Yazıcı Sürümü

Rize Şubesi Genişletilmiş İl Divan Toplantısı Verimli Geçti


Rize Şubesi Genişletilmiş İl Divan Toplantısı Verimli Geçti
20.11.13, Çarşamba
Diyanet-Sen Rize Şubesi Genişletilmiş İl Divan Toplantısı 16 Kasım 2013’de Rize Öğretmenevi Büyük Salonda gerçekleştirildi.

Diyanet-Sen Rize Şubesi  Genişletilmiş İl Divan Toplantısı 16 Kasım 2013’de Rize Öğretmenevi Büyük Salonda gerçekleştirildi.

Genişletilmiş İl Divan Toplantısına Mevzuat ve Toplu Sözleşmeden Sorumlu Diyanet-Sen Genel Başkan Yardımcısı Ali Bayır,Mali İşlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Omurca,22.Dönem Ak Parti Adana Millet vekili Recep Garip, ,Memur-Sen Rize İl Başkanı Resul Usta,Toç-Bir Sen Rize İl Başkanı Hasbi Koca,Rize Eğitim Merkezi Kıraat Hocası Halim Garip,Diyanet-Sen Rize Şubesi Başkanı Recep Şafak, Kadın Komisyonları Başkanı Müzeyyen Kopuz  ve Yönetimi, İl ve İlçe Yönetimleri  katıldı.

Toplantıda konuşan Diyanet-Sen Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Omurca, il ve ilçe yönetimlerine çalışmalar hakkında bilgi verdi.Ücret-Değer-Hizmet sendikacılığı yaptıklarını ifade eden Omurca,güçlü kalabilmek için bizi farklı kılanbu değerlere sahip çıkmalıyız,Diyanet-Sen olarak Hizmet sendikacılığını benimsiyoruz dedi.Divan Başkanlığını da yapan Genel Başkan Yardımcısı Ali Bayır yaptığı konuşmada teşkilat çalışmaları ve toplu sözleşme kazanımları konusunda katılımcılara bilgi verdi.

Açılış konuşmasında katılımcıları selamlayan Diyanet-Sen Rize Şubesi Başkanı Recep Şafak, il yönetimindeki uyumun önemine dikkat çekerek, 520 üye sayısı ile aldıkları Rize Şubesini 2013 Mayıs sayımlarında 1110 üyeye taşıyan il ve ilçe yönetimine teşekkür etti.

İl Divan Toplantısı sonrası  il ve İlçe temsilcileri teklif ve sorunları hakkında karşılıklı fikir alışverişinde bulundular.


Diyanet-Sen Heyetinden Batum Ziyareti

Acara Özerk Cumhuriyeti Başkenti Batum’a giderek çeşitli ziyaretlerde bulunan Diyanet-Sen heyeti burada bulunan Müslümanların durumu hakkında bilgi aldı.

Diyanet-Sen Genel Başkan Yardımcıları  Ali Bayır, Mehmet Ali Omurca, Diyanet-Sen Rize Şube Başkanı  Recep Şafak ve Başkan Yardımcısı Harun Güney Acara Özerk Cumhuriyeti’nin başkenti Batum’a ziyarette bulundu.

Batum’da  faaliyet gösteren Mizani Dernek Başkanı Ömer Vanadze  nezaretinde Kız ve Erkek Kuran Kurslarında incelemelerde bulunan heyet ,  Batum Müftüsü Cemal Pakzadze ile bir araya geldi.

210 cami , 245 personel ile Batum’daki 500 bin Müslüman’a hizmet verdikleri söyleyen Pakzadze,yaz kurslarında 3.500 öğrenci okuttuklarını, Batum’da 1000’den fazla yatılı öğrenci ile Hafızlık, eğitim ve vaaz irşad hizmetlerinin devam ettiğini söyledi.

Batum Merkezdeki mevcut kapasitesi 1500 olan caminin ihtiyaçlarını karşılamadığını ifade eden Pakzadze; Cuma ve Bayramlarda 3000’den fazla Müslüman’ın camiye sığmadığını, yağmur altında dahi sokaklarda namaz kılanların olduğunu, külliye tarzında çeşitli etkinliklerinde yapılabileceği çok amaçlı bir camiye Batum’un ihtiyaç olduğunu ifade etti.

Rize ve Batum’un kardeş şehir olması nedeniyle karşılıklı yardımların yapıldığını söyleyen Pakzadze, son zamanlarda Türkiye’ den gelen gençlerin evlilik nedeniyle Hristiyanlaştığını, Türkiye’deki bazı dizilerin de halkın Müslümanlara bakış açısını olumsuz etkilediğini söyledi.

Batum Acara Özerk Cumhuriyeti’nde görev yapan her imama  Kardeş şehir olan Rize’den "Kardeş İmam projesi" ile gerekli yardımların ve desteğin sağlanması gerektiğini söyleyen Diyanet-Sen Genel Başkan Yardımcısı Ali Bayır, bu proje ile sıkıntıların bir nebze de olsa hafifletilebileceğini belirtti.

Diyanet-Sen Heyeti Ziyaretlerine Batum Başkonsolosu Engin Arıkan’ı ziyaret ederek devam etti.

Makamda gerçekleşen ziyarette Başkonsolos Arıkan, heyete görev bölgeleri hakkında bilgi verirdi. Arıkan, Türkiye’nin ilgisi, desteği sayesinde burada bulunan Müslüman Gürcüler’in daha iyi durumda olduklarını söyledi.

Bu haberi 2827 kişi görüntüledi.
TümüDİĞER BAŞLIKLAR