TümüDuyurular

Bülten Aboneliği

Ahmet Yıldız Köşesi


Şube web sitelerine ulaşmak için tıklayınız...
Yazıcı Sürümü

Rotasyon Düzenlemesi Kabul Edilemez!!!


Rotasyon Düzenlemesi Kabul Edilemez!!!
25.06.14, Çarşamba
Tüm üyelerimize ve Kamuoyuna saygı ile duyurulur.

17.06.2014 tarihli ve 29033 sayılı Resmi Gazete’de “Diyanet İşleri Başkanlığı Atama Ve Yer Değiştirme Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik” ve “Diyanet İşleri Başkanlığı Görev Ve Çalışma Yönetmeliği” yayımlanarak yürürlüğe girmiştir. Bir gün sonra 18.06.2014 tarihli ve 29034 sayılı Resmi Gazete’de“Diyanet İşleri Başkanlığı Sınav Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik” yayımlanarak yürürlüğe girmiştir.

Diyanet İşleri Başkanlığı, toplamda üç yönetmelik düzenlemesi yapmış olup bu yönetmeliklerden ikisi “Diyanet İşleri Başkanlığı Atama Ve Yer Değiştirme ile Diyanet İşleri Başkanlığı Sınav Yönetmeliğinin” bazı maddelerini yeniden düzenlemiştir. Daha önce yönerge düzenlemesi olarak bulunan çalışma yönergesi de bir üst norm haline getirilerek yönetmelik düzenlemesi “Diyanet İşleri Başkanlığı Görev Ve Çalışma Yönetmeliği” şeklinde yeniden ele alınmıştır.

İdareler tarafından çıkarılan yönetmelik düzenlemeleri genellikle her kurumun kendi iç işleyişine yöneliktir. Yönetmelikler en başta Anayasaya daha sonra kanunlara ve çerçeve yönetmeliklere aykırı olarak düzenlenemez. Ayrıca kurumların yönetmelik düzenlemelerinde takdir yetkisi olsa da bu yetki keyfi olarak ta kullanılamaz. Bu itibarla Diyanet İşleri Başkanlığınca yayımlanan yeni yönetmelikler; (özellikle Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliğinin bazı maddeleri rotasyon düzenlenmesi gibi) hukuk düzeni, idarenin sürekliliği, çalışma barışı ve uygulanabilirlik kapsamında değerlendirildiğinde pek çok sorunu kendi içinde barındırmaktadır.

Söz konusu yönetmeliklerle ilgili ve özellikle Diyanet İşleri Başkanlığı Atama Ve Yer Değiştirme Yönetmeliği Diyanet İşleri Başkanlığı bünyesinde çalışan din görevlisi üyelerimizi oldukça rahatsız etmiş olup bu düzenlemelerle ilgili tarafımıza ulaşan talepler/şikayetlerivedi olarak Sendikamız Yönetim Kurulu ve avukatlarımızca değerlendirilmiştir.

Sendikamız resmi internet sitesinde söz konusu “rotasyon” düzenlemesine karşı tavrını, yönetmelik düzenlemeleri yayımlanmadan çok önce 28.05.2014 tarihli ve “Göçebe Din Görevlisi Olmak İstemiyoruz” başlıklı haberi ile çok net ortaya koymuştur. Sendikamız bu tavrını değiştirmeyecek ve üyelerinin taleplerini de dikkate alarak düzenlemelere karşı her türlü hukuksal yollara başvurusunu yapacaktır.

Üyelerinin hak ve menfaatlerini her türlü hukuk zemininde koruyan Diyanet-Sen, Başkanlık tarafından defalarca değiştirilen adeta “yamalı bohçaya” dönen “Diyanet İşleri Başkanlığı Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliğinin” rotasyonu düzenleyen ilgili maddelerinin iptali için yargı yoluna başvuracaktır. Ayrıca değişiklik yapılan Diyanet İşleri Başkanlığı Sınav Yönetmeliğinin ve yeni “Diyanet İşleri Başkanlığı Görev Ve Çalışma Yönetmeliği” ile ilgili olarak ta değerlendirmelerimiz devam etmekte olup bu düzenlemeler içinde her türlü hukuki başvuru yolu değerlendirilmektedir.

Tüm üyelerimize ve Kamuoyuna saygı ile duyurulur.

Diyanet-Sen Genel Merkez Yönetim Kurulu

Bu haberi 7521 kişi görüntüledi.
TümüDİĞER BAŞLIKLAR