Yazıcı Sürümü

Özkan: Camiler Yalnızca Namaz Kılınan Mekanlar Değildir


Özkan: Camiler Yalnızca Namaz Kılınan Mekanlar Değildir
06.10.17, Cuma
​Diyanet-Sen Samsun Canik İlçe Temsilciliği Camiler ve Din Görevlileri Haftası münasebeti ile ilçede bulunan din görevlileri ile ailelerini yemekli bir toplantıda buluşturdu. Toplantıya Diyanet-Sen Genel Başkan Yardımcısı Hacibey Özkan ve Canik Belediye Başkanı Osman Genç, Samsun 1 Nolu Şube Başkanı Nevzat Oy, 2 Nolu Şube Başkanı Yakup Demirbaş ve yönetimleri de katıldı.

Toplantıda din görevlilerine hitap eden Diyanet-Sen Genel Başkanı Hacibey Özkan, İslam kültüründe hayatın, şehrin ve medeniyetin merkezinde caminin olduğunu belirterek “Cami bireyin inanç dünyasından toplumsal ilişkilere, kulluk, sorumluluk ve güzel ahlak bilincinin oluşmasından hukukun inşasına, eğitimden iktisada, aileden çevreyle ilişkilere, hayatın bütün alanlarına yönelik değerlerin köklerinin birleştiği mekândır. Camilerin bu özelliklerini ifa etmesindeki en büyük etken de din görevlileridir” dedi.

Peygamber efendimizin henüz hicret yolundayken, ilk fırsatta Kuba’da yapımında bizzat kendisi de çalışarak bir mescid inşa ettiğine Dikkati çeken Özkan “Medine’ye hicretle birlikte, Mescid-i nebi’nin temelini atmıştır. Mescid-i nebinin fonksiyonlarına baktığımızda; eğitimden iktisada kadar, bireysel, toplumsal ve idari bütün işlerin mescid içinden yürütüldüğünü görmekteyiz. Nitekim İslam’ın en güzide topluluğu olan sahabe nesli bu mescitten yetişmiştir.İslam Medeniyetinin temel mekanı olan camilerimizi asıl fonksiyonlarına kavuşturma konusunda din görevlilerimize büyük görevler düşmektedir. Camileri sadece namaz kılınan mekanlar olarak görmemeli hayatın içinde cıvıl cıvıl bir sosyal hayat alanı haline getirmeliyiz.” Şeklinde konuştu.

Özkan konuşmasına şöyle devam etti: Yine bu hafta dolayısı ile din görevlilerimizin lojman sorunu, özellikle eğitim imkanlarından uzakta bu hizmeti veren din görevlilerimizin çocuklarına eğitim imkanı verilmesi, kısaca çalışma şartlarının iyileştirilmesi ve insan onuruna din görevlisi onuruna yakışır bir şekle kavuşması için çalışmalar yapılmasını arzu ediyoruz. Bu vesile ile bütün din görevlilerimizin ve halkımızın Camiler ve Din Görevlileri haftasını kutluyor hayırlı hizmetlere hayırlara vesile olmasını diliyorum.

Samsun Canik İlçe Temsilcisi Yaşar Karaköse ise katılımlarından dolayı tüm din görevlilerine teşekkür ederek birlik ve kardeşlik ortamında bu tür paylaşımların önemine değindi.Bu haberi 1254 kişi görüntüledi.
TümüDİĞER BAŞLIKLAR