Mehmet Bayraktutar

Mehmet Bayraktutar

Diyanet-Sen Genel Başkanı
mehmetbayraktutar@diyanetsen.org.trYazıcı Sürümü

Büyük Bir Geçmişin Varisleriyiz


13.03.14, Perşembe

Dünyanın her zaman aydın fikirlerini, ileriyi gören liderlerini tarihin derinliklerinde aradığımızda, yolu bizden geçen, yolu biz olan , dünyaya yön veren liderlerin var olduğunu göreceksiniz. Fatih’in dillere destan İstanbul kuşatması, Kanuni’nin at sırtında ömrünün sonuna kadar cihat etmesi, Abdülhamid’in toprağına karşı olan derin sevdası , ecdadınbaşarısı, bizim her zaman farklılığımızı göstermiştir. Sadece siyasi liderler olarak değil, yaşamın bütün alanlarında, varlığını hissettiren zat-ı şahanelerimizin olduğu aşikârdır.

Zaman bizlere doğru sürüklenirken, Osmanlı dönemi şeyhülislamlık makamı, tek tek bireylere din sevgisini, vatan sevgisini, bayrak sevgisini nakış nakış işlemiştir. Geçmişte teşkilatçı İslam anlayışı yeni dönem dediğimiz Cumhuriyet yıllarında da farklı isimlerle kendisini göstere bilmiştir. Tabiki cumhuriyet döneminde anlaşılamama, mayanıntutmaması, yanılgılar, deneme yanılma yoluyla iki binli yıllara kadar sürmüş, iki binli yıllarda geçmişte kıymetini bilemediklerimize, kıymet iadesi yapılarak adeta af dilenmiştir.

Yeni sürecin şeyhülislamlık varisleri olan Diyanet teşkilatı, çok derin bir tarihi devralmıştır. Kurumsal alanların hepsinde daha özgürlükçü yapıların oluşması için ihtiyaç haline gelen sendikalaşma, diyanet alanında da kendisini göstermiştir. Teşkilatçı ve özgürlükçü yapının, görsele dönüşmüş şekli olan sendikalar, taşıdıkları misyon ve değerler boyutuyla ayrışarak, halkın teveccühünü kazanmıştır. İşte tam bu noktada, varlığın var olma hissini en iyi şekilde sırtlanan Diyanet teşkilatının en büyük sendikası olan Diyanet-Sen’e bu görev, hizmetkarı olduğumuz üyelerimiz tarafından verilmiştir.

Farklı renklerin, farklı dillerin, farklı etnik yapıların, hissedilir şekilde görüldüğü ve bu renk cümbüşünün güçlü ülkelerin olmazsa olmazı olduğu bu dönemde, öne çıkan Diyanet Sen, değerler sendikacılığını, var edene layık olma misyonunu icra etme hedefindedir. Sendikalı olmak, farklı isimlerle tarihin bütün dönemlerinde, devlet yapısına, halkın, çalışanın sesini iletmek adına demokratik ülkelerin olmazsa olmazları durumundadır. Sendikal mücadelelerle, demokratik zeminleri kendileri kazanmış, halk için örgütlü yapının daha kazanımlı olduğu adeta ispatlanmıştır.

Ülkemizde kamu çalışanının gerçek yapısını , dert sıkıntı boyutunu, 1995 yılında kurulan Memur-Sen, Din Görevlilerinin sahipleneni, sesi, örgütlü yapısının tek yetkili adresi Diyanet-Sen olmuştur.Zulümü alkışlayanların karşısında, sağlam duruşuyla bilinen Diyanet-Sen ailesi, kurulduğu günden bu güne sayısız kazanım elde etmiş, özelde üyelerinin çıkarlarını, genelde Dünya Müslümanlarının dertlerini kendi derdi sayarak bir araya gelmiş, onurlu, erdemli fertlerin vicdan- din kavramları karşısındaki dimdik duruşuyla, diğerlerinden her zaman önde olmuştur. Refleksi her zaman hak olan bu büyük ailenin bütün üyelerini can-ı gönülden kutluyorum. Ecdadımızdan emanet aldığımız bu kıymetli görevi en iyi şekilde sürdürürken, güvenleri ile, güçleriyle, gücümüze güç katan üyelerimiz sayesinde 80 bin üye sayısını yakaladığımızı, müjdelemek istiyorum.

Ayrıştıran değil, kavuşturan olmayı, ben hissi ile değil biz hissiyle çalışan Diyanet Sen üyelerinin, onurlu duruşlarını, son zamanlarda yaşanmış olan,içerde ve dışarda, ülke menfaatlerini hiçe sayanlar karşısında ki dik duruşlarını kutluyorum.

Ülke gündeminin hayati derecede hassaslaştığı son günlerde, bir birimize kenetlenerek, sağımızdan, solumuzdan gelebilecek bütün saldırıların karşısında, kafası karışmadan, ne istediğini ve ne yapması gerektiğini bilecek bir donanımla, ülke menfaatlerinin başladığı yerde, şahsiliği zül kabul edebilecek olgunluğa sahip olduğumuzu, gerçek ses olmak adına değil, hakkın sesi olabilmek adına bir araya gelmiş, erdemliler hareketinin varisleri olarak . Bu kutlu davayı sırtlanıp, geleceğimize emanet edeceğimiz güne kadar, alnı ak, zihni ak bir misyona ve fikre sahip olduğumuzu ifade ederek, bir sonraki sayımızda buluşuncaya dek sizi Allah’a emanet ediyorum.

Bu haberi 4338 kişi görüntüledi.
TümüDİĞER BAŞLIKLAR