Yazıcı Sürümü

Samsun 1 ve 2 Nolu Şube Genişletilmiş İl Divan Toplantısı Başarılı Geçti


Samsun 1 ve 2 Nolu Şube Genişletilmiş İl Divan Toplantısı Başarılı Geçti
21.11.13, Perşembe
Diyanet-Sen Samsun 1 ve 2 Nolu Şube Genişletilmiş İl Divan Toplantısı Atakum Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi.

Diyanet-Sen Samsun 1 ve 2 Nolu Şube Genişletilmiş İl Divan Toplantısı Atakum Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi. 16 Kasım’da gerçekleştirilen genişletilmiş il divan toplantısına Genel Başkan Vekili Hacibey Özkan, Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Yaman, Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Belediye Başkan Yardımcısı Turan Çakır, İl Müftüsü Yrd.Doç. Dr. Hayrettin Öztürk,  Samsun Din Görevlileri Derneği Başkanı Dursun Şensoy, Samsun 1 Nolu Şube Başkanı Nevzat Oy ve yönetimi, Samsun 2 Nolu Şube Başkanı Mahmut Uzun ve yönetimi, disiplin ve denetim kurulu üyeleri, ilçe temsilcileri ve yönetimleri katıldı.

Divan Başkanlığı’nı Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Yaman’ın yaptığı toplantıda konuşan Genel Başkan Vekili Hacibey Özkan, Diyanet-Sen’in bu gün geldiği noktaya kolay gelinmediğinin altını çizerek “Biz,  bugün 70 bini açan üye sayısı ile Türkiye’nin sendikalaşma oranı en yüksek sendikasıyız. Bu noktaya, hem bürokratik oligarşiyle hem de bu zihniyetlerle mücadele ederek geldik.  Kendi medeniyet değerlerimizden ve insanlığın ortak birikiminden yararlanarak, bir sendikal gelenek oluşturma yolunda büyük adımlar attık.  Millet aşkıyla egemenlik sadece milletindir diyen Memur-Sen Camiası olarak, her alanda sorumluluk aldık. Hayal dahi edilemeyen işler yaptık. İmrenilen başarılara imza attık. Millet iradesinin tokatlanmasını, milletimizin desteğiyle ve ortak akılla engelledik. Mitingler ve yardım kampanyalarıyla, Mısırlı kardeşlerimize, Suriyeli kardeşlerimize Filistinli kardeşlerimize destek verdik.  Üniversitelerde başörtüsü yasağının son bulmasını istedik, artık üniversitelerde giriş kapılarında başörtülü kızlarımızın önünde zulüm barikatları kurulmuyor. Öğrenci Seçme Sınavında uygulanan adaletsiz katsayı uygulamasının kaldırılmasını istedik, YÖK farklı katsayı uygulamasına son verdi. Kur’an Eğitimine yönelik hukuki ve insani olmayan yaş sınırlamasının kaldırılması gerektiğini deklare ettik, yapılan yasal düzenleme ile yaş sınırı kaldırıldı. Başörtüsünün kamuda da serbest olması için imza kampanyaları düzenledik ve kamuoyunun desteğini aldık. Bu gün şükür başörtüsü her yerde serbest. Yıllarca başörtüsü nedeniyle okuma hakkı, çalışma hakkı elinden alan kardeşlerimiz bu gün nihayet haklarına kavuştu. Bu adımların atılmasında Memur-Sen’in, Diyanet-Sen’in öncü gücü, elini taşın altına koyan ve sorunlara çözüm odaklı yaklaşımının hiç şüphesiz büyük etkisi vardır. Daha yapacağımız çok iş, el edeceğimiz çok kazanım var.” dedi.

Samsun 1 Nolu Şube Başkanı Nevzat Oy ve 2 Nolu Şube Başkanı Mahmut Uzun da yaptıkları konuşmalarda şube olarak yaptıkları çalışmalar konusunda katılımcılara bilgi verdiler.

Toplantı sonrası Samsun 19 Mayıs Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Akan ziyaret edilerek üniversitenin İlitam kontenjanının artırılması konusunda Akan’dan talepte bulunuldu. Diyanet-Sen heyetinin talebini olumlu karşılayan Akan, kontenjanın artırılması konusunda elinden geleni yapacağını söyledi. Rektörlükteki mescidin morgla yanyana olmasının mescide gelenleri rahatsız ettiğini ve mescidin daha nezih ve hijyenik bir yere taşınmasını isteyen Diyanet-Sen heyeti cami ve mescitlerin bordum katlarında karanlık izbe yerlerde olmasının öğrencileri de rahatsız ettiğini belirterek üniversite mescidinin daha iyi bir mekana taşınmasını istediler.

Diyanet-Sen heyeti ayrıca  İlkadım İlçe Müftüsü Yahya Polat’ı ziyaret ederek sendikal çalışmalar konusunda  Polat’a bilgi verdi.

Genel Başkan Vekili Hacibey Özkan daha sonra Tekkeköy İlçe müftülük din görevlileri toplantısına katılırken Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Yaman Atakum ilçe müftülük din görevlileri toplantısına katıldı. Sendikal çalışmalar, örgütlenmenin önemi, Diyanet-Sen’in misyonu ve vizyonu, sendikal kazanımlar vs konularında katılımcılara bilgi veren Özkan ve Yaman sorulan soruları da cevaplandırdı.

Bu haberi 3139 kişi görüntüledi.
TümüDİĞER BAŞLIKLAR