Yazıcı Sürümü

Trabzon'da Ayasofya Osmanlının Nişanesidir


Trabzon'da Ayasofya Osmanlının Nişanesidir
14.08.13, Çarşamba
Diyanet-Sen Trabzon Şube Başkanı Temel Turan Trabzon Ayasofya Müzesinin camiye çevrilmesini protesto eden ve Diyanet-Sen Üyesi Metin Aydın’a yapılan sözlü protesto için basın açıklaması yaptı.

Diyanet-Sen Trabzon Şube Başkanı Temel Turan Trabzon Ayasofya Müzesinin camiye çevrilmesini protesto eden ve  Diyanet-Sen Üyesi Metin Aydın’a yapılan sözlü protesto için basın açıklaması yaptı. 

Turan 'Vakıflar tarafından restorasyonu yapılan ve ibadete açılan,halkın teveccühlerini kazanarak  İmam hatip olarak atanan üyemiz Metin Aydın'a yapılan tacizin ticaret kaygılarıyla yapılması bizi üzmüştür. 

Turan' Tarihi dokular camilerle bozulmaz öncelikle bunu kavramaları gerekir. Bir çok ülkede tarihi dokular belli restorasyonlarla tekrar halka hizmet noktasında kullanıla bilmiştir. Trabzon Ayasofya Camii’de bunlardan biridir ' dedi. 

Turan;'   Fatih Sultan Mehmed'in 1461 yılında Trabzon'u fethinden sonra  1584 yılında sultanın emriyle Kürd Ali Bey adlı bir ayân tarafından bir minber ve müezzin mahfili eklenerek camiye dönüştürülmüştür. 

Tarihin bütün ihtişamıyla yaşatıldığı bu yapı hiçbir surette yıktırılmamış, değiştirilmemiştir. Fakat çıkar odaklı belli başlı grupların Gençlerimizi kullanarak Ayasofya Kilisesinin camiye dönüştürülmesine  tahammül etmeyerek protestolar yapması fikri hür,düşüncesi hür olan  her insanın hakkıdır.Fakat bu protestoların alt yapısı önceden hazırlanıyorsa,protestolar hakaret boyutunda ve camii içerisinde oluyorsa yapılan bu tepkinin tepki değil,tamamen art niyet taşıdığını düşünürüz'şeklinde konuştu. 

Turan ; 'Kullanılan gençlerin söz konusu yerde çalışan rehberler olması ve Ayasofya alanı  etrafında hediyelik eşya satışı yapan bazı iş yerlerinin bu tepkisini anlaşılır bulmuyoruz. 

Vakıflara ait olan bu alanın  tekrar kullanıla bilirliğine tahammül edemeyen protestocuların üyemiz olan Ayasofya Camii İmam Hatibi Metin Aydın’a yönelik ‘‘Terbiyesiz adam- siz başbakanın uşaklarısınız-biz ezanı tanımayız--siz müze olan yeri camii yapamazsınız-burada ibadet yaptırmayız’’ sloganlarını halkımızın taktirine bırakıyor.Din görevlimizle ilgili hakaret boyutunu taşıyan tacizler noktasında hukuki sureci başlatacağımızı bütün kamu oyuyla paylaşıyoruz'dedi.

Bu haberi 3231 kişi görüntüledi.
TümüDİĞER BAŞLIKLAR