Yazıcı Sürümü

Çocuk İstismarı Toplumun Kara Lekesidir


Çocuk İstismarı Toplumun Kara Lekesidir
22.02.18, Perşembe
​Diyanet-Sen Van Şubesi Kadınlar Komisyonu Başkanı Fatma Aydın “Değerlerin değersizleştirildiği günümüzde çocuk istismarı bu ülkenin kara lekesi olarak kalacaktır” dedi.

Çocuklara yönelik cinsel istismar haberlerinin basında sık sık yer alması nedeniyle Diyanet-Sen Van Kadınlar Komisyonu, Van Memur-Sen Hanımlar Komisyonu, Kevser Derneği, Reyyan Kadın Derneği, İhh, Özgür-Der,İşitme Engelliler ve Aileler Derneği,Adım-Der,Umut Işığı Derneği,Aile Destek Merkezi, Genç-Der, Kadem, Yaka KOOP’un bir araya gelerek yaptığı basın açıklamasında konuşan Aydın, çocuk istismarı ile ilgili istatistiklerdeki artışa dikkat çekerek şöyle devam etti:

4 yılda çocuklara yönelik taciz ve şiddet vakaları yüzde 90 artmıştır. Çocuk istismarı ve tecavüzlerin yüzde 5’i ortaya çıkarken yüzde 95’i gizli kalmaktadır. Adliyelerdeki 4 tecavüz davasından birinin çocuklarla ilgili olduğu, Adalet Bakanlığı 2014 verilerine göre, her ay Adli Tıp Kurumu’na 650 çocuk cinsel istismarı vakasının gönderildiği, gerçekleşmiş vakalardan yüzde 50’sinde, zihinsel engelli çocuğa istismarda bulunan kişiye mahkemenin indirim uyguladığı, iyi hal ve saygın tutum indirimlerinin devam ettiği, açılan toplam dava sayısının 40 bin 266, karar çıkan dava sayısının 24 bin 825 ve mahkûmiyet kararının 13 bin 968 olduğu ifade edilmektedir. Ayrıca, istismarcıların yüzde 66’sının akraba, komşu gibi çocuğun tanıdığı kişiler olduğu, istismarcıların yüzde 9’unun ise çocukla aynı evde yaşadığı görülmüştür.

Bu durumun toplumdaki ahlaki çöküntünün bir göstergesi olduğuna dikkati çeken Aydın açıklamasında şu ifadelere yer verdi: Değerlerin ne denli ayaklar altına alındığını, tekrar hatırlatmıştır. Bugün dünyaya medeniyet dersi veren bu millet ahlaki yozlaşma ile şeref dolu geçmişine kara bir leke çalmaktadır. Bunun sebebi dejenere edilmiş, vicdan ve ahlaktan yoksun hale gelmiş karaktersizleştirilen benliğimizdir. Bu sorun bu ülkenin kara lekesidir. Savaşlardaki kıyımlardan daha şiddetli, en kötü açlıklardan daha acımasızdır. Bu ahlak yoksunluğunu hafife alma, iyi hal uygulamasında bulunma yapılan zulmü desteklemektir. Bu konu ile ilgili karar veren mercilerin, kendi evlatlarını o halde görmelerini isteriz. Tecavüzün, iyi hal uygulaması olmaz! Bugün burada hükümetin, adaletin bütün organlarına sesleniyoruz! Bu ahlaki saldırı sadece hukukun caydırıcı cezalar vermesiyle sonuçlanmayacaktır. Atılacak olan adımların daha ahlaklı bir toplum hayali ile şekillenmesi gerektiğini, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın, İçişleri Bakanlığ’ının bu hususlara önem vermesi gerekmektedir. Tecavüz ve istismar cezalarının iyi hal uygulamasına uğramamasını istiyoruz. Bizler burada son kez şunu dile getiriyoruz çocuklara yapılan istismarın karar organları tarafından da istismar edilmemesini istiyoruz .

Bu haberi 1245 kişi görüntüledi.
TümüDİĞER BAŞLIKLAR