Yazıcı Sürümü

Diyarbakır’da Vakıflar Haftası Etkinliği


Diyarbakır’da Vakıflar Haftası Etkinliği
22.05.13, Çarşamba
Vakıflar Bölge Müdürlüğü ve Dinayet-Sen Şube Başkanlığı’nca, vakıflar haftası münasebetiyle tarihi Hasanpaşa Hanında bir etkinlik düzenlendi

Vakıflar Bölge Müdürlüğü ve Dinayet-Sen Şube Başkanlığı’nca, vakıflar haftası münasebetiyle tarihi Hasanpaşa Hanında bir etkinlik düzenlendi.

İl Müftülüğü bünyesinde 2 yıl önce kurulan İlahi Korosu, 3 dilde ilahi seslendirdi. Etkinliğe, Vakıflar Bölge Müdürü Metin Evsen, İl Müftü Yardımcısı Sırrı Şık, Diyanet-Sen Şube Başkanı Ömer Evsen, Mazlum-Der Diyarbakır Şubesi yönetim kurulu üyesi Yahya Öger, Meryem Ana Kadim Kilisesi Papazı Yusuf Akbulut, din görevlileri ve çok sayıda davetli katıldı. 1 saat süren etkinlik sırasında İlahi korosu, Arapça, Kürtçe ve Türkçe ilahiler seslendirirdi ve ezan okudu.  

‘Vakıf medeniyeti ve Şehircilik’ Teması

Vakıflar Bölge Müdürü Metin Evsen, konser sonrası yaptığı konuşmada, her yıl Mayıs ayının ikinci haftasında, bu yılda 6-12 Mayıs tarihleri arasında Vakıflar Haftası’nın kutlandığını ifade ederek, Genel Müdürlüğümüz bu yıl ‘vakıf medeniyeti ve şehircilik’ temasını ön planda tuttu. Her yıl farklı bir konu ile haftayı kutluyoruz. Bu yıl da Vakıf medeniyeti ve şehircilik’ hepimizin kafasında farklı ama aynı şeyleri çağrıştırır. Medeniyet derseniz, yeni şehirlerden bahsederseniz, içinde Hasanpaşa Han’ı olmaz. İçinde, İslam dünyasının en önemli eserlerinden biri olan Ulucami, Behrampaşa, Kervansaray, Fatihpaşa camisi, Hz. Süleyman camisi, Eğil peygamberler türbesi olmaz. Bunlar ancak medeniyetin olduğu bir yerde olur. Yani Diyarbakır’da olur. Bu kadar güzellikler ancak burada olur” diye konuştu. Evsen, konuşmasının ardından İl Müftülüğü bünyesinde faaliyet yürüten ve din görevlilerinden oluşan koroya teşekkür ederek, gül verdi.

Bu haberi 3862 kişi görüntüledi.
TümüDİĞER BAŞLIKLAR