Yazıcı Sürümü

Çorum İl Divan Toplantısı Yapıldı


Çorum İl Divan Toplantısı Yapıldı
09.04.13, Salı
Diyanet-Sen Çorum Şube Başkanı Ali Yıldız, Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yayınlanan Camiler Genelgesi’nin işin doğru yürütülmesi açısından önemli olduğunu ancak genelgenin din görevlilerini mağdur etmesi nedeniyle yeniden gözden geçirilmesi gerektiğini söyledi.

Diyanet-Sen Çorum Şube Başkanı Ali Yıldız, Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yayınlanan Camiler Genelgesi’nin işin doğru yürütülmesi açısından önemli olduğunu ancak genelgenin din görevlilerini mağdur etmesi nedeniyle yeniden gözden geçirilmesi gerektiğini söyledi.

Diyanet-Sen Çorum Şubesi’nin düzenlediği genişletilmiş divan toplantısında genelge ile ilgili tepkilerini ortaya koyan Ali Yıldız, genelgenin uygulanabilmesi için camilerin gruplarının yeniden belirlenmesi ve her camiye en az iki din görevlisinin atanması gerektiğini vurguladı.

Genelge ile din görevlilerinin sabah namazından bir saat önce camide olması ve yatkı namazı bitene kadar da buradan ayrılmamasının istendiği gibi bir algının oluştuğunu söyleyen Yıldız bunun din görevlilerini mağdur edeceğini söyledi.

Din görevlilerinin zorluklar ve sıkıntılar içinde görev yaptığını belirterek bu davaya hizmet edenlere bugüne kadar yaptıkları çalışmalardan dolayı teşekkür eden Yıldız, ismi sendika olsa da bu davanın farklı bir dava olduğunu, geçmişte adına vakıf, dernek ve sendika denilen olgunun günümüzde sivil toplum örgütü olarak anıldığını ve bu örgütlerin ne kadar önemli olduğunun 28 Şubat sürecinde 5’li çeteler sayesinde ortaya çıktığını açıkladı.

Artık insanların istediği kılık ve kıyafetle mesleğini ifa etmesi gerektiğini belirterek Cumhurbaşkanı, Başbakan, Milletvekili seçme hakkına sahip insanların kendi kılık kıyafetini de seçme hakkına sahip olması gerektiğini söyleyen Yıldız, serbest kıyafet uygulamasının hayata geçirileceği güne kadar mücadelelerinin süreceğini, toplanan 12 milyon 300 bin imzanın Başbakan Erdoğan’a teslim edildiğini ve artık gereğini yapma sırasının kendisine geldiğini de bildirdi.

Toplumu inşa etmede yönlendirmede sivil toplum kuruluşlarının önemli olduğunu dile getiren Yıldız, “28 Şubat’ta 5’li çeteler sayesinde sözde sivil toplum kuruluşları sayesinde milli ve manevi değerlerimiz ayaklar altına alındı. Kimileri de direk girmediler bu işe ama onlara yanaşmalık yaptı. Bu çete ülkenin canına ot tıkadı. Bizde toplumun  medeniyetimiz, değerlerimiz üzerine bir gelecek inşa etmek istiyorsak yine sivil toplum sayesinde olacaktır. Bu anlayışla ve şuurla hareket ediyoruz. Sizler farkında olmayabilirsiniz ama bugün bir devrim yapıyorsunuz” diye konuştu.

Sendika olarak üye sorunlarının olmadığını belirterek iş kollarında yaşanan sorunlara da değinen Yıldız, mesai saati belirsiz, gece-gündüz fedakarlık isteyen tek görevin imamlık olduğunu, din görevlilerinin son yayınlanan Camiler genelgesi ile mağdur edildiğini vurguladı.

Diyanet İşleri Başkanlığı Din Hizmetleri Genel Müdürlüğü’nün Camilerin Açık Tutulmasına Dair yayınladığı genelgenin uygulamaya konulduğunu hatırlatan Yıldız, “Bu genelge din görevlilerini endişeye sevk etmiştir. Din görevi sadece camiyle sınırlı değildir. Topluma verilen bir çok hizmet genelgeyle ve mevcut şartlarda yerine getirilemeyecektir. En azından camilerde iki din görevlisi olması, büyük camilere güvenlikçi bulunması gibi düzenlemeler yapılmalı. Bu ve bunun gibi hususların tekrar gözden geçirilerek eksiklerin giderilmesini ve açık olmayan hususlara netlik kazandırılmasını istiyoruz. Din görevlilerinin çalışma şartları, görev bilinci, iş psikolojisi göz önünde tutularak genelge tekrar hazırlanmalıdır” dedi.

 

Bu haberi 3947 kişi görüntüledi.
TümüDİĞER BAŞLIKLAR