Yazıcı Sürümü

1. Uluslararası Din ve Toplum Fotoğraf Sergisi Tokat’ta


1. Uluslararası Din ve Toplum Fotoğraf Sergisi Tokat’ta
18.04.17, Salı
​Diyanet-Sen tarafından düzenlenen 1. Uluslararası Din ve Toplum’ konulu Fotoğraf Yarışması Sergisi Tokat'ta açıldı.

Diyanet-Sen’in FIAP (Fotoğraf Sanatı Uluslararası Federasyonu ), TFSF (Türkiye Fotoğraf Sanatı Federasyonu) ve Fotoğraf Sanatı Kurumu (FSK) onayı ile düzenlediği 1. Uluslararası Din ve Toplum Fotoğraf Yarışması’nda dereceye giren eserler ile sergilemeye layık görülen 50 eser Kızılay Metro Sanat Galerisi’nde yapılan açılış töreninin ardından Samsun, Konya, Karaman ve şimdi de Tokat Yeraltı Çarşısı üstünde sanat severlerin beğenisine sunuldu.

Sergi açılış törenine Diyanet-Sen Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Yaman ve Hacı Bayram Gür, Genel Başkan Danışmanı ve fotoğraf yarışmasının koordinatörü Recep Ekmekçi, Tokat Şube Başkanı Mürşit Yılmaz ve yönetim kurulu üyeleri, Vali Cevdet Can, AK Parti Tokat Milletvekili Coşkun Çakır, Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, Gaziosmanpaşa Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Şahin, İl Jandarma Komutanı Albay Hidayet Arıkan, İl Emniyet Müdürü Göksel Topaloğlu, İl Müftüsü Ahmet Erdem,Vakıflar Bölge Müdürü Yılmaz Kılınç, daire müdürleri, STK temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

Tokat İl Müftülüğü tarafından düzenlenen Kutlu Doğum Etkinliklerine de katılan Diyanet-Sen heyeti, sergilenen fotoğraflar hakkında katılımcılara bilgi verdi.

İslam Kültür ve Medeniyetinin izdüşümleri, yaşayan İslam, Müslümanlar ve sanat eserleri konusu ile dünyada ilk kez düzenlenen uluslararası fotoğraf yarışmasına 4.487 eser ile rekor katılım sağlandı. Yarışmaya dünyanın çeşitli ülkelerinden 1.313 kişi katıldı.

Tokat Yeraltı Çarşısı üzerinde gerçekleştirilen açılış töreninde konuşan Diyanet-Sen Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Yaman, İslam medeniyetini görsel malzemelerle kalıcı hale getiren büyük bir organizasyona imza atıldığını belirterek “Uluslararası bu organizasyon ile Diyanet-Sen, Müslümanların yaşadıkları coğrafyayı, çevreyi, belde ve şehirleri nasıl anlamlandırdıklarını, nasıl bir medeniyet inşa ettiklerini, kaliteli fotoğraflarla toplumlara tanıtarak, İslam kültür ve medeniyetinin tarihi ve kültürel varlıklarının ne denli değerli oldukları konusunda farkındalık oluşturulmasında öncülük etmiştir. Böyle bir çalışma ile İslam kültür ve medeniyetine fotoğraf sanatı aracılığı ile güzel bir arşiv hediye etmiş olduk. Yalnızca ücret sendikacılığı gibi dar bir anlayışı hiçbir zaman benimsemeyen Diyanet-Sen sosyal projelerinin yanında sanat alanında da sendikal faaliyetlerle medeniyet tarihimize, değerlerimize sahip çıkılacağının güzel bir örneğini sergilemiş oldu. Açılışını Ankara’da yaptığımız ve çok özel fotoğrafların yer aldığı bu koleksiyonu şubelerimizde de sergilemekten son derece mutluyuz. İnşallah diğer şubelerimizde de sergilemeye devam edeceğiz.” dedi.

Fotoğraf sergisi açılış töreninde bir konuşma yapan Tokat Şube Başkanı Mürşit Yılmaz, “Görsellik, küçük bir fotoğraf bazen sözden çok daha etkili olmaktadır. Bu manada İslam medeniyetinin öncüsü olan bu millet ve bu milletin güçlü bir temsilcisi olan sendikamız görsel sanatlar alanında güzel bir çalışma ile İslam Kültür ve Medeniyetinin izdüşümleri, yaşayan İslam, Müslümanlar ve sanat eserleri konusu ile dünyada ilk kez düzenlenen Uluslararası bir fotoğraf yarışması ile görsel sanatlar konusunda dünya arşivine büyük bir katkı sağlamıştır” ifadelerine yer verdi.


Tokat Şubesi İstişare Toplantısı Yapıldı

Kutlu Doğum programı ve sergi açılışından sonra Genel Başkan Yardımcıları Yaman ve Gür, Tokat Şube Başkanı, yönetimi ve üyelerin katılı ile istişare toplantısı yaptı. Genel merkezin çalışmaları, Nisan ayı KİK toplantısı ve Ağustos ayında gerçekleştirilecek Toplu Sözleşmeye taşınacak teklifler konusunda görüş alışverişinde bulunuldu. Üye çalışmalarının önemi Diyanet-Sen’in vizyonu ve misyonu konularında bilgi verildi. Katılımcıların soruları cevaplandırıldı.

Kaza Geçiren Erbaa İlçe Temsilcisi Ziyaret Edildi

Diyanet-Sen heyeti daha sonra talihsiz bir kaza sonucu başından yaralanan Erbaa İlçe Temsilcisi Muhammed Yalçın’ı hastanede ziyaret ederek geçmiş olsun dileklerini ilettiler.

Bu haberi 1733 kişi görüntüledi.
TümüDİĞER BAŞLIKLAR