Yazıcı Sürümü

Osmaniye Teşkilat Çalışması


Osmaniye Teşkilat Çalışması
10.10.15, Cumartesi
​Diyanet-Sen Teşkilat çalışmaları kapsamında Osmaniye’de din görevlileri ile bir araya geldi.

Osmaniye’de yapılan toplantıda konuşan Diyanet-Sen Teşkilatlanmadan sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Hacıbey Özkan ‘‘Siz Davasına sahip çıkan, gururunu çiğnetmeyen, her şartta dim dik ayakta duran, haksızlık ve hukuksuzluğa karşı çıkan, iyinin, doğrunun, faydalının ve adaletin yeryüzüne egemen olması mücadelemizin öncülerisiniz’’ dedi.

Konuşmasına sendikal bilgilendirmelerle devam eden Özkan; ‘Kişiler üzerinden değil, değerler, ilkeler, prensipler üzerine sendikacılık yapan gönül erleriyiz. Bizlere, yeniden Büyük Türkiye’nin inşasında, büyük işler düşüyor. Bu büyük medeniyet kurulurken, kendi fikrimize, öncülerimize, değerlerimize, kazanımlarımıza ve kültürümüze sahip çıkmalıyız. Asla özümüzden ve aslımızdan ödün vermemeliyiz.

Türkiye ne zaman değerlerini kuşanıp ayağa kalksa, eski Türkiye özlemiyle yanıp tutuşanlar karşımıza engeller çıkarıyor. Engel çıkaranlar bazen darbecilerin bazen de taşeron örgütlerinin verdiği maskeleri giyerek kazanımlarımızı hedef alıyor, birliğimizi bozup “İSTİKRARIMIZI” sarsmak için ittifak halinde saldırıyorlar. Biz emeğin, ekmeğin, hakkın, milli iradenin, demokrasinin ve barışın mücadelesi verirken kirli ittifak kaos peşinde koşuyor. Sivil toplum örgütleri olarak bizlerin en önemli vazifesi dış mihraklar ve yerli işbirlikçilerine karşı daima tetikte olup milletin yanında yer almaktır’ ifadelerini kullandı.

Teşkilat çalışmaları kapsamında söz alan Diyanet-Sen Mali İşlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Omurca; ‘Bizi bugün terör ile yıldırmak istiyorlar. Boş bir çaba. Biz hiç pes etmedik. Biz haklı mücadelemizden hiç ödün vermedik’ dedi. Omurca sözlerini şöyle dürdürdü; Biz bu topraklarda misafir değiliz, biz bu topraklarda ev sahibiyiz. Biz hiç yılmadık. Biz hak bildiğimiz yolumuzdan hiç dönmedik. Küresel şer şebekelerinin cinayet şebekeleri daha bizi tanıyamamış. Biz ayağa kalktık mı oturmayız. İşte ayaktayız ve Türkiye normalleşene, İslam coğrafyası özgürleşene kadar oturmayacağız. Kazanmak cesur insanların işidir. Cesurun bakışı, korkağın kılıcından keskindir. Yürekli insanların işidir. İşte yürekli insanlar burada. Maskeliler nerede?

Nerede 17 Aralık darbe sürecinde karşımıza çıkanlar. Nerede yardım tırlarımıza tuzak kuranlar. Nerede Yasin Börü’yü katledenler. Güvenlik görevlilerimize pusu kuranlar nerde? Korkaklar. Korkak olmasalar pusu atmazlar. Korkaklar! Korkak olmasalar şantaj ve fitneye sarılmazlar.

Biz buradayız. 1 Kasım günüde irademizi de sandığımıza da sahip çıkıp, kazanımlarımızı hedef alanları bir kez daha bozguna uğratacağız. Biz paralel, yatay, dikey, taşeron ne kadar illegal yapı varsa karşısındayız.

Kardeşliğimizi muhafaza edeceğiz, yeniden bir medeniyetin inşasında aktif rol alacağız. Anadolunun birliğini ve dirliğinin bozulmasına izin vermeyeceğiz, kardeşliğimizi hedef alanlarla her alanda mücadele edeceğiz’’ ifadelerini kullandı.

Mevzuattan Sorumlu Genel Başkan Yardımcı Mehmet Yaman; Söz alarak Toplu sözleşme sürecini anlattı;

‘‘Kamu görevlilerinin evet demeyeceği ve mutlu olmayacağı hiçbir toplu sözleşmeye imza atılmayacağının kararlı bir şekilde kamuoyuna deklare edilmesi ve bu kararlılığın Kamu İşveren Heyeti’ne bildirilmesi.

Bilimsel ve istişare ile hazırladığımız reel teklifler ile kararlı duruşumuz sonucu, 3. Dönem Toplu Sözleşmelerinde kamu görevlileri bütçeden ve milli gelirden enflasyonun çok çok üzerinde bir pay alarak enflasyonu nakavt etti, tuşa getirdi.

Sosyal kazanımlar rekor seviyeye ulaştı.

Kazanımlarımızla sadece toplu sözleşme tarihine değil çalışma hayatına damgamızı vurduk.

Genel toplu sözleşmeyle 43, hizmet kolları toplu sözleşmesiyle 170 olmak üzere toplam 213 kazanımla kapsamlı, bol kazanımlı ve kamu görevlilerini mutlu eden bir toplu sözleşme imzaladık.

Kamu görevlilerinin zaferiyle sonuçlanan 3. Dönem Toplu sözleşmesiyle, 2016 yılı için yüzde 6+5, kümülatif ise yüzde 11.3, 2017 yılı için yüzde 3+4 kümülatif ise yüzde 7.12 zam alarak enflasyon canavarının başını ezdik. Bu iki yıllık bazda yüzde 19.2 zam demek.

Bu zamlardan sonra 2017 yılı Temmuz ayında bekar olan en düşük devlet memurunun maaşı 2 bin 272 TL’ye, evli ve 0-6 yaş iki çocuğu olan en düşük devlet memurunun maaşı ise 2 bin 596 TL’ye yükselecek.

Bekar olan bir memurun ortalama maaşıise 2 bin 976 TL’ye, evli ve 0-6 yaş arasında iki çocuğu olan bir memurun ortalama maaşı ise 3 bin 110 TL’ye çıkacak.

Bu rakamlara kurumsal ödemeler, fiilen çalışma karşılığı ödenen ek ders ücreti, nöbet ücreti ve seyyar görev tazminatı gibi unsurlar dahil değil, söz konusu sosyal ödemelerin eklenmesiyle bu rakamlar daha da büyüyecektir.

Emeklilere yönelik özel paragraf açtırdık, kamu görevlileri emeklileri ilk kez toplu sözleşme metnine girdi.


Emekli kamu görevlilerinin maaşlarına oransal zam yanında 100 TL ilave artış sağladık.

Bu artışla en düşük memur emeklisi aylığına 1 Ocak 2016 itibariyle yüzde 19.1 zam gelecek.

Temmuz 2015 tarihi itibariyle 1415 TL olan en düşük kamu görevlisi emekli maaşı Temmuz 2017 tarihinde bin 806 TL’ye yükselecek.

4/C statüsündeki kamu görevlilerinin maaşlarına 159 TL ek ödemeyle birlikte 14.3 ile 17.3 arasında zam aldık.

Yangına müdahale sırasında vefat eden veya malul kalan itfaiye personeline 79 bin ile 59 bin 200 TL tutarında mali kapsamı yüksek, insani boyutu olan sosyal haklar elde ettik.

4/C’li personelin ve üniversiteli işçilerin kadroya geçişinde kapıyı araladık. Fiili hizmet süresi zammı beklentilerini karşılayacak çalıştayın yolunu açtık.

Bakanlıklar ve bağlı kuruluşların merkez teşkilatlarında görev yapan personele servis hizmeti sağlanmasını gerçekleştirdik İlave bir derece verilmesi beklentisini kazanıma dönüştürdük.

Bu kazanımla, kamu görevlilerine 290 TL’ye varan ilave zam aldık. Bazı kadro ve unvanlar için ek ödeme ve özel hizmet tazminatı oranlarının artırılması suretiyle ilave zam aldık.

KİT’lerde görev yapan sözleşmeli personele arazi tazminatı ödenmesini sağlayarak 70 ila 170 TL aylık ilave ücret sağladık.

KİT’lerdeki sözleşmelilerin yıllık izinlerinin ertesi yıla devrine yönelik çalışmayı başlattık. Kamu görevlilerine Cuma Namazı izni verilmesi için çalışmayı başlattık. Sözleşmeli personelin temel ücret gruplarının yeniden düzenlenmesinin zeminini oluşturduk.

Genel hizmet kolundaki tarihi başarılarla birlikte hizmet kollarında da özlük, mali ve sosyal alanlarda iyileştirme, ilave artış yanında ilk kez elde edilen kazanımlar oldu. Diyanet-Sen olarak dini bayramlar yanında milli bayramlarda mesai kazanımı üreterek emek sömürüsüne son verdik’’ şeklinde konuştu.

Bu haberi 2564 kişi görüntüledi.
TümüDİĞER BAŞLIKLAR