Yazıcı Sürümü

Mersin’de Anneler Günü Programı


Mersin’de  Anneler Günü Programı
11.05.15, Pazartesi
​Diyanet-Sen Mersin Şubesi anneler günü münasebeti ile Yenişehir Suphi Öner Öğretmenevi’nde bir program düzenledi.

Geniş katılımla gerçekleştirilen programda konuşan Mersin Şube Başkanı Ahmet Görgülü annelerimizin yılın bir günü iki günü değil 365 günü hatırlanan değer verilen varlıklar olması gerektiğini söyledi.

Anneler gününün kapitalist sistemin cirolarını katlamak için uydurduğu günlerden birisi olduğuna dikkati çeken Görgülü “ Anneler Günü dünyanın pek çok ülkesinde kutlanıyor. Bütün bir yıl boyunca annelerine herhangi biriymiş gibi davranıp yılın bir gününde bir hediye ile gönül almaya çalışmak, büyük bir çelişkidir. Annelerin bir hediye beklentilerinin olmadığını belirten araştırmacılar, annelerin bu konuda tek isteklerinin sık sık hatırlanmak ve sıcak bir gülüş olduğunu söylüyorlar. Fakat, kapitalist ekonomik sistemin tüketim kültürünü canlandırmak adına anneye duyulan bağlılığı hediyeye indirgeyerek insanlara sunması kültürümüzdeki anne sevgisini yaralamaktadır. Anneni sevindirmek için mutlaka hediye al” mantığı ile insanları tüketim ve israf kültürüne yönlendiren sistem, en kutsal değerlerden olan anne sevgisini ranta, kazanca çevirerek servetlerine servet katmaktadır. diye konuşmasını tamamladı.

Anneler Adına Diyanet Sen Mersin Kadın Kolları Başkanı Fazilet Koçak ise “Anneleri mutlu edecek onlara hizmettir, ihtiyaçlarının karşılanmasınıdır. Güzel ve gönül alıcı sözlerle onların duasını almaktır. Hediyeleşme güzel ve İslami bir gelenektir ancak bunu kapitalist ekonomiye hareket kazandırarak değil, kendi değerlerimizi ayakta tutarak yapmamız gerektiğine inanıyoruz.” Şeklinde konuştu.

Programa Mezitli İlçe Müftüsü Nusret Karabiber de katılarak bir selamlama konuşması yaptı. Memur-Sen ve bağlı sendikaların temsilcileri, Kuran Kursu Öğreticileri, İmam-Hatipler ve eşleri katıldılar. Programdan sonra tüm katılımcılara öğle yemeği ikram edildi. Misafirler Diyanet-Sen Mersin Şube yönetimine teşekkür ederek, memnuniyetlerini dile getirdiler.

Bu haberi 2372 kişi görüntüledi.
TümüDİĞER BAŞLIKLAR