Yazıcı Sürümü

Camiler ve Din Görevlileri koruma altına Alınsın


Camiler ve Din Görevlileri koruma altına Alınsın
06.10.15, Salı
Diyarbakır'ın Sur ilçesinde son zamanlarda yaşanan çatışmalardan dolayı bazı camilerde ibadetin yapılamaz hale geldiğini belirten DİYANET -SEN Diyarbakır Şube Başkanı Ömer Evsen, savaşlarda dahi camilerin koruma altına alındığına dikkat çekti.

Hendek kazılan yerlerde imamların camiye gidemediğini anlatan Evsen, “YDG-H’nin girişleri engellediği bazı mahallelerde ciddi sıkıntılar yaşıyoruz” dedi.

Diyanet-Sen Diyarbakır Şube Başkanı Ömer Evsen, bölgede yaşanan son gelişmeleri Vahdet’e değerlendirdi. Sur ve Silvan ilçesinde son zamanlarda yaşanan çatışmalardan dolayı bazı camilerde ibadetin yapılamaz hale geldiğini belirtti. Terör örgütü PKK’nın gençlik yapılanması YDG-H’nin yol kestiği, çadır çektiği yerlerde din görevlilerinin camilere gidemediğini ifade etti.

CİDDİ SIKINTILAR YAŞIYORUZ

Bölgede yaşanan çatışmalı ortamdan kaynaklı ciddi sıkıntıların yaşandığını belirten Evsen, “YDG- H ve benzeri ekiplerin yol kestiği, perde, çadır çektiği alanların içerisindeki bölgelere ne yazık ki din görevlileri kendi camilerine gidemiyorlar. Kendi camilerini açamadığından kaynaklı olarak din hizmetinin aksaması durumu söz konusu. Söz konusu bu bölgeler YDG-H tarafından kapatılmış bölgeler ile alakalı. Diğer yerlerdeki din hizmetlerimiz normal şekilde devam etmektedir. Sur ilçemizin bazı mahallelerinde, Silvan’daki bazı mahallelerimizde yani YDG-H’ın girişleri engellediği bazı mahallelerde ciddi sıkıntılar yaşıyoruz. Oralara sağlık hizmeti gidemediği gibi ne yazık ki din görevlilerimiz de oralara giremiyorlar” dedi.

ZARAR GÖREN CAMİLERİMİZ VAR

Şiddet ortamının bölgedeki hayatı olumsuz etkilediğini ve şiddetin biran önce durması gerektiğini dile getiren Evsen, “Savaş durumunda dahi hiçbir şekilde camilere müdahale edilmemesi hem uluslararası anlaşmalarda hem de dinin emirleri arasında geçiyor. Ama buna rağmen çatışmalardan kaynaklı zarar gören camilerimiz var. Bölgemiz dini hassasiyetleri ile ön planda olan bir bölge. Devletin bir şekilde bu hendekleri kapatarak din hizmetlerine ulaşılması konusunda bazı eylemler yapması gerekiyor” diye konuştu.

DİNE UYGUN DEĞİLDİR

“Kimse Türkler adına veyahut Kürtler adına yahut toplum adına insanların temel ihtiyaçlarını gidermelerinin önüne set olmamalıdır” diyen Ömer Evsen, konuşmasına şöyle devam etti: “Daha önceki süreçlerde hiçbir şekilde şehir alanında bir çatışma yoktu. Şu an eğer çatışacağız diyorlarsa dağlar açık. Kim gidiyorsa gitsin. Kim dağda çatışmak istiyorsa çatışsın. Eğer bir dertleri varsa insanların yaşadığı alan dışında ne yapıyorsa yapsınlar. İnsanların toplu olarak yaşadıkları yerde savaşmak dine de uygun değildir, şeriata da uygun değildir, hukuka da uygun değildir, insanlığa da uygun değildir.”

***********

Diyarbakır'ın Sur ilçesinde PKK ile polis arasında yaşanan çatışmalar sebebiyle bazı camilerde namazın kılmadığını belirten DİYANET –SEN Diyarbakır Şube Başkanı Ömer Evsen, en yoğun savaşlarda dahi camilerin koruma altına alındığının altını çizerek, “Savaşıyorsanız çıkın dağlara savaşın.” Dedi.

Kazılan hendeklerden ve sokak başlarına çekilen perdelerden dolayı cami imamlarının camilerine gidemediklerini ifade eden DİYANET –SEN Diyarbakır Şube Başkanı Evsen, “Din görevlilerimizin mezkûr alana girememelerinden dolayı ibadetlerde aksama olmaktadır. Bu da hem cemaat hem de ibadet özgürlüğü açısından ciddi sıkıntılar oluşturmaktadır. Çatışmalı sürecin devam etmesi eğitimde olduğu gibi ibadetlerde de aksaklık meydana getirir.” dedi.

Hiçbir din görevlisinin görevini aksatma gibi bir düşüncesinin olmadığını belirten Evsen, çatışmalı ortamın herkese zarar verdiğini belirterek, “Çatışmalı süreçte ibadetler aksadı, eğitim ve öğretim aksadı. Yarın insanların çok acil durumlarda dahi hastalarını hastaneye götürememe gibi bir pozisyonu meydana gelebilir. Bunların hepsi ciddi manada sıkıntıdır. Biz, din görevlileri olarak camilerimizin açık olabilmesi için çatışmaların durmasını, hayatın tekrar normal hale gelmesini istiyoruz.” ifadelerini kullandı.

Evsen, çatışmaların mahallelerden dışarı çıkarılması gerektiğini söyleyerek, “Savaşıyorsanız çıkın dağlara savaşın. Ama çatışmayı insanların olduğu mahalleden uzak tutun. Din ve ibadet özgürlüğü de bunu gerektiriyor. Kaldı ki en yoğun savaşların olduğu dönemlerde dahi camiler ve din görevlileri koruma altına alınırlar. Buna özen gösterilmesini istiyoruz.” şeklinde açıkladı.

Evsen son olarak, “Çağrımız mahallelerdeki ve özellikle cami çevrelerindeki yaşanan çatışmaların sona erdirilmesi, camilerimizin zarar görmesinin önüne geçilmesi ve aksamış olan din ve diyanet işlerinin eskiden olduğu gibi devam etmesidir.” İfadelerini kaydetti.

Bu haberi 1675 kişi görüntüledi.
TümüDİĞER BAŞLIKLAR