Yazıcı Sürümü

Kaşıkçıoğlu: İmamlar Peygamber Varisleridir


Kaşıkçıoğlu: İmamlar Peygamber Varisleridir
04.10.11, Salı
Diyanet-Sen Kayseri Şubesi Camiler ve Din Görevlileri Haftası dolayısıyla bir basın açıklaması yaparak cami ve din görevlilerinin işlevine, önemine ve sorunlarına dikkati çekti.

Diyanet-Sen Kayseri Şubesi Camiler ve Din Görevlileri Haftası dolayısıyla bir basın açıklaması yaparak cami ve din görevlilerinin işlevine, önemine ve sorunlarına dikkati çekti.

3 Ekim’de düzenlenen basın toplantısında konuşan Kayseri Şube Başkanı İrfan Kaşıkçıoğlu, ibadetlerin bir kısmının ferdi bir kısmının ise toplu olarak yapıldığına dikkat çekerek İmamların topluluğu sevk ve idare eden insanlar olduğunu söyledi.

Kaşıkçıoğlu imamlığın Peygamber mesleği olduğuna dikkat çekerek  imamlığında Peygamberimizden günümüze gelene kadar ki süreçte değişimler geçirdiğini belirtti.

Camilerin dini, sosyal ve kültürel yanları olduğunu ifade eden Kaşıkçıoğlu açıklamasını şöyle sürdürdü:

    “Camiler, bulundukları yörenin sosyal hizmetlerinde, devamlı ışıldayan ve çevresini aydınlatan bir kandil gibidirler. Kutsal camilerimiz kadar, bu camilerde görev yapan insanlar da önemlidir. Çünkü toplumumuzda temel insani ve ahlaki değerlerin yaşamasına, toplumumuzun manen yükselmesine önemli katkılar sağlayan, camilerimizin inşa ve imarında rol alan, dünyevi bir karşılık beklemeden büyük fedakarlıklarda bulunan, samimi davranış ve güler yüzleriyle gönüllerini bütün insanlara açan, hikmet dolu sözleri, dinlendirici hoş sohbetleriyle büyük, küçük herkesin gönlünü kazanan ve görev mahallerinde büyük azim ve gayretle dini hizmet- leri en güzel bir şekilde sunmaya gayret eden Din Görevlilerimiz, bu şerefli hizmetleriyle Peygamberimizin varisleri olmuşlardır.

     Camiler, tarihin her döneminde irşat ve tebliğin merkezi olmuştur. Camilerimiz yalnızca ibadethane değil aynı zamanda sosyal hayatın içinde yer alan eğitim ve kültürel hayatın çok canlı bir şekilde yaşandığı mekanlardır. Dinimizin öğretildiği, yardıma muhtaçların yardımına koşulduğu camilerimiz aynı zamanda milli birlik ve bütünlüğümüzün de teminatıdır. Kurtuluş Savaşı sırasında yaşanan bir çok olay camilerimizin ve din görevlilerimizin vatan savunmasında ne denli öneme sahip olduklarını gösteren yüzlerce örnekle doludur. Camiler ve din görevlileri dün olduğu gibi bu günde ülkemizin birlik ve beraberliği için çalışmaya hazırdır.

Ülkemizin ileri demokrasi ve barış için önemli adımlar attığı şu günlerde de, Din görevlileri olarak bizler  üzerimize düşen görevi yapmaya hazırız. Dinimiz her türlü terörün panzehridir. Bölgesinde kanaat önderi konumundaki din görevlilerimiz akan kanın durması için canları pahasına güzel dinimizi, barış ve kardeşliğin gereğini yerine getirmek için çalışmaktadırlar”

 Camiler Çocuklarla Buluşuyor

Camiiler ve Din Görevlileri Haftası’nın  bu yıl “Cami ve Çocuk Buluşması” konusu ile kutlandığına dikkati çeken Kaşıkçıoğlu   “Bildiğiniz gibi 28 Şubatla başlayıp yıllarca devam eden; Kur’an kurslarına yaş sınırlaması ve Hafızlık yapma için getirilen  yaş engeli resmi gazetede yayımlanan Kanun Hükmünde Kararname ile son buldu.Artık küçük çocuklarımızın camii hasreti bitmeli ve çocuklarımız küçük yaşta cami, Kur’an-ı Kerim ve hafızlık eğitimlerine başlamalıdır. Atasözünde olduğu gibi ağaç yaşken eğilir; küçük yaşta verilen eğitim, değerlerimizin daha sağlam yaşamasını ve gelecek kuşaklara aktarılmasını sağlayacaktır. Bu Kararnameyi çıkaran Başta Sayın Başbakanımıza ve bakanlarımıza olmak üzere, yoğun gayretleri olan Diyanet-Sen ve Memur-Sen Genel Merkezimize, hazırlığını yapan Diyanet İşleri Başkanlığımıza Milletimiz adına çok teşekkür ediyoruz.” şeklinde konuştu.
Bu haberi 7052 kişi görüntüledi.
TümüDİĞER BAŞLIKLAR