TümüDuyurular

Bülten Aboneliği

Ahmet Yıldız Köşesi


Şube web sitelerine ulaşmak için tıklayınız...
Yazıcı Sürümü

1093 Meşruta Diyanet İşleri Başkanlığı’na Tahsis Edildi


1093 Meşruta Diyanet İşleri Başkanlığı’na Tahsis Edildi
12.09.17, Salı
​Vakıflar Genel Müdürlüğü ile Diyanet İşleri Başkanlığı arasında yapılan protokol ile 1093 adet meşruta bedelsiz olarak Diyanet İşleri Başkanlığı’na tahsis edildi.

Diyanet-Sen’in 2004 yılında yetkiyi alır almaz ilk gündeme getirdiği KİK maddelerinden birisi olan Mülkiyeti Vakıflar Genel Müdürlüğüne ait cami meşrutalarının Diyanet İşleri Başkanlığı’na tahsisi Diyanet İşleri Başkanlığı ve Vakıflar Genel Müdürlüğü arasında yapılan protokolle gerçekleşti. Daha önce peyderpey yapılan tahsisler son olarak 1093 adet meşrutanın tahsisi ile tamamlanmış oldu. Böylece mülkiyeti Vakıflar Genel Müdürlüğüne ait cami meşrutası kalmamış oldu.

Mülkiyeti Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne ait lojmanlarda kalan İmam Hatip ve Müezzin Kayyımların kira ve ecrimisil sıkıntıları yaşamasından dolayı Diyanet-Sen’in 2004 yılında yetkiyi alır almaz sürekli gündeme getirdiği ve KİK toplantılarına taşıdığı bir teklif daha bu protokolle tamamen hayata geçmiş oldu.

Kararın alınmasında emeği geçen Vakıflar Genel Müdürlüğü ve Diyanet İşleri Başkanlığı yetkililerine tüm İmam Hatip ve Müezzin Kayyımlarımız adına teşekkür ederiz.

Sıra Diğer Lojmanlarında Diyanet İşleri Başkanlığı’na Devrinde

Diyanet-Sen olarak Mülkiyeti Milli Emlak, Hazine, Türkiye Diyanet Vakfı, Köy Tüzel Kişiliği, Cami Derneği veya Belediyelere ait olan camilere/mescitlere ait lojmanları da Diyanet İşleri Başkanlığı’na devredilmesini teklif ediyoruz.

Ağustos ayında gerçekleştirilen 4. Toplu sözleşmede hizmet kolumuza ait maddeler arasında bu teklifi şöyle dile getirdik:

Madde 3. Cami Görevlilerinin Kullandıkları Lojmanların Hizmet Tahsisli Sayılması

Mülkiyeti Milli Emlak, Hazine, Vakıflar Genel Müdürlüğü, Türkiye Diyanet Vakfı, Köy Tüzel Kişiliği, Cami Derneği veya Belediyelere ait olan camilere/mescitlere ait lojmanlar (kamu konutları), 2946 sayılı Kamu Konutları Kanunu’nun 3/d maddesi gereğince hizmet tahsisli konut kapsamında sayılır ve anılan Kanun’un 5. maddesine göre bu konutlardan bulunan cami/mescit görevlilerinden lojman kira bedeli alınmaz.

Bu teklifimizin de gerçekleşmesi için Diyanet-Sen olarak gerekli girişimleri yaptık, yapmaya da devam edeceğiz.

Bu haberi 8117 kişi görüntüledi.
TümüDİĞER BAŞLIKLAR