Hacıbey Özkan

Hacıbey Özkan

Diyanet-Sen Genel Başkan Yardımcısı (Teşkilatlanma)
hacibeyozkan@diyanetsen.org.trYazıcı Sürümü

Teşkilatın Motivasyonunu Artıran Hususlar 1


18.12.15, Cuma
Diyanet-Sen hem üye sayısı oranı bakımından, hem de yetkili olduğu iller bakımından Türkiye geneline hitap eden örgütlü dağılımı ile dikkat çekmiştir.

Diyanet-Sen Karadeniz'de olduğu kadar Akdeniz'de de vardır. Doğu Anadolu'da olduğu kadar Batı'da da vardır. Bayburt'da olduğu kadar Konya'da, Malatya'da olduğu kadar Bursa'da vardır. Bu, Diyanet-Sen’in Türkiye'nin tümünü kucaklayabilecek bir potansiyelin göstergesidir. Ülkemizin en örgütlü teşkilatına sahip bir sendika olarak alanımızda her zaman en iyi olmak ve teşkilatımızı sürekli aktif tutmak motivasyonu yüksek tutmak için bazı konulara dikkat çekmek istiyorum:

Ekip çalışması

Unutmayalım ki; Hiçbirimiz hepimiz kadar akıllı değiliz. Ekip çalışması;

 • Kurumsal verimliliği artırır,
 • Problem teşhisini ve doğru çözümü sağlar,
 • Çalışanları yönetime katar,
 • Bilgi paylaşımı ve iletişimi artırır.
 • Bir araya gelmek bir başlangıçtır. Bir arada kalmak bir ilerlemedir. Bir arada çalışmak ise başarının ta kendisidir.

  Yaban kazlarını bilirsiniz. Göç eden yaban kazlarının havada süzülürken "V" şeklinde bir formasyonla uçtuklarını görmüşsünüzdür... Bilim adamları kazların neden bu şekilde uçtuklarını araştırmışlar araştırma sonucunda şu verilere ulaşmışlar; "V" şeklinde uçulduğunda, uçan her kuş kanat çırptığında, arkasındaki kuş için onu kaldıran bir hava akımı yaratıyormuş. Böylece "V" şeklinde bir formasyonda uçan kaz grubu, birbirlerinin kanat çırpışlar sonucu ortaya çıkan hava akımını kullanarak uçuş menzillerini % 70 oranında uzatıyorlarmış. Yani tek başına gidebilecekleri maksimum yolu grup halinde neredeyse ikiye katlıyorlarmış. Rabbimin yarattıklarında ibret alanlar için çok büyük hikmetler vardır.

  Bilinçli ve Bilgili Sendikacılık

  Çağımız bilgi çağı. Yaptığımız işi bilimin ışığında bilgiye dayalı olarak yapmak zorundayız. Diyanet-Sen olarak kurulduğumuz ilk günden beri sendikal manada eğitimin ve bilginin önemini kavramış bir sivil toplum örgütü olarak her zaman önceliğimiz eğitim oldu.

  İlimsiz fakat ihlaslı işe, Hazret-i Mevlana şu örneği verir: Ormanda bir ayının ayağı, kütük arasına sıkışır, kurtaramaz. Biri bunu görüp, ayının ayağını kütüğün arasından çıkarır. Ayı da kendisine iyilik eden bu adama, ormandaki arıların yaptığı petekleri alıp getirir. Adam balı yiyince orada uyumaya başlar. Fakat sinekler, adamın yüzüne konarak rahatsız eder. Ayı ise, adam rahat uyusun diye sinekleri kovmaya çalışır. Bakar kovmakla gitmiyor, sinekleri öldüreyim bari diye, kocaman bir taş alıp, adamın yüzüne konan sineklere vurur. Adamın başı ezilir. Ayı, ilim sahibi olmadığı için, sineklere vurduğu taşın adama zarar vereceğini düşünemez. Ayının niyeti iyi idi, yani ihlaslı ve samimi idi, ancak ilmi olmadığı için yanlış iş yaptı. İyi iş demek, ilim ve ihlasla yapılan ve ahirette faydası görülen iş demektir.

  Gündemli Toplantılar

  Kararlar almak, çözüm üretmek, fikir birliği sağlamak, takım ruhu oluşturmak ve bilgi aktarmak gibi çeşitli amaçlarımıza ulaşmak adına uygulanacak en iyi yöntemlerden birisi kuşkusuz toplantı yapmaktır. Peki, istediğimizi elde etmek için sadece toplanmak yeterli mi?

  Etkin, verimli ve sonuç üreten toplantılar yapmak için toplantı öncesinde, esnasında ve sonrasında dikkat edilmesi gereken kritik hususların bilinmesi gerekir. Belirli aralıklarla ve önceden belirlenmiş gündemlerle yapılan toplantılar çok daha verimli ve çözüm odaklı olacaktır. Önceden belirlenen konuların istişare edilerek çözüm odaklı çalışılması her zaman verimi artıracaktır.

  Teşkilatın motivasyonunu artıran hususlara bir daha ki yazımızda devam etmek ümidi ile hepinizi Allah’a emanet ediyorum.

  Bu haberi 2706 kişi görüntüledi.
  TümüDİĞER BAŞLIKLAR