Yazıcı Sürümü

Mardin’de Selman-i Farisi'li Kutlu Doğum Etkinliği


Mardin’de Selman-i  Farisi'li Kutlu Doğum Etkinliği
10.04.12, Salı
Kutlu Doğum Haftası etkinlikleri kapsamında Diyanet-Sen Mardin Şubesi Selman'ı Farisi'nin anlatıldığı bir program düzenledi.

        Kutlu Doğum Haftası etkinlikleri kapsamında Diyanet-Sen Mardin Şubesi  Selman'ı Farisi'nin anlatıldığı bir program düzenledi.

        Siyer Araştırmaları Merkezi'nin düzenlediği 82 il 82 sahabî programlarının sekizincisi Kutlu doğum Haftası etkinlikleri kapsamında Mardin'de gerçekleştirildi.  Diyanet-Sen Şube Başkanı Abdulkadir Kurtuluş, Mardin İl Müftüsü Dursun Ali Coşkun, Has Parti İl Başkanı Mehmet Timurağaoğlu, Memur-Sen İl Başkanı Mustafa Aydın, Kızıltepe, Midyat, Nusaybin ve diğer çevre ilçe müftüleri, birçok STK temsilcileri ve yoğun bir halk katılımı ile gerçekleşen programa ilgi büyük oldu.

         Sunuculuğunu Moral Fm programcılarından Oktay Mahşer'in yaptığı programa, Kur'an-ı Kerim tilaveti ile başlandı. Organizeye ev sahipliği yapan Diyanet-Sen Mardin Şube Başkanı Abdulkadir Kurtuluş ve Memur-Sen Mardin Şube Başkanı Mustafa Aydın'ın selamlama konuşmaları ile program devam etti.

        Projenin amaçlarını anlatan tanıtım filminin izlenmesinin ardından kürsüye Muhammed Emin Yıldırım Hoca davet edildi. Konuşmasına Mardin'in nasıl İslam orduları tarafından fethedildiğini anlatarak başlayan Yıldırım, salondaki herkesin ilgiyle dinlediği fetih sürecini ve Peygamberimiz'in Taif dönüşü kendisine iman eden Nusaybinli cinlerden dolayı, bu topraklara yaptığı duayı söyledi.

         Yıldırım, konuşmasına şu şekilde sürdürdü:

         "İbn Ebî Dünya'nın bize naklettiğine göre, Taif dönüşü kendisine iman eden Cinlerin nereli olduklarını soran Efendimiz, onların Nasibin/Nusaybinli olduklarını öğrenince: 'Allah'ım! Onların rüzgârlarını bol, yağmurlarını sürekli, topraklarını bereketli eyle!' diye dua etmiştir. Bu topraklarda eksilmeyen bereketin kaynağı bu duadır."

         Konuşmasına daha sonra hakikat yolcusu Selman-ı Farisi ile devam etti. Neden Mardin'de sahabeden Selman-ı Farisi'nin anlatıldığına değinen Yıldırım, onun hakikat arayışında ki, duraklarından birinin Nusaybin olduğuna dikkat çekti.

        Çok farklı yönleri ile Selman-ı Farisi'yi anlatan Muhammed Emin Yıldırım Hoca, onun İslam tarihinde bilinen ismi dışında beş ayrı isminin ne daha olduğunu söyledi. Bu isimlerin, Selman ibnü'l-İslam, Selman-ı Muhammedi, Selmanü'l-Hayr, Selmanü'l-Hâkim ve Selman-ı Pâk olduklarını belirttikten sonra, neden bu isimlerle anıldığını örneklerle anlattı.

     Sözlerinin sonunda ise Selman-ı Farisi'nin bu beş isminin üzerinden beş mesaj alınması gerektiğini dikkat çekerek o mesajları şu şekilde sıraladı:

"1- Kavmini, kabileni, makamını, mevkiini, şanını, şöhretini, servetini, aileni, dininin önüne geçirme ki, Selman ibnü'l-İslam olasın; onun gibi İslam'ın evladı olabilesin.

2- Her şeyden ama her şeyden daha fazla Peygamberini sev ki, Ali'nin ve Fatıma'nın evladı olmasan bile, Selman-ı Muhammedi olasın; onun gibi Ehl-i Beyt'in manevi mensubu olabilesin.

3- Attığın her adımı el-Hayr olan Allah adına at ki, Selmanü'l-Hayr gibi hayrın yolcusu olasın; hayır yolunda ölebilesin.

4- Müminin yitiği olan hikmeti, elde etme adına gayret ver ki, Selmanü'l-Hâkim gibi ilmi elde edebilesin, ilimle dolabilesin.

5- Elde ettiğin güzelliklerin kıymetini çok iyi bil ki, pak olarak başladığın yolu, Selman-ı Pâk gibi, tertemiz bitirebilesin."

         Halkın büyük bir memnuniyet, gözyaşı ve heyecanla izlediği program dualarla son buldu.

Bu haberi 5571 kişi görüntüledi.
TümüDİĞER BAŞLIKLAR