Yazıcı Sürümü

82 İl 82 Sahabi Projesi


82 İl 82 Sahabi Projesi
28.05.14, Çarşamba
“82 İl 82 Sahabi” projesi kapsamında Kars’da düzenlenen programda konuşan Siyer Araştırmacısı M. Emin Yıldırım, Sa'd Bin Hayseme (r.a) adlı sahabenin hayatından kesitler aktardı.

Halk Eğitim Merkezi’nde ‘82 İl 82 Sahabi’ adlı program gerçekleştirildi. Diyanet-Sen Kars Şubesinin organize ettiği ve katılımcı kuruluşların ( Eğitim Bir-Sen Kars Şubesi, Sağlık-Sen Kars Şubesi, Anadolu Gençlik Derneği Kars Şubesi) tarafından organize edilen program Erdinç Taşdan hocanın Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başladı. Program daha sonra Diyanet-Sen Kars Şube Başkanı Ebubekir KELEŞ kısa bir açılış konuşması yaptı.

Programda konuşan Siyer Araştırmacısı Muhammed Emin Yıldırım, Sa'd Bin Hayseme (r.a.) adlı sahabenin hayatından kesitler aktardı. Programa Vali Yardımcısı Musa EVİN, Belediye Başkan Yardımcısı Ferit YENİCE, Kafkas Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sami ÖZCAN, İl Müftüsü Mehmet Genç ve çok sayıda davetli katıldı. Yoğun ilginin olduğu programda yer yer duygulu anlar yaşandı.

“Hz. Resulullah (s.a.v.)’ı anlayabilmemiz, bütün peygamberleri anlayabilmemizden geçer”

Yıldırım, programda yaptığı konuşmada Hz. Resullah’ın (s.a.v.) hayatının anlaşılabilmesi için Hz. Adem’den itibaren bütün peygamberlerin hayatlarının araştırılması gerektiğine dikkat çekti. Yıldırım, “Bizler Hazreti Resulullah (s.a.v.)’ın hayatını anlayabilmemiz için Hz. Adem’den itibaren bütün peygamberlerin hayatını iyi bilmemiz lazım. Hz. Yunus (a.s.)’un hayatını bilmeden Hz. Yusuf (a.s.)’u Hz. Yakup (a.s.)’un bilmeden Hz. Rasûlullah (s.a.v.)’ı anlamamız mümkün değil anlayamayız. Bu yüzden bütün peygamberlerin hayatını iyi bilmemiz gerekiyor. ” dedi.

“Kur’an’ın cemaati olan sahabeleri anlamamız, Allah’ın razı olacağı iman hamlesidir”

Yıldırım, ” Sahabe sevgisini sadece onlara karşı ortak olabilecek bir şey olarak anlamayalım. Sahabe bizim için bir dindir. Hz. Enes Bin Malik (a.s.) bizim için din demektir. Hz. İbni Abbas bizim için bir dindir. Hz. İbn-i Abbas’ın olmadığı bir din mi olur Allah aşkına. Sen sahabe binasını yıkarsan din binası diye bir şey olmaz. Bakın bugün sahabeyi Müslümanların nazarında düşürmeye çalışanlar, bana kuran yeter diyorlar. Başka bir şeye ihtiyaç yok tarih ile boşuna uğraşma diyenlerin gayesi, nazarımızda sahabeleri düşürerek aslında başka şeyleri gündemimize yerleştirmeye çalışıyorlar. Onlar Kur’an’ın yetiştirdiği bir cemaat idiler. Hz. Resulullah tam manası ile anlaşılmazsa Kur’an anlaşılmaz, Kur’an’ın cemaati sahabelerin uygulamaları anlaşılmaz ise asla Allah’ın razı olacağı iman hamlesi ortaya çıkmaz.” şeklinde konuştu.

Program M. Emin Yıldırım hocaya hediye takdiminden sonra son buldu.

Bu haberi 2680 kişi görüntüledi.
TümüDİĞER BAŞLIKLAR