TümüDuyurular

Bülten Aboneliği

Ahmet Yıldız Köşesi


Şube web sitelerine ulaşmak için tıklayınız...
Yazıcı Sürümü

Gana Ahmet Yıldız Külliyesi’nden Ziyaret


Gana  Ahmet Yıldız Külliyesi’nden Ziyaret
02.02.18, Cuma
​Batı Afrika ülkesi Gana’da kurulan Ahmet Yıldız Külliyesi yetkilileri Diyanet-Sen Genel Başkanı Mehmet Bayraktutar ve yönetim kurulu üyelerini sendika genel merkezinde ziyaret ederek külliyenin işleyişi hakkında bir dosya sundular.

Cami İmamlarına gerekli İslami bilimleri öğretmek üzere Gana’da kurulan Medine Baces Davut-Ahmet Yıldız Külliyesi hizmete devam ediyor.

Gana’da köylerde yaşayan Müslümanların giderek İslami bilgi ve birikimlerden uzaklaşması, genç nesil arasında Hristiyanlık’ın yaygınlaşması, İslam ile ilgili zaruri bilgilerin dahi bilinmeyişi vs gibi sepeplerden dolayı Köy Cami İmamlarını Geliştirme Projesi kapsamında kurulan ve geçtiğimiz ay açılışı yapılarak hizmete giren Ahmet Yıldız Külliye’sinin hocaları Diyanet-Sen genel merkezini ziyaret ederek çalışmalar konusunda Genel Başkan Mehmet Bayraktutar ile bilgi alışverişinde bulundular.

Diyanet-Sen Kurucu Genel Başkanı Merhum Ahmet Yıldız adına açılan Dini Eğitim Merkezi ile özellikle köylerde görev yapan imamların bir yıl süre ile yatılı bir şekilde dini eğitim almaları planlanıyor. Projeye maddi manevi destek olan Diyanet-Sen Gana’da maddi imkansızlıklar nedeni ile dini eğitim alamayan köy imamlarının eğitilmesine vesile olurken hem de Merhum Ahmet Yıldız’ın adının bu külliye ile yaşamasını sağladı.

Yıllarca İngiliz sömürgesi altında kalan ve hemen hemen ülke nüfusunun yarısını oluşturan Müslümanlar’a İslami bilimler konusunda eğitim vermek üzere açılması planlanan dini eğitim merkezinde 100 metrekare mescid, imamların kalabileceği 3 yatakhane, 3 sınıf, idari bina, tuvalet ve abdesthaneler, mutfak ve yemekhane yer alıyor. Ayrıca bayanlara yönelik dikiş kursu ve anaokulu da mevcut.

Bu haberi 948 kişi görüntüledi.
TümüDİĞER BAŞLIKLAR