Yazıcı Sürümü

“Din Görevlilerimiz Bu Ülkenin Temel Harcıdır"


“Din Görevlilerimiz Bu Ülkenin Temel Harcıdır"
17.07.18, Salı
​15 Temmuz darbe kalkışmasının 2. Yılında tüm Türkiye genelinde alınan sala okuma kararına rağmen Tekirdağ’ın Ergene İlçesi’nde sala okuyan bir imam’ın darb edilmesine tepki gösteren Diyanet-Sen Tekirdağ Şube Başkanı Adem Yaryıkan, konunun takipçisi olacaklarını ve hukuki süreci sonuna kadar sürdüreceklerini ifade etti.

Yaryıkan, yaptığı açıklamada, Diyanet İşleri Başkanlığınca 15 Temmuz Şehitleri Anma Günü'nde sela okunması yönünde karar alındığını hatırlatarak "Malumunuz 2016 yılında FETÖ terör örgütünün bir darbe girişimi oldu. Bunun sene-i devriyesinde Diyanet İşleri Başkanlığımızın emri ile tüm camilerde 00:13'te sela okunması talimatı verildi. Diyanet İşleri Başkanlığımızın genelgesidir bu. Buna göre Ergene ilçesi Esenler Mahallesi’nde bulunan görevli Faruk Açıkgöz hocam istenilen saatte sela verdi. Bu sela 90 bin camide aynı anda verildi." diye konuştu.

Sela okunduğu sıra bir grup gencin camiye geldiğini ancak bunlardan ikisinin cami içerisine girdiğini anlatan Yaryıkan, şöyle devam etti:

"Buna binaen bir grup genç camiye geliyor ve bu grup içerisinden iki kişi caminin içerisine giriyor. Bunlardan biri sela bittikten sonra hocamıza 'Sen bu selayı ne için verdin?' diyor. Hocamızda bunun kendi insiyatifinde olmadığını bununla ilgili kendilerine genelge geldiğini söylüyor. Daha sonra genç hocamıza 'Ne darbesi ulan? Bu darbe falan değil. Bunu burada söyleyeceksin. Sen söyle bakalım kime oy verdin' diyor.

Hocamız da bunun üzerine devlet memuru ve hangi partiye oy verdiğini söylemesinin yanlış olduğunu söylüyor. Daha sonra 22 yaşında olduğunu öğrendiğimiz genç arkadaş hocamızı darp ediyor."

"Serbest bırakılması bizi üzmüştür"

Genelge ile sala okuyan bir imamın darp edilmesine ve darp eden kişinin ifadesinin alınasından sonra serbest bırakılmasına tepki gösteren Yaryıkan şunları kaydetti:

"İmamlarımız, din görevlilerimiz bu ülkenin temel harcıdır, çimentosu ve bekasıdır. Bunun için bu konuya hassasiyet ile yaklaşıyoruz. Bu işin takipçisi olacağız. Bizi üzen olay darbeyi öven, cumhurbaşkanımıza dil uzatan ve hocamıza 'Bu darbeyi inkar edeceksin, darbe falan değil, senaryo bu bir oyun diyen" kişinin serbest bırakılmasıdır. Bu bizi üzmüştür."

Bu haberi 120 kişi görüntüledi.
TümüDİĞER BAŞLIKLAR