Mehmet Bayraktutar

Mehmet Bayraktutar

Diyanet-Sen Genel Başkanı
mehmetbayraktutar@diyanetsen.org.trYazıcı Sürümü

Üyesinin ve Milletinin Hadimi Bir Sendika


25.10.13, Cuma

Diyanet-Sen din görevlilerimiz ve üyelerimiz için yeni kazanımlar elde etmeye, gerek ülkemizde gerekse dünyanın neresinde olursa olsun tüm haksızlıklara karşı zalimlerin karşısında mazlumların ise yanında olmaya devam ediyor.

Diyanet-Sen’in bu duruşu sendikamıza olan teveccühü ve ilgiyi artırmakta ve din görevlileri tarafından takdirle karşılanmaktadır. Resmi gazetede 6 Temmuz’da yayımlanan kamu görevlileri üye sayıları da sendikamıza gösterilen bu teveccühün bir göstergesidir.

Konfederasyonumuz Memur-Sen, 707 Bin 652 üye sayısıyla en çok üyeye sahip konfederasyon olurken Diyanet-Sen 66 Bin 566 üye sayısı ile rakiplerine büyük fark atarak yine birinci oldu. Diyanet-Sen Memur-Sendikaları içerisinde yüzde 56,03 sendikalaşma oranı ile Türkiye’nin en yüksek sendikalaşma oranına sahip memur sendikası olmayı bir kez daha tescillendirdi. 10 yıldır yetkili olan ve bu başarısını istikrarlı bir şekilde sürdüren sendikamızın her zaman yanında olan siz değerli üyelerimize çok teşekkür ediyorum. Bize duyduğunuz bu güven sendikamızın başarısını taçlandırmaktadır. Bizler de bu sorumluluk bilinci ile yeni kazanımlar için çalışmaya sizlerin ve milletimizin hadimi olmaya devam edeceğiz.

1 Ağustos’ta başlayan toplu sözleşme masasından gerek konfederasyon olarak tüm kamu görevlilerine gerekse Diyanet-Sen olarak din görevlilerine yeni kazanımlar elde eldebilmek için mücadele verdik. Bu mücadelemiz sonuç verdi ve 7 Ağustos’ta imzaladığımız toplu sözleşme ile din görevlileri gerek Ramazan gerekse Kurban bayramlarında fiili olarak çalıştıkları günler için normal çalışma saatinin 4 katı mesai ücreti almaya devam edecek. Önceki yıllarda Sözleşmeli Kur’an Kursu Öğreticilerimize ödenmeyen eğitim yılına hazırlık ödeneği artık ödenecek. Musahhihlerin özel hizmet tazminat oranlarına 25 puan ilave edilerek ödenmesi uygulanmasına devam edilecek, Yatılı Kur’an kurslarında gece nöbeti görevi verilenlere, her gece nöbeti için 2 saat daha ek ders ücreti verilecek. Hizmet kolumuzda bu kazanımlar elde edilirken tüm kamu görevlileri için ise Taban aylığa 175 TL zam yapılması, Emekli kamu görevlilerinin maaşlarında yüzde 12. 46’ya varan zam, 4/C’lilerin maaşlarında yüzde 50’ye yaklaşan zam artışı sağlandı. Ayrıntılarını gerek web sitemizde gerekse bültenimizde bulacağınız toplu sözleşme kazanımları son yılların en iyi toplu sözleşmesidir.

Bu süreçte ülkemizde ve dünyada yaşanan olaylara da kayıtsız kalmadık. Memur-Sen’imizin öncülüğünde Ülkemizde yıllardır devam eden kamuda kılık kıyafet özgürlüğünün gerçekleşmesi adına yapılan eylemlere katıldık, imza kampanyalarına destek verdik. Kısa sürede 12 milyon 300 bin imzaya ulaşmasında etkili olduk. Konfederasyonumuz Memur-Sen ve Bağlı sendikalar olarak Kamu görevlilerinden sorumlu Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik’e imzaları teslim ettik. Büyük ölçüde rahatlama sağlansa da bunu içine sindiremeyen bazı çevreler tarafından uygulanmaya çalışılan bu yasağa tepkilerimizi sürdürmeye devam ediyoruz. Bu kapsamda gerek gezi olayları sırasında bazı marjinal grup ve kişilerce başörtülü kardeşlerimize yapılan saldırı ve tavizleri gerekse ODTÜ’de kayıt yaptırmaya çalışan başörtülü kardeşlerimize yapılan sözlü ve fiili tacizlere basın açıklamalarımızla tavrımızı koyduk ve bu tür haksızlıklara artık sessiz kalınmayacağını göstermiş olduk.

Türkiye’nin bölgesinde ve dünyada giderek güçlenmesi, demokrasinin yerleşmesi, çözüm sürecinin işlemesi maalesef bazı iç ve dış güçleri rahatsız etmiştir. Bu rahatsızlıklarını üç beş ağacı bahane ederek Gezi Parkı olaylarında ortaya koymuşlardır. Çözüm süreci tam da işlemeye başladığında Gezi parkı olayları ülkenin gündemine sokularak hem süreci baltalamaya, hem ülkemizin dünyadaki imajını yıkmaya, ekonomik ve siyasal istikrasızlık çıkarmaya çalıştılar. Sivil çevrecilerin arkasına saklanan şiddet yanlısı, darbeci unsurlarla, ulusal ve uluslar arası faiz lobilerinin ülkemizi gerisin geriye götürmenin hesaplarıyla hareket ettikleri, gün geçtikçe ortaya çıkmaktadır. Milletimiz bu oyunu bozmuştur.

Yine Mısır’da halkın iradesini hiçe sayarak darbe ile hükümeti deviren Sisi’ye, kendi halkını çoluk çocuk demeden katleden Cani Esed’e Türkiye’nin önde gelen sivil toplum kuruluşları ile bir araya gelerek 24 Ağustos’ta Ankara Sıhiye Parkı’dan yüzbinlerle birlikte katilleri lanetledik. Bu katiller karşısında sessiz kalan Birleşmiş Milletleri Protesto ettik. Filistin’de, Arakan’da, Doğu Türkistan’da yaşanan zulümleri kınadık. İslam dünyasına reva görülen bu zülme karşı mücadelemiz her zaman devam edecek.

Bu kutlu mücadelede bizleri yalnız bırakmayan tüm üyelerimize, yönetim kurulu üyelerimizden il temsilcilerimize, sendikalarımızın şube başkan ve yönetim kurulu üyelerimizden ilçe ve işyeri temsilcilerimize tüm teşkilatlarımıza teşekkürlerimi sunuyorum.

Bu haberi 4336 kişi görüntüledi.
TümüDİĞER BAŞLIKLAR