TümüDuyurular

Bülten Aboneliği

Ahmet Yıldız Köşesi


Şube web sitelerine ulaşmak için tıklayınız...
Yazıcı Sürümü

İnsanın ve Kur’an’ın Kadrini Bilelim


İnsanın ve Kur’an’ın Kadrini Bilelim
21.06.17, Çarşamba
​Peygamber Efendimiz Muhammed Mustafa (S. A.V)’in “Başı rahmet, ortası mağfiret ve sonu cehennem ateşinden kurtuluştur” diye buyurduğu Ramazan-ı şerifin son günlerini yaşıyoruz. 21 Haziran Çarşamba gününü Perşembeye bağlayan gece, yani bu gece ise bu kutlu zaman diliminin en özel gecesi olan ve Kur’an-ı Kerim’de “Bin aydan daha hayırlıdır” şeklinde tanımlanan Kadir gecesini idrak edeceğiz.

Kur’an’ın kendisinde inmeye başladığı Kadir gecesi kıymetini bizzat vahye ilk şahitlikten almaktadır. Ramazan Kur’an ayıdır; çünkü hidayet rehberi Kur’an-ı Kerim bu ayda indirilmiştir. Nitekim Yüce Allah: “Ramazan ayı; insanlar için bir hidayet rehberi, doğru yolun ve hak ile batılı birbirinden ayırmanın apaçık delilleri olarak Kur’an’ın kendisinde indirildiği aydır” (Bakara, 2/185) buyurmaktadır.

Kadir suresinde ifade edildiği gibi Kadir gecesini bin aydan daha hayırlı kılan şey, şüphesiz, Kur’an’ın ilk nüzulüne şahit olmuş bir zaman dilimi olmasındandır. Hayat rehberimiz olan Kur’an-ı Kerim’i anlamaya, yaşamaya ne kadar önem verirsek, O’nun kadrini kıymetini o kadar anlamış oluruz.

Kadir gecesini idrak etmekten maksat, o gün yeryüzüne inen meleklere ve Cebrail aleyhisselâma eşlik edecek bir maneviyata uygun bir kulluğa sahip olmaktır.

Kadir gecesini ihya, başta büyük zorluk ve sıkıntılar yaşayan Müslüman kardeşlerimiz olmak üzere zaman ve mekân sınırlaması gözetmeksizin bütün kardeşlerimize yakın durmayı, onların dertleriyle dertlenmeyi, acılarına ortak olmayı, din ve dünya tasavvurumuzu altüst eden her tür marazi tutum ve düşünceye karşı bünyemizi yenilemeyi, hayırda yarışırken şerden mütemadiyen uzak durmayı gerektirmektedir.

Yüce Rabbimiz Kur’an’da Allah (CC ) insanlığı muhatap almaşı son ve mükemmel din olan İslam ile insanlığı şereflendirmiştir. Yeryüzünün mükerrem varlığı olarak yaratılan insanoğlu, bu lütfun kıymetini bildiği ve varoluş gayesini gerçekleştirdiği oranda kadrini yüceltecektir. İnsan olarak Rabbimiz katında değer bulmamızın yolu, insanlık olarak birbirimizin kadrini ve kıymetini bilmekten geçmektedir. Kadir Gecesi, Kur’an’la, Kur’an’ın getirdiği adaletle, merhametle, hikmetle ve selametle kıymet bulma gecesidir.

Bu gece aynı zamanda kendimizi muhasebe etme, günahlarımızdan dolayı af ve mağfiret dileme gecesidir. Bu gece kendimizi yeniden inşa etme hayatımıza sıratı müstakim üzere yön verme hayırlı başlangıçlar için fırsatların sunulduğu özel bir gecedir.

Bu duygu ve düşünceler içinde bütün vatandaşlarımızın, gönül coğrafyamızın ve topyekûn İslam âleminin mübarek Kadir gecelerini kutluyor, Kadir gecesinin hayat rehberimiz Kur’an-ı Kerimi gerçek manada idrak etmemize vesile olmasını, Kadir Gecesinin feyz ve bereketinden hepimizin nasiplenmesini, dua ve niyazlarımızın kabul olmasını, Müslüman coğrafyada akan kan ve gözyaşının bir an önce durmasını, Ramazan Bayramının hepimiz için bayram olmasını Cenab-ı Hak’tan niyaz ediyorum.

Bu haberi 1783 kişi görüntüledi.
TümüDİĞER BAŞLIKLAR