YÖNETİM KURULU

Merhum Genel Başkanımız Ahmet YILDIZ

1956 yılında Trabzon ili Çaykara ilçesi Çayıroba köyünde dünyaya geldi. İlk öğrenimini köyünde tamamladıktan sonra Rize İmam Hatip Lisesi'ni bitirdi. Yüksek öğrenimini İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde tamamladıktan sonra avukatlık stajını yaptı. Öğrenim hayatı boyunca çeşitli dönemlerde özel dini eğitimler aldı.


Gençlik yıllarından itibaren teşkilatçılık ruhuna sahip olan Yıldız, ilk olarak 1977-79 yılları arasında Milli Türk Talebi Birliği Komitesi Başkanlığı yaptı. 1990-2000 yılları arasında Eyüp Din Görevlileri Derneği Başkanlığı, 1990-1995 yılları arasında İlim Yayma Cemiyeti GOP Şube Başkanlığı, 1998-2002 yılları arasında Din Gör-Sen Genel Başkanlığı görevlerinde bulundu. Yıldız 2002 yılından 25 Ocak 2010 tarihinde vefatına kadar Diyanet-Sen Genel Başkanlığı görevini yürüttü.
2001 yılından itibaren 4688 s. Yasa gereği sendikal görevi nedeniyle Eyüp Şevkibey Camii İmam Hatipliği'nden izinli olarak profesyonel sendikacılık yaptı.


Ahmet YILDIZ' ın çeşitli gazete ve dergilerde yayınlanmış yazıları ve kendisi ile yapılan röportajların yanı sıra sendikacılığa farklı bir bakış açısı getirdiği " Hilf'ül Fudüldan Günümüze Sivil Toplum ve Sendika" adında bir kitabı, "Peygamberimizin Kısa Hayat Kronolojisi" adlı bir çalışması vardır. Bu çalışma başta Eyüp Sultan Belediyesi olmak üzere çeşitli belediyelerce "Kutlu Doğum Haftası" münasebeti ile on binlerce basılıp dağıtılmıştır..

Öğrencilik yıllarında teşkilatçı, sonra din görevlisi, hukukçu, öğretmen, kooperatifçi ve nihayet sendikacı olan Ahmet Yıldız, "Önce din görevlisiyim" diyordu. Çünkü, din görevi görevlerin en şerefli olanıdır inancındaydı.

Ahmet Yıldız, "Halka hizmet Hakka hizmettir" anlayışı ile insana hizmeti en büyük şeref, din görevlisine hizmeti ise dine hizmet olarak görüyordu. Çünkü din görevlisinin sorunlarını çözmek ve imkanlarını iyileştirmenin din hizmetine olumlu olarak yansıyacağına inanıyordu.

Diyanet-Sen'in kuruluşundan yetkiyi almasına ve bu günlere gelmesinde büyük emeği olan Yıldız, sendikacılığın bir ekip işi olduğuna ve kalitenin ancak ekip çalışmasıyla yakalanacağına inanıyordu.

Ruhun şad, mekanın cennet olsun Değerli İnsan…

Genel Başkan

Mehmet BAYRAKTUTAR

1958 yılında Kocaeli ili Yuvacık Kasabası'nda doğan Mehmet Bayraktutar, ilköğrenimini ve hafızlık kursunu da Yuvacık'ta tamamladı. Daha sonra İzmit İmam Hatip Lisesi bitiren Bayraktutar 1981 yılında İzmit Merkez Petrol Ofisi Camii İmam Hatibi olarak göreve başladı.

2002 yılında Anadolu Üniversitesi İktisat Fakültesi'nden mezun olan Bayraktutar 24 yıl din görevlisi olarak hizmet verdi.


1990 yılında Kocaeli Din Görevlileri Derneği Yönetim Kuruluna seçilen Bayraktutar 1999 yılında Kocaeli Din Görevlileri Derneği Başkanı seçildi. 2000 yılında Kocaeli Diyanet-Sen İl Temsilcisi olarak başladığı sendikacılık hayatına sırasıyla 2002 yılında Şube Başkanı, 27 Mart 2005 ve 3 Şubat 2008 yılında yapılan Diyanet-Sen Genel Merkez Olağan Genel Kurulunda Genel Sekreter seçildi. 25 Ocak 2010 tarihinde Diyanet-Sen Genel Başkanı Ahmet Yıldız'ın vefatı üzerine Diyanet-Sen Genel Başkanlığını yürüttü. 12 Şubat 2011'de yapılan Diyanet-Sen Olağan Genel Kurulu'nda Genel Başkan, 17 Nisan 2011'de yapılan Memur-Sen Konfederasyonu Olağan Genel Kurulu seçimlerinde de Genel Mali Sekreter seçildi. 28 Şubat 1 Mart 2015 tarihinde gerçekleştirilen Diyanet-Sen 5. Olağan Genel Kurul seçimlerinde güven tazeleyerek yeniden Diyanet-Sen Genel Başkanlığa seçildi ve halen bu görevini yürütmektedir.
Bayraktutar evli ve 3 çocuk babasıdır.

Genel Başkan Yardımcısı

(Genel Başkan Vekili)
Osman AYDIN

1957 yılında Erzurum iline bağlı Hasankale ilçesindedoğdu. Küçük yaşta hafızlık eğitimini tamamladı.

İlkokulu Pasinler ilçesinde tamamladı.Pasinler Kur’an Kursu’nda talim-tecvit ve Arapçaokudu. 1974 yılında İstanbul Fatih Hırka-ı ŞerifKur’an Kursu’nda hıfzını kuvvetlendirmek ve Arapçasınıgeliştirmek amacıyla dersler aldı. Ortaokul, lise ve yüksek tahsilini İstanbul’da tamamladı.

1983 yılında Eyüp’te Sofu Karaali Çavuş Camii’ndeMüezzin Kayyım olarak göreve başladı.Dülgerzade Kur’an Kursu’nda Aşere-Takrib -Tayyibe okudu ve 1985 yılında bu konularda dersvermeye başladı. Kur’an-ı Kerim’i Aşere-i Takribüzere yazdı. Aşere Kavaidi ve Takrib Kavaidi olarakiki eseri bulunmaktadır.2000 yılında İstanbul Eyüp Hicret Camii’neİmam-Hatip olarak tayin edildi. 2001 yılında EminönüYeni Camii İmam Hatipliği’ne getirildi.

Sendikanın ilk kurucularından olan Osman Aydın 1998-2002 yıllarında Mali İşlerden Sorumlu Genel Yönetim Kurulu üyesi olarak görev yaptı.2002 yılında başladığı İstanbul 1 Nolu Şube Başkanlığı görevini 2015 yılına kadar devam ettirdi.

Sendikacılığınyanı sıra talebelik yıllarından beri siviltoplum kuruluşlarında çeşitli görevlerde bulunan Aydın, Merhum Genel Başkan Ahmet Yıldız ile birlikte İlim Yayma Cemiyeti Gazi Osman Paşa Şubesi ve Eyüp Din Görevlileri Derneği’nde de aktif görev aldı.

28 Şubat-1 Mart 2015’te gerçekleştirilen Diyanet-Sen 5. Olağan Genel Kurul seçimleri sonucu Genel Başkan Vekili seçildi. Aydın halen bu görevini sürdürmektedir.

Genel Başkan Yardımcısı
(Teşkilatlanma)
Hacıbey ÖZKAN

1963 yılında Trabzon İli, Akçaabat İlçesinde doğan Hacibey Özkan İlköğretimini Akçaabat'ta tamamladı. 1980-81 döneminde Trabzon İmam Hatip Lisesini bitirdi. 2007 yılında Açık Öğretim Fakültesi İlahiyat Ön Lisan Programını tamamladı. 1982-2008 yıllarında Akçaabat, Çarşamba ve Samsun merkezde İmam Hatiplik ve fahri olarak da Kur'an Kursu Öğreticiliği yaptı.

İmam Hatipliğin yanı sıra Samsun ve Çarşamba Din Görevlileri Derneği Başkanlığı ve yönetim kurulu üyeliği görevlerini de yürüttü. 1999 yılında başladığı sendikacılık hayatına sırasıyla Samsun 1 Nolu Şube Başkanlığı, 3 Şubat 2008 yılında yapılan Diyanet-Sen Genel Merkez Olağan Genel Kurulunda Genel Teşkilatlanma Sekreteri seçildi. 25 Ocak 2010 tarihinde Diyanet-Sen Genel Başkanı Ahmet Yıldız'ın vefatı üzerine yeniden düzenlenen yönetim kurulu görev dağılımında Diyanet-Sen Genel Sekreterliğini yürüttü. 12 Şubat 2011'de yapılan Diyanet-Sen Olağan Genel Kurulu'nda ise Diyanet-Sen Genel Sekreterliğine seçildi. Tüzük tadil kongresinde Genel Başkan Vekili unvanı verildi.
28 Şubat -1 Mart 2015'te gerçekleştirilen Diyanet-Sen 5. Olağan Genel Kurul seçimlerinde Genel Başkan Yardımcısı (Teşkilatlanmadan Sorumlu) seçildi. Halen bu görevi yürütmekte olan Özkan evli ve 4 çocuk babasıdır.

Genel Başkan Yardımcısı
(Mali İşler)
Mehmet Ali OMURCA

01.06.1965'te Denizli'nin Çal ilçesine bağlı Baklan Kuyucak Köyünde dünyaya geldi.

1976 yılında ilköğrenimini köyünde tamamladıktan sonra Uşak Karahallı'da Hafız Mustafa Tezcan Hoca Efendi'den Kur'an-ı Kerim eğitimi aldı. 1978 yılında Denizli Merkez İmam Hatip Lisesi'nde ortaokul eğitimine başladı. Ardından Denizli Çivril İmam Hatip Lisesi'ni ve Açık Öğretim Fakültesi İlahiyat önlisans programını bitirdi. 1986'da İmam Hatip'ten mezun olduktan sonra aynı yıl ilk görev yeri olan Denizli Merkez Sümerbank Fabrika Camii'ne İmam-Hatip olarak atandı. Askerliğini tamamladıktan sonra Denizli'de görevine devam etti. Milli Gençlik Vakfı, Ensar Vakfı, İlim Kültür ve Sanat Vakfı, İlim Yayma Cemiyeti, Anadolu Gençlik Derneği'nde çeşitli görevlerde bulundu ve Denizli Din Görevlileri Dernek Başkanlığı yaptı.

2002 yılında başlamış olduğu sendikal yaşamına 19 Eylül 2010 tarihinde Denizli Diyanet-Sen Şube Başkanı olarak devam etti. 12 Şubat 2011'de yapılan Diyanet-Sen Olağan Genel Kurulu'nda ise Diyanet-Sen Genel Mali Sekreterliğine seçildi. 28 Şubat 1 Mart 2015 tarihinde gerçekleştirilen Diyanet-Sen 5. Olağan Genel Kurul seçimlerinde güven tazeleyerek yeniden Diyanet-Sen Genel Başkan Yardımcılığı (Mali İşlerden Sorumlu) seçildi ve halen bu görevini yürütmektedir.

Omurca evli ve 4 çocuk babasıdır.

Genel Başkan Yardımcısı

(Basın ve İletişim)
Cebrail YAKIŞIR

03.03.1977'de Bitlis Merkez'de dünyaya geldi. İlköğrenimini Bitlis Merkez Kurtuluş İlkokulu'nda tamamladı. 1994 yılında Bitlis İmam Hatip Lisesini bitirdi. 1998 yılında Yüzüncüyıl Üniversitesi İlahiyat M.Y.O'dan, 1999-2003 yılları arasında Anadolu Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümden mezun oldu. 1998-2000 yılları arasında farklı ilköğretim ve Ortaöğretim kurumlarında vekil öğretmenlik yaptı.2003 yılında Bitlis Merkez Ilıca Köyüne İmam Hatip olarak atandı. Daha sonra Merkez Sultaniye Camii'nde Müezzin Kayyım olarak görev yapmaya başladı. Aynı zamanda Bitlis İmam Hatip Lisesi'nde Mesleki derslere girdi. Özel Bitlis Sürücü Kursu'nda Trafik ve Çevre Dersleri verdi.

Çeşitli dernek ve sivil toplum kuruluşlarında aktif olarak görev aldı. 2003 yılında Bitlis İmam Hatip Liseleri Mezunlar ve Mensupları Derneği'nin Kurucu Başkanlığını ve Doğu Anadolu Bölgesi Önder (İmam-Hatip Mezun ve Mensuplar Derneği) Temsilciliğini yapmaktadır. 2007 yılında 16 üyesi olan Bitlis Diyanet-Sen İl Temsilciliği'ne atandı. Üç aylık ekip çalışması ile üye sayısını 435 çıkararak 2008 yılında Bitlis Diyanet-Sen Şubesi'nin ilk kongresinde Şube Başkanı seçildi. 2009 yılında ise Bitlis Memur-Sen İl Temsilcisi oldu.

12 Şubat 2011'de yapılan Diyanet-Sen 4. Olağan Genel Kurulu'nda Diyanet-Sen Genel Eğitim Basın ve Halkla İlişkiler Sekreterliğine seçildi. Tüzük tadilat kongresinden sonra Genel Başkan Yardımcısı (Basın ve İletişim) ünvanını aldı. 28 Şubat -1 Mart 2015'te gerçekleştirilen Diyanet-Sen 5. Olağan Genel Kurul seçimlerinde güven tazeleyerek Genel Başkan Yardımcısı (Basın ve İletişimden Sorumlu) seçildi ve halen bu görevine devam etmektedir. THK Üniversitesi Yönetim ve Organizasyon Bölümü’nden “Etik Liderlik” tez çalışması ile yüksek lisansını tamamladı. Aynı üniversitede “Kamuda Sendikalaşma”çalışması ile doktoraya devam etmektedir.

Yakışır, bilgisayar, İngilizce, Diş Hekimliği, Trafik ve Çevre Öğreticiliği sertifikaları sahibidir ve Arapça, İngilizce ve Almanca bilmektedir. Evli ve üç çocuk babasıdır.

Genel Başkan Yardımcısı

(Mevzuat ve Toplu Sözleşme)
Mehmet YAMAN

1962 yılında Konya' da doğdu. İmam Hatip Lisesini 1980-1981 yılında Konya' da bitirdi.1986-87 yılında AÖF İktisat Bölümü'nden mezun oldu. 1982-1991 yılları arasında Hadim'de,1991-2008 yılları arasında Konya Meram'da imam hatip olarak görev yaptı. Askerliğini Van'da Asteğmen olarak tamamladı.

Konya din görevlileri vakfı kurucular kurulu görev, Din Görevlileri Derneği'nde yöneticilik ve üyelik, Diyanet-Sen Konya Kurucular Kurulu Şube Yönetimi ve Şube Başkanlığı görevini yaptı. 2008 yılında Konya Diyanet-Sen 1 nolu Şube Başkanı iken Diyanet-Sen Olağan Genel Seçimlerinde Diyanet-Sen Genel Araştırma ve Dış İlişkiler Sekreteri olarak seçildi. 12 Şubat 2011'de yapılan Diyanet-Sen Olağan Genel Kurulu'nda yine aynı göreve seçildi.

Tüzük tadilat kongresinden sonra Genel Başkan Yardımcısı (Eğitim ve Sosyal İşler) unvanını aldı. 28 Şubat -1 Mart 2015'te gerçekleştirilen Diyanet-Sen 5. Olağan Genel Kurul seçimlerinde ise Genel Başkan Yardımcısı (Mevzuat ve Toplu Sözleşmeden Sorumlu) seçildi ve halen bu görevine devam etmektedir.

Yaman evli ve 2 evlat babasıdır.

Genel Başkan Yardımcısı
(Eğitim ve Sosyal İşler)
Hacı Bayram Gür

Erzincan İli İliç İlçesi Büyük Armutlu Köyü’nde 24.01.1964 tarihinde doğdu. İlkokulu aynı köyde 1970-1975 yılları arasında okuduktan sonra 1975-1976 yılları arasında İliç Kur’an Kursu’nda bir yıl yatılı kaldı. 1976-1983 yılları arasında Ankara Merkez İmam Hatip Lisesini bitirdi. 1991 yılında ise Açık Öğretim Fakültesi İş İdaresi Bölümü’nden mezun oldu.

05.06.1984 yılında Erzincan İli Tercan İlçesinde aday imam hatip olarak göreve başladı. 02.02.1987 tarihine kadar imam hatiplik görevi yaptıktan sonra 17.02.1987 tarihinde Diyanet İşleri Başkanlığı Personel Dairesi Başkanlığı’na daktilograf olarak atandı. Bir müddet sonra memur kadrosuna geçti.1992-1993 yıllarında 6 ay kısa dönem vatani görevini tamamladı. 1995 tarihine kadar aynı Dairede personel işlemleriyle ilgili bölümlerde görevde bulundu. 1995-2003 tarihleri arasında Başkanlık Makamında Şef olarak görev yaptı. Bu süre içerisinde Protokol Basın ve Halkla İlişkiler konusunda tecrübe edindi. Ağustos 2003 tarihinden bu güne kadar ise Eğitim Hizmetleri Genel Müdürlüğü Hizmet İçi Eğitim ve Rehberlik Daire Başkanlığı Şefi (Din Eğitimi Dairesi Başkanlığı Hizmet İçi Eğitim Şubesi Müdürlüğü Şefi) olarak görev yaptı.

2009 yılının sonunda Diyanet İşleri Başkanlığı Diyanet-Sen Temsilcilği’ne seçilen Gür, 30 Nisan 2014 tarihinde Diyanet-Sen Ankara 4 Nolu Şube (Başkanlık) Başkanlığı’nın kurulmasının ardından 8-9 Kasım 2014 tarihinde yapılan ilk olağan genel kurulda şube başkanlığına seçildi. 28 Şubat-01 Mart 2015 tarihlerinde yapılan Diyanet-sen Genel Merkezi 5. Olağan Genel Kurul Seçimlerinde Genel Başkan Yardımcılığına (Eğitim ve Sosyal İşler) seçildi ve halen bu görevini yürütmektedir.

Gür, evli ve dört çocuk babasıdır.