayan, başörtülü olsun, olmasın değer yargılarını basite indirgemeye çalışan bu haberden dolayı kanalın ve söz konusu şahsın herkesten acilen özür dilemesini şiddetle bekliyoruz.

Bu haberi 2156 kişi görüntüledi.
TümüDİĞER BAŞLIKLAR