Sizden Gelenler

Sizden GelenlerYazıcı Sürümü

Din Görevlileri Bu Milletin Temel Taşlarıdır?


06.10.12, Cumartesi

Aziz milletimizin dini ve kültürel yapısını oluşturan temel unsurlardan biri de ‘’ Camilerimiz ‘’ dir. Camiler, Günde beş vakit namaz kılınan yer olmalarından başka İslam tarihinin pek çok döneminde çok önemli kararların alındığı sosyo-kültürel kurum vazifesi görmüşlerdir. İslam’ın cami anlayışı da zaten bunu gerektirmiş, camilerin insana hizmet, hakka hizmettir anlayışıyla kullanılması gerektiği, vurgulanmıştır. Toplu halde kılınan namazların yalnız kılınandan 27 kat daha değerli oluşunun altında yatan gerçek insanların birbirlerinin dertleriyle dertlenmeleri, derdi sıkıntısı olanları arayıp bulmalarıdır. Cuma ve Bayram namazlarında verilen mesajlar da hep toplumun ve bütün insanlığın menfaatine olan söylemlerdir. Yani şunu gönül rahatlığıyla diyebiliriz ki camiler, insanların hayrına ne varsa konuşulan ve onların yaradanla buluşmasına vesile olan sosyal mekanlardır. Bu özelliği ile camiler, mübarek Kabe’nin de birer şubeleri vasfındadır.

Bütün toplumu kucaklayan bu güzide mekanların bir de idarecileri vardır. Onlar, ülkemizin en ücra köşelerinde bu aziz millete hizmet etme gayretinde olan saygıdeğer ‘’ Din Görevlileri ’’ mizdir. Sadece camilerimizi açıp kapamakla ve namaz kıldırmakla yetinmeyen bu gönül elçileri, insanlarımızın doğumundan ölümüne kadar 24 saat görev yapan ve onlara hizmet eden müstesna bir topluluktur. Doğan çocuğa isim koyma, Okula yeni başlayanlar, askere gidenler, evlenenler, hastalar, cenazeler vb sevinçli ve hüzünlü anlarda insanlarımızın yanında hep bu güzel insanlarımız vardır.

Milli tarihimizde de çok önemli görevler icra eden ve kurtuluş mücadelesinde ilk kıvılcımı ateşleyenlerin en önde gelenleri bu aziz milletin bağrından çıkmış olan Din görevlilerimizdir. Kahraman Maraş’taki Sütçü İmam, Denizli Müftüsü Ahmet Hulusi ve Amasya Müftüsü Hacı Tevfik gibi kahraman şahsiyetler bunlardan sadece birkaç tanesidir. Diyanet İşleri başkanlığımız bünyesinde ve Ay yıldızlı bayrağımızın gölgesinde, bu cennet vatanın ilel ebed bekası için dün olduğu gibi bugün de nice Sütçü İmamlar, Ahmet Hulusi ve Hacı Tevfikler bulunmaktadır. Bu özellikleriyle onlar bu milletin hem dini, hem de milli temel taşlarıdır.

İnsan ve toplum unsurunun olduğu her yerde bir takım sorunlar olduğu gibi elbette bu güzide camianın da pek çok sorunları vardır. Ancak hiçbir sorun Din görevlilerimizin vazife şuurunun önüne geçememiştir. Tarih boyunca onlar, her türlü darlık sıkıntıya rağmen bulundukları yerleri aydınlatan birer meşale olmuşlardır. Zamanla talep ettikleri makul ve mantıklı istekleri duyarlı idareciler tarafından kabul görmüşse de bazı aksaklıklar ve giderilemeyen sorunlar da olmuştur. Bunlar, başta Diyanet-Sen olmak üzere Diyanet iş kolunda faaliyet gösteren diğer sendikalarımız tarafından da çeşitli dosyalar halinde yetkili mercilere sunulmuştur. Dileğimiz bu taleplerin göz ardı edilmeden bir an evvel çözüme kavuşturulması ve bu değerli camianın hak ettiği onurlu yaşam standartlarına kavuşturulmasıdır.

Ülkemizde 1986 yılından beri her yıl ekim ayının ilk haftası “Camiler Haftası” olarak kutlanırken, 2003 yılından itibaren de bu hafta “Camiler ve Din Görevlileri Haftası“ olarak kutlanmaktadır. 1-7 Ekim Camiler ve Din Görevlileri haftası başta saygıdeğer Din görevlilerimiz ( Müftü, Vaiz, Vaize, Kur’an Kursu Öğreticileri, Fahri öğreticiler ve bütün din gönüllüleri ) olmak üzere aziz milletimize hayırlı olsun.

Bu vesile ile vefat etmiş olan din görevlilerimizi rahmetle anıyor, hayatta olanlara hayırlı uzun ömürler diliyorum…

Kenan Tunç

Çaycuma Diyanet-Sen İş Yeri Temsilcisi

Bu haberi 3552 kişi görüntüledi.
TümüDİĞER BAŞLIKLAR