Yazıcı Sürümü

Muş’ta “Vahyin Hayatı inşası” Konferansı


Muş’ta “Vahyin Hayatı inşası” Konferansı
22.05.12, Salı
Diyanet-Sen Muş İl Temsilciliği tarafından düzenlenen “Vahyin Hayatı İnşası” konulu konferans büyük ilgi gördü.

Diyanet-Sen Muş İl Temsilciliği tarafından düzenlenen “Vahyin Hayatı İnşası” konulu konferans büyük ilgi gördü. Konuşmacı olarak Türkiye'nin tanınmış Araştırmacı ve yazarlarından Mustafa İslamoğlu’nun katıldığı konferans Muş Alparslan Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Konferans Salonunda gerçekleştirildi.
           Konferansa Ak Parti Muş Milletvekilleri Faruk Işık ve Muzaffer Çakar, Muş Alparslan  Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nihat İnanç, Memur-Sen İl Temsilcisi Feyat Asya ve çok sayıda davetli katıldı.

Konferans öncesi Rektör İnanç, İslamoğlu’na plaket takdim etti. Konferansın açılış konuşmasını yapan Memur-Sen İl Temsilcisi Feyat Asya, “Memur-Sen olarak bizler sadece ücret sendikacılığı yapmayacağımızı, üyelerimizi sosyal, kültürel ve İlmi etkinliklerle destekleyeceğimizi beyan etmiştik. Bu beyanımızın bir gereği olarak bu gün bu salonda bir araya geldik. Sayın İslamoğlu’nu aramızda görmekten dolayı oldukça memnunuz.”dedi.

Konuşmasına, Allah’ın hiçbir şeyi ölçüsüz yaratmadığını anlatarak başlayan Mustafa İslamoğlu, “O her şeyin yaratıcısıdır. O sadece ‘yaratan’ Halık değil, ‘sürekli yeniden yaratan ve yarattıklarına her an müdahil olan’ bir Hallak’tır. O Allah ki, hiçbir şeyi kadersiz, ölçüsüz yaratmadı. Yarattığı her şeye bir kader, ölçü tayin ve takdir etti. İradesiz varlıkları, sünetullah adlı ‘ilahi yasalara’ bağladı. ‘Görünür görünmez iradeli varlıklar’ olan ins ve cinn’i irade, akıl ve vicdan ile donattı. İnsanı hakkı batıldan, iyiyi kötüden, adaleti zulümden, imanı küfürden, doğruyu yanlıştan, güzeli çirkinden ayıracak bir basiretle donattı. İrade verdiklerine, vahiyleri ve nebileri ile rehberlik etti. İrade verdiği insanın iradesine, önce O değer verdi. Bu yüzden insanı yaptıklarına mecbur değil, yaptıklarından mes’ul tuttu. Bunun için Hesap Günü takdir etti ve hesap soracağını bildirdi. İyiliklerine ödül, kötülüklerine ceza takdir etti. Böyle yapmakla insana, hayata, ölüme, dünyaya ve ahirete anlam ve değer kattı.”dedi.

İslamoğlu, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Sevgili Peygamberimize salât ve selam olsun: Tüm desteğimiz ona sebil olsun. Duamız ondan yana, davamız onun davası olsun. O kutlu Nebi ki, bize gereği gibi kulluk ve iman etmeyi, ataların yolunda değil, Allah’ın yolundan gitmeği öğretti. Vahyi aldığı ilk günden son güne kadar yaşadığı örnek hayat, “Biz her insanın kaderini kendi çabasına bağlı kıldık”(17:13) ve “İnsan için ancak çabasının karşılığı vardır” (53:39) ayetlerinin kamil bir tefsiri oldu.” Eğer Allah dileseydi biz şirk koşmazdık” (6:148) diyen, şirklerini bile Allah’a isnat ederek O’na iftira eden kaderci bir geleneğin önüne gerilip, “Herkes kendi işlediklerinin rehinesidir” (74:38) Kur’ani şiarını yüceltti. Allah’a güvenerek yatmayı değil, Allah’a güvenerek yapmayı öğretti. Vahyin rehberliğinde öyle bir iyilik biriktirdi ki, o iyilik kendisinden sonraki asırlar boyunca iyilerin ellerinden maya, önlerinden ışık, kalplerinde umut oldu.”

Bu haberi 6696 kişi görüntüledi.
TümüDİĞER BAŞLIKLAR