Yazıcı Sürümü

Tarihin Destanı “Çanakkale” Konferansı’na Yoğun İlgi


Tarihin Destanı “Çanakkale” Konferansı’na Yoğun İlgi
28.03.15, Cumartesi
Çanakkale Zaferi’nin 100. Yıl Dönümü Münasebeti ile Diyanet-Sen ve İlim Yayma Cemiyeti Kars Şubesi, Kars İl Kültür Müdürlüğü’nün birlikte tertip ettiği “ÇANAKKALE ZAFERİ” programı İl Kültür Müdürlüğü konferans Salonu’nda gerçekleştirildi.

Programda konuşan Diyanet-Sen Kars İl Temsilcisi Ebubekir Keleş Çanakkale Savaşı’nın yalnız bizim tarihimiz için değil yakın dünya tarihinin en önemli savaşlarından birisi olduğunu hatırlatarak

“Bu vatan, yetişmiş aydın insana en fazla ihtiyaç duyduğu bir dönemde 253.000 genç, milliyetperver aydınını toprağa vermiş, adları ne olursa olsun; Bulancaklı İdris, Kınalı Hasan, Cideli Mahmut Çavuş, Bigalı Mehmet, İstanbullu mektepli Mehmetler, aynı isimde, aynı yürekte, aynı inançta, aynı duada yurdun dört bir yanından buluşmak için gelmiş ve aynı yerde, aynı şerefte, aynı mekânda buluşmuş, Çanakkale’den geçit vermeyip, şehitlik mertebesine ulaşarak canlarını vermişler ve tüm dünyaya "ÇANAKKALE'NİN GEÇİLEMEYECEĞİNİ" de ispat etmişlerdir.” Dedi.

Programa Ak Parti Kars Millet Vekilleri Ahmet Arslan, Prof. Dr Yunus Kılıç, Kafkas Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hidayet Metin Erdoğan, İl Milli Eğitim Müdürü Gökhan Altun, Kars İl Müftüsü Mehmet Genç, Ak Parti Kars İl Başkan Vekili Adem Çalkın’ın yanı sıra bürokrat, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, akademisyenler, öğrenciler ve Kars halkı katıldı.

Müteakibinde Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyelerinden Prof. Dr. Yakup Çiçek “Çanakkale Zaferi, Mehmet Akif ve Şahadet ” konulu konferansında , Mehmet Akif Ersoy’un bir dava adamı olarak, ülkemizde ve dünyada Hakk’ın ve halkın mücadelesini verdiğini, cesur, davasına sadık bir dava adamı olduğunu, hayatını gençlerin yetişmesine adadığını ifade etti. Gençlerin Mehmet Akif gibi şair ve yazarlarımızı tanımaya gayret ederek, kendilerini yetiştirmeleri gerektiğini ifade etti.

Ardından 15 Mart 2015 tarihinde yapılan SAFAHAT’TAN ezbere şiir okuma yarışmasında dereceye girenlerin ödülleri verildi.

Birincilik Ödülünü Kafkas Üniversitesi İ.İ.B Fakültesi öğrencisi Faruk Aka aldı. Birincilik ödülünü Ak Parti Kars Milletvekili Ahmet Arslan 1000 TL lik hediye çeki takdim etti.

İkincilik Ödülünü Kars Hüsnü Özyeğin Anadolu Lisesi Öğrencisi Ömer Öztekin aldı. İkincilik ödülünü Ak Parti Kars Milletvekili Prof. Dr Yunus Kılıç 750TL lik hediye çeki takdim etti

Üçüncülük Ödülünü Kafkas Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğrencisi Ali Osman Sağlam aldı. Üçüncülük ödülünü Kafkas Üniversitesi Rektör Yardımcısı Hidayet Metin Erdoğan 500TL lik hediye çeki takdim etti.

Jüri özel ödülü ise Namık Kemal İlköğretim Okulu 2. Sınıf öğrencisi Rukiye Beyza Kapu’ya verildi. Jüri özel ödülünü Diyanet-Sen Kars İl Temsilcisi Ebubekir Keleş takdim etti.

Bu haberi 2185 kişi görüntüledi.
TümüDİĞER BAŞLIKLAR