Yazıcı Sürümü

Din-Bir-Sen Samsun’da Ne Yapmaya Çalışıyor


Din-Bir-Sen Samsun’da Ne Yapmaya Çalışıyor
03.02.17, Cuma
​Diyanet-Sen Samsun 1 Nolu Şube Başkanı Nevzat Oy, Bir sendika başkanının Samsun İl Müftüsü hakkındaki bazı iddiaları eleştiri sınırlarını aşarak kamuoyuyla paylaşmasını eleştirekek “Gerçek olup olmadığı belli olmayan iddiaları kamuoyu ile paylaşarak il müftümüzü zan altında bırakmak kabul edilebilir bir durum değildir.

Varsa bir iddianız hukuk yolu ile bunu kanıtlar ve gerekeni yaparsınız. Aksi takdirde kimseyi hele ki din hizmeti sunan bir il müftüsünü sokak ağzı argo kelimelerle kamuoyu karşısında suçlayamazsınız. Bunun adı sendikacılık değildir. Din hizmeti görevinde bulunan herkesin daha yapıcı daha birleştirici olması gerekir. Kaldı ki kullanılan bu dil kamu sendikacılığına da büyük zararlar vermektedir.” Dedi.

Diyanet-Sen Samsun 1 Nolu Şube Başkanı Oy, kamu görevlileri sendikalarının üyelerinin ortak ekonomik, sosyal, kültürel, özlük, mesleki, hak ve menfaatlerini korumayı ve geliştirmeyi amaçladıklarını hatırlatarak “Din hizmeti alanında kurulmuş sendikalar olarak bizlerin sendikacı kimliğimizden önce gelen din görevlisi kimliğimiz vardır. Bu nedenle bizlerin daha yapıcı daha birleştirici bir dil kullanma mecburiyetimiz vardır. Kaldı ki malum sendikanın Samsun il müftüsü hakkındaki iddiadan öteye geçmeyen suçlamaları kamuoyu ile paylaşması ve bunu yaparken de eleştiri sınırlarını aşan ve bir kamu görevlisinin kesinlikle yapmaması gereken söz ve davranışlar ile bir müftüyü isnat edilmesi kamu sendikacılığı adına üzücü bir durumdur. Hiçbir belgeye dayanmadan yapılan bu suç isnatları din hizmeti gibi hassas bir alanda hizmet veren bir il müftüsüne yapılmaktadır. Çok daha dikkatli çok daha hassas ve yapıcı olunması gereken bir durumda tam tersi bir tutum sergilenmesi ve sendikacılık adına bunun yapılması bizleri derinden üzmüştür. Bu yapılanlar din görevlilerinin hakkını savunmak değildir hele sendikacılık hiç değildir.” Şeklinde konuştu.

Diyanet-Sen Şube Başkanı Oy açıklamasında “Ortada bir suç varsa kanunlarımız vardır. Hukuk çerçevesinde yapılacaklar bellidir. İllaki bir şey yapmak istiyorsanız suçladığınız kişi ile gider konuşursunuz iddiaları bir de ondan dinleyip gerçeği öğrenmeye çalışırsınız. Sizin yaptığınız yargısız infazdır. Böyle bir suçlama kurumumuz olan Diyanet İşleri Başkanlığı’na da, kurumda görev yapan tüm amirlere ve tabi ki din görevlilerine de zarardan başka bir şey getirmez. Sorunlara çözüm odaklı yaklaşmak gerekir. Ülke olarak zorlu bir süreçten geçtiğimiz şu günlerde daha yapıcı daha birleştirici bir dil kullanmak kardeşliğimizi korumak zorundayız.” İfadelerine yer verdi.

Bu haberi 2158 kişi görüntüledi.
TümüDİĞER BAŞLIKLAR