Yazıcı Sürümü

Kahramanmaraş Diyanet-Sen İl Divan toplantısı yapıldı


Kahramanmaraş Diyanet-Sen İl Divan toplantısı yapıldı
17.12.13, Salı
Kahramanmaraş Diyanet-sen şube başkanlığının il divan toplantısı Genel Başkan yardımcılarının katılımıyla gerçekleştirildi.

Kahramanmaraş Diyanet-sen şube başkanlığının il divan toplantısı Genel Başkan yardımcılarının katılımıyla gerçekleştirildi.Kahramanmaraş  İl müftülüğü salonunda yapılan divan toplantısı, İmam Hatip Hasan Bekçioğulları'nın okuduğu Kur’an tilavetiyle başladı. Programın moderatörlüğünü ise Diyanet-Sen şube başkan yardımcısı Yaşar Kazmacı yaptı.

İlçe başkanlarının katılımıyla yapılan il divan toplantısının açılış konuşmasını yapan, Kahramanmaraş Diyanet-Sen Şube başkanı Ekrem Arslan, sendikanın il genelinde ve ilçelerinde yapılan faaliyetlerini dile getirdi ve hedeflenen hizmetlerin yapılması yönünde görüş alış verişinde bulundu, yapılan hizmetler masaya yatırıldı. Başkan Ekrem Aslan toplantı son derece güzel bir şekilde geçtiğini belirterek; “ Özellikle Diyanet-Sen genel başkan yardımcılarımız kayda değer konuşmalarıyla toplantıya ayrı bir renk katmışlardır. Bundan dolayı da genel başkan yardımcılarımıza Kahramanmaraş Diyanet-Sen şubesi, yönetim kurulu, üyeleri ve diğer arkadaşlarımız adına teşekkür ediyorum. Ankara’da yeni bir binayı Diyanet Sen’e kazandırdıkları için şükranlarımızı sunuyorum. Tabi ki bizim amacımız burada Diyanet-Sen’in yakışır bir misyonunu ortaya koymak ve daha ileriye taşımak. Gerek hizmetler noktasında gerekse maddi ve manevi noktada ve özellikle üyelerimizin sosyal ve özgü haklarında mücadele vermekle kalmayıp mücadelemizi milli ve manevi sahalarda da yapabileceğimizi bu toplantıda ifade ettik. Ayrıca diğer ülkelerdeki Müslüman kardeşlerimize yapılan zulmü şiddetle kınıyoruz. Geçtiğimiz günlerde Bangladeş’te Abdulkadir Molla’nın idam edilmesini şiddetle kınıyorum.  Orada üzüntü verici bir hadise meydana geldi. Ne kadar üst bürokratlar ve Başbakanımız devreye girmiş olsa da maalesef bu idamı durduramadılar. Bundan dolayı müteessiriz.”dedi.

Ekrem Arslan, “ Hedefimiz 1500 Üye”

Başkan Ekrem Arslan Kahramanmaraş’ta yaptıkları hizmetler saymakla bitmeyeceğini de kaydederek; “ Özellikle hedeflediğimiz hizmetler var, bu hizmetlerin başında Kahramanmaraş il temsilciliğine bağlı olan sendikalarla birlikte, merkezde iki tane daire aldık. Şu anda restorasyon hizmetleri yapılıyor, yakında inşallah hizmete açacağız. Bizim ikinci önemli hizmetimizde bütün arkadaşlarımızın gelip çaylarını içebilecekleri, sohbetini yapabileceği ve özelikle dergisini, gazetesini okuyabilecekleri, bir lokal çalışmamız olacak. İnşallah bunu da Din görevli arkadaşlarımıza sunmuş olacağız. Özellikle diğer hedefte olan hizmetimizde üye sayımız şu an 1050 bunu da biz 1500’e çıkartmak istiyoruz. Biz özverili bir şekilde çalışmaya devam edeceğiz.”şeklinde konuştu

Daha sonra kürsüye gelen Diyanet-Sen Genel Başkan yardımcısı M. Ali Omurca, sendikanın Ülke genelinde yaptığı çalışmalar hakkında bilgi verdi. Omurca, Sütçü imamın memleketi olan Kahramanmaraş İl Divan toplantınsın hayırlı olması dileğinde bulundu, Genel merkez olarak İl Divan toplantılarını önemsediklerinin altını çizdi. Genel Başkan Yardımcısı Omurca konuşmasında; “ Sivil toplum kuruluşları, il ve ilçeler için çok önemlidir. Gelişen Avrupa Ülkelerine baktığımızda gelişmişlik sivil toplum kuruluşlarıyla orantılı gelişmiştir. Yani, Yasama, Yürütme, Yargı ve basından sonra beşinci güç olarak bilinir sivil toplum kuruluşları. Tabi ki, önemli olan bu gücü yerinde kullanabilmektir. İşte bu gün 70 bin üyesiyle Diyanet-Sen bu gücü yerinde kullanmaktadır. Sivil toplum kuruluşunun gücü önemli, hükümet kuran hükümet yıkan bir toplum kuruluşlarının artık bu gün gücü bitmiştir. Bu gün dünya da ve Türkiye de kamusal alanda en güçlü konfederasyon 800 bin üyesiyle memur-sen dir. Bunun için sizde güçlüsünüz, Diyanet-sen de güçlüdür. Hizmet kolunda en güçlü sendika Diyanet-sendir. Memur-sen’i yetkiye taşıyan besmelesidir.”dedi.

Genel başkan yardımcısı M. Ali Omurca, on bir hizmet kolunda ki, en çok sendikalaşma üyesine  oransal  olarakta Diyanet-sen’in olduğunu ifa de ederek, Diyanet teşkilatında sendikalaşma oranının yüzde 86  olduğunu ve  hiç bir kurumda böyle sendikalaşma oranının olmadığını söyledi. Biz toplumun bütün alanlarında durabilen, aynı zamanda duruşumuzla örnek olmayı kendimize şiar edinen bir sendikayız. Yaşamın bütün alanlarında  var olabilmenin verdiği erdem bize bir olmanın felsefesini de anlattı, biz bir olmanın, iri olmanın, diri olmanın kutlu mücadelesini yaşıyoruz.

Yaman, “ Diyanet, Cübbesine sahip çıkmıştır”

Diyanet-Sen Genel başkan yardımcısı Mehmet Yaman da yaptığı konuşmada, Diyanetin kendi cübbesine sahip çıktığını ve diyanetin sendika sayesinde öz güven kazandığını belirtti.

Yaman ; Sendikal hareket bir varlık ve misyon mücadelesidir.

Bu mücadelenin emek,  hak ve alın teriyle yoğrulmuş her adımı anlamlı ve önemlidir. Çünkü bu mücadele adanmışlık mücadelesidir. Faaliyetlerimizin küçük bir özeti, büyük bir kitap niteliğindedir. Hakkari Yüksekova’daki üyemizden, Trakya’ya, Rize’den  İzmir’e , Bursa’dan Mardin’e ülkemizi teşkilatlarıyla bir ağ gibi dolayan Diyanet-Sen  aynı  ses, aynı heyecan, yükselen tempo ile yürüyüşünü sürdürmektedir.

Önce insan, önce emekle başlayan yürüyüşümüz, geleceğimiz, hayallerimiz kadardır diyerek ufuklar açmış, açmaya devam edecektir. Bu başarı Diyanet-Sen ailesinin başarısıdır.

Bu dönem gerek çalışma hayatında, gerek bulunduğumuz hizmet alanında sorunlarla mücadele ettik, etmeye devam edeceğiz. Büyük Diyanet-Sen ailesinin büyük bir özveri  ve birliktelik şuuruyla tamamladığı 2012 yılı aynı zamanda  bir sonraki yıllara ışık tutacak, bir birikim ve deneyim dönemi olarak değerlendirilmelidir.

Memur-Sen üst kimliği altında Diyanet-Sen olarak insanın ve hizmetin söz konusu olduğu her yer bizim varlık ve misyon alanımızdır. Şu anki geldiğimiz  yeri önemsiyoruz, ancak yeterli görmüyoruz. Hizmet kolunda sendikasız bir çalışan  kalmayana kadar, sorumluluklarımızın artarak devam edeceğini  ve rahmetli Genel Başkanımızın ‘‘sen yoksan biz bir eksiğiz’’ sözünün bilinciyle ve idrakiyle çalışıyoruz. Biz sendikacılığı evrensel  ve medeniyetimizin kadim değerlerini benimseyerek, içimize sindirerek  yapmaktayız.

İl divan toplantısının sonunda genel merkezce, ilçe başkanlarının gerek diyanet ve gerekse de sendikal soru-cevap görüş ve düşünceleri alındı ve cevaplandırıldı.

Toplantıya, Genel Başkan Yardımcıları Mehmet Ali Omurca,  Mehmet Yaman, Diyanet-Sen Şube Başkanı Ekrem Arslan, Yönetim kurulu üyeleri, Yaşar Kazmacı, Mustafa Ağca, Nevzat Karaca, İlçe başkanları, Zafer Çiftlikli (Elbistan)Mustafa Güzel (Göksun), Veli Dinçarslan (Türkoğlu),Veli Köse (Andırın), Bekir Doğan (Pazarcık), Tahir Özden (Afşin), Abidin Demir (Çağlayancerit)Muharrem Tozar (Merkez Dulkadiroğlu), İdris Aslantaş , Şenay Gök Kadın kolları başkanı, ile Müftülük işyeri temsilcisi Fevzi Şahin  ve üyeler katıldı.

Şube divan toplantısı sonrası genel merkez yönetim kurulu üyeleri ve il yönetimi Kahramanmaraş Müftülük aylık din görevlileri toplantısına katılarak Diyanet-Sen'in çalışmaları konusunda katılımcılara bilgi verdiler.

Bu haberi 3184 kişi görüntüledi.
TümüDİĞER BAŞLIKLAR