Yazıcı Sürümü

Omurca: Güçlü Bir Türkiye İstemiyorlar


Omurca: Güçlü Bir Türkiye İstemiyorlar
28.12.16, Çarşamba
​Diyanet-Sen Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Omurca, bölgesinde güçlü bir Türkiye’nin Emperyalist güçlerinin işine gelmediğine dikkati çekerek “Bu yüzden 15 Temmuz’u yaşadık, bu yüzden bölgemizi kan gölüne çevirdiler, bu yüzden dört koldan terör örgütleri içerde ve dışarda ülkemize ülkemizin çıkarlarına saldırıyor. Bu yüzden büyük resmi görmemiz tüm bu saldırılara karşı birlik ve beraberliğimizi güçlendirerek bu ülkeye sahip çıkmalıyız. Bu ülke yalnız bizim değil, tüm coğrafyamızın kurtuluş umududur” dedi.

Genç Memur-Sen Denizli İl Temsilciliği’nin Pamukkale Halk Eğitim Merkezi Konferans Salonu’nda düzenlediği “15 Temmuz Şehitlerini Anma ve Minnet Programı”nda konuşan Diyanet-Sen Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Omurca 15 Temmuz’da ülke ve millet olarak hain bir darbe girişimi ile karşı karşıya kaldığınızı hatırlatarak “bu hain kalkışma milletimizin dik duruşu, milli idareye, demokrasisine, bayrağına vatanına sahip çıkması sonucu şükürler olsun püskürtüldü. Bu aslında buz dağının görünen yüzüydü. 100 yılı aşkın süredir ülkemizi ve Müslüman coğrafyayı rahat bırakmayan Emperyalist güçler her darbenin ve darbe girişiminin arkasında oldukları gibi 15 Temmuz darbe kalkışmasının da asıl planlayıcıları olduklarını açıkça göstermişlerdir. 1876’da başlayan ve Osmanlının yıkılışı ile sonuçlanan 6 darbe girişiminin hepsinin arkasında kendi çıkarını önceleyen emperyalist güçlerin olduğu artık bilinen bir gerçektir. Ve yeni kurulan Türkiye Cumhuriyeti’nde bu güne kadar yaşadığımız 7 darbenin de arkasında yine dünyayı şekillendirmek, kendi emellerine göre yönetmek isteyen bu şer güçleri görmek şaşılacak bir şey değildir. Sadece piyonlar değişiyor o kadar… Yine ülkemizde ki ve bölgemizdeki bütün terör örgütlerinin adları ne olursa olsun hepsinin arkasında bu şer güçleri vardır, ellerinde bunların silahları vardır.” İfadelerini kullandı.

15 Temmuz’da Var Olma Mücadelesi Verdik

15 Temmuz gecesinde hain ve kanlı darbe girişimi karşısında millet olarak tüm dünyaya örnek bir duruş sergilediğimizi belirten “Omurca 15 Temmuz’a bu millet vatanına, milletine, millî iradeye ve hukuk düzenine sahip çıkmış, yüzlerce şehit ve binlerce gazi kardeşimiz ile var olma mücadelesini kazanmıştır. O gece Çanakkale ruhunu, Kurtuluş Savaşı ruhunu yeniden yaşatan ve şanlı tarihi boyunca adaletin temsilcisi ve mazlumların umudu olan aziz milletimizi Rabbim her türlü kötülükten korusun. O gecenin manevi kahramanları hiç şüphesiz tarih boyunca vatana, millete bayrağa yapılan her saldırı da ön saflarda yer alan din görevlilerimizdi. Özellikle 15 Temmuz darbe girişimi bu milleti tek vatan, tek millet, tek bayrak olma düşüncesinden hiçbir gücün vazgeçiremeyeceğini bütün dünyaya bir kez daha deklare ettiği tarihi bir gecedir. O gece ve sonrasında sabahlara kadar salalarıyla ezanlarıyla bu millete birlik beraberlik ruhunu aşılayan din görevlilerinizi ve bu çağrılara kulak veren milletimizi kutluyorum.” Şeklinde konuştu.

Açık Düşmanla Mücadele Etmek Kolaydır

Açık düşmanlarla mücadele etmenin kolay olduğunu anımsatan Omurca şöyle devam etti: Ancak din kisvesi altında gizli emelleri olan düşmanla mücadele etmek oldukça zordur. Çünkü din istismarı kanunlarla, düzenlemelerle önlenecek bir husus değildir. Din istismarı öncelikle mümin vicdanların, Müslüman âlimlerin ve dini kurumlarla din eğitimi veren müesseselerin çalışma ve gayretleri ile bertaraf edilecek bir husustur.Allah’ın dinini tanınmaz hale getiren ve adeta dine karşı paralel din icat eden yapılarla mücadele ancak ve ancak bilgiyi hikmetle, vahyi akılla, aklı kalple birleştirerek hem Kuran’daki ayetleri hem de evrendeki ayetleri birlikte anlamakla mümkün olacaktır. Bundan sonraki süreçte yapmamız gereken sürekli teyakkuz halinde olmadır. Din istismarcılarına karşı güzel dinimizi, evrensel değerleri en güzel şekilde anlatmaktır.

Darbe girişimini kurtuluş savaşı ruhu ile Çanakkale ruhu ile gözünü kırpmadan kendini kurşunlara siper ederek engelleyen gece sabahlara kadar demokrasi nöbeti tutan bu kahraman milletin bir ferdi olduğum için Rabbime Hamdediyorum. 246 şehidimize ve vatan uğuruna kanını akıtan bütün şehitlerimize Allah’tan rahmet, gazilerimize şifalar diliyorum.

Dünün maddi-manevi yoksulluğunun çaresizliği içinde sadece var olma mücadelesi veren Türkiye, bugün için canlı, dipdiri dinamikleri ile dimdik ayaktadır. Yeniden doğrulma süreci, devlet-toplum ilişkisi demokratik, sivil ve milletin yaptığı bir anayasayla taçlandırılarak kemale erdirilmelidir. Ayrıca ülkemiz için yaptığımız her iyi açılımın mutlaka önce ümmet coğrafyasında bir karşılığı, sonra bütün dünyanın gidişatında etkisi olmuştur, olacaktır. O bakımdan tarihsel, kültürel bağlantı ve sorumluluklarımızın bilincinde olarak, uzun ayrılıklar yaşadığımız kardeşlerimizle, kardeş coğrafyalarla yakınlaşmak, bütünleşmek hayati ve tarihi öneme sahiptir. Bir yönüyle yaşanan sancı, kutlu bir doğumun habercisidir.

Beyhan: Bu ülkenin asıl gücü imanlı ve inançlı gençliğidir

Genç Memur-Sen Başkanı Eyüp Beyhan ise, millet olarak vatanımıza göz dikenlerin kim olduğunu gayet iyi bildiklerini ifade ederek, “Bizler millet olarak, gençler olarak içimizdeki hainleri de, işbirlikçilerini de gayet iyi tanıyoruz. Onların ihanet kalkışmaları karşısında bu millet, bu gençlik asla diz çökmedi, inşallah bundan sonra da diz çökmeyecektir. Bu ülkenin asıl gücü imanlı ve inançlı gençliğidir. Biz buna 15 Temmuz gecesinde şahitlik ettik” dedi.

15 Tır Halep’e Yardım

Genel Başkan Yardımcısı Omurca ayrıca Denizli Büyükşehir Belediyesi ve İHH’nın organizasyonu ve Memur-Sen ve bağlı sendikaların desteği ile toplanan 15 Tır yardımın Halep’e ulaştırılması için Denizli Çınar Meydanı’nda yapılan basın açıklamasına katılarak burada halka hitap etti.

Sizlere Bakınca Umudum Artıyor

Genç Memur-Sen’in il divan toplantısına katılan Omurca gençliğe büyük sorumluluklar düştüğünü belirterek “Geleceğimizin teminatı sizlersiniz. Bilinçli bir gençlik bütün oynanan oyunları bozacaktır. Oyunu bozmak için öncelikle oyunun farkında olmak gerekir. Ben sizlere bakınca bu farkındalığı, vatan ve millet sevgisini görüyorum ve geleceğe dair umutlarım artıyor şükürler olsun” ifadelerine yer verdi.


Bu haberi 1859 kişi görüntüledi.
TümüDİĞER BAŞLIKLAR